NCBJ i Mercedes-Benz nawiązują współpracę badawczą | MOTOFAKTOR

NCBJ i Mercedes-Benz nawiązują współpracę badawczą

person Adrian Januszkiewicz 11/02/2022

Mercedes-Benz Manufacturing Poland wybrał NCBJ jako partnera w badaniach materiałowych dotyczących zużywania się narzędzi do obróbki elementów silników.

Ekspertyzę przeprowadzi zespół naukowców działającego w NCBJ Centrum Doskonałości NOMATEN. Wyzwanie technologiczne, które dzięki współpracy z NCBJ i NOMATEN zamierza rozwiązać fabryka w Jaworze, to niejednorodność narzędzi ceramicznych stosowanych do procesu honowania cylindrów, tzn. zbyt szybkiego zużywania się narzędzi i odkładania się w nich niepożądanych pozostałości po obróbce.

 

Badaniami kierować będą prof. Łukasz Kurpaska, szef grupy badawczej Functional Properties, oraz dr Iwona Jóźwik, szefowa grupy badawczej Materials Characterization. Do przygotowania ekspertyzy zostanie wykorzystana najnowsza infrastruktura zainstalowana w ub. roku w NOMATEN: m.in. dyfraktometr rentgenowski, badający w sposób nieniszczący niektóre właściwości mechaniczne materiału oraz jeden z najnowocześniejszych w Polsce skaningowy mikroskop elektronowy (SEM).

 

NOMATEN przeprowadzi dla Mercedesa m.in. badania makroskopowe powierzchni elementów ceramicznych przed i po eksploatacji, badania mikrostrukturalne, składu chemicznego i fazowego w wybranych obszarach powierzchni narzędzi, analizę fazową metodą dyfrakcji rentgenowskiej, badania topografii powierzchni elementów ceramicznych oraz badania mechaniczne tych elementów – wylicza prof. Paweł Sobkowicz, dyrektor ds. organizacji działalności naukowej w Centrum Doskonałości NOMATEN.

 

Thomas Kaiser, dyrektor ds. produkcji i utrzymania ruchu fabryki w Jaworze, wszedł w skład Sieci Doradców Przemysłowych NOMATEN, której zadaniem jest rozwijanie dobrych praktyk związanych ze współpracą firm z jednostkami badawczymi. W tym gremium są również przedstawiciele m.in. przemysłu chemicznego, budowlanego oraz energetycznego.

 

NOMATEN to przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Commissariat à l’Énergie Atomique et aux Énergies Alternatives (CEA – Francja) oraz Teknologian Tutkimuskeskus VTT Oy (VTT – Finlandia). Projekt otrzymał dla swojej działalności długofalowe wsparcie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) oraz Komisji Europejskiej. Priorytetem NOMATEN są badania nad materiałami odpornymi na ekstremalne warunki (wysokie temperatury, korozję, promieniowanie) do zastosowań w przemyśle jądrowym, energetycznym, chemicznym metalurgicznym, a także opracowanie nowoczesnych radiofarmaceutyków.

 

Źródło: NCBJ

Zdjęcie główne: Mercedes-Benz Manufacturing Poland

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).