Najpopularniejsze pojazdy specjalne – dane CEPiK-u | MOTOFAKTOR

Najpopularniejsze pojazdy specjalne - dane CEPiK-u

person Adrian Januszkiewicz 30/07/2019

Ministerstwo Cyfryzacji wykonało zestawienie pojazdów specjalnych poruszających się po polskich drogach według ich liczebności.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło wyjątkowe oldtimery wpisane w bazę CEPiK. Nie zabrakło wśród nich ciekawych „perełek”. Tym razem na warsztat zostały wzięte pojazdy specjalne rejestrowane w ciągu ostatnich 10 lat, czyli wszystkie maszyny, których funkcja powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. W tym zestawieniu kluczowym kryterium jest liczebność pojazdów, a nie ich wiek.

 

Jak wynika z danych CEPiK-u najwięcej pojazdów specjalnych poruszających się po polskich drogach posiada pomoc drogowa. W ciągu ostatniej dekady w CEPiK-u pojawiły się dokładnie 22 294 takie maszyny.

 

Na drugim miejscu znalazły się wozy kempingowe – jest ich 12 788. Na trzecim u wozy strażackie. Naliczono dokładnie 10 776 aut oznaczonych jako „pożarnicze”. Warto do nich dodać 120 pojazdów sklasyfikowanych jako ratowniczo-gaśnicze. W służbie u strażaków przydają się również podnośniki – w CEPiK znaleziono 4 573 takich egzemplarzy.

 

W przypadku pojazdów medycznych, tu również trzeba zastosować swoisty podział. Przez ostatnią dekadę w CEPiK pojawiło się:

 

 • 6 226 – aut, które w rubryce przeznaczenie miały opis „sanitarny”,
 • 1 248 – opisanych jako „karetka sanitarna”,
 • 319 – pojazdów oznaczonych jako „sanitarny-przewóz osób niepełnosprawnych”,
 • 138 – aut opisanych jako ambulatorium/laboratorium służby zdrowia,
 • 35 – pojazdów oznaczonych tylko jako ambulatorium.

 

Wysoko znalazły się także auta wykorzystywane do oczyszczania i konserwacji dróg. W CEPiK znaleziono 8065 egzemplarzy z tej kategorii, w tym:

 

 • 5 737 – samochodów zimowego utrzymania dróg,
 • 2 097 – pojazdów do oczyszczania dróg,
 • 208 – zamiatarek,
 • 23 – polewaczko-zmywarki.

 

Przez ostatnie 10 lat w CEPiK zarejestrowano też 5079 aut sklasyfikowanych jako pogrzebowe. Wśród karawanów bezapelacyjnie dominują Mercedesy – to prawie 3 tysiące aut. Ale na liście znalazły się również Jaguary, Cadillac’i i Pilato. Ta ostatnia marka, to w rzeczywistości samochody (najczęściej marki Mercedes lub Jaguar) przerobione przez włoską firmę Pilato S.P.A. – właśnie na karawany.

 

Do CEPiK-u wpisane są również auta opisane jako „sklep/bar”. Obecnie do bazy wpisano 2457 tego typu pojazdów. To m.in. popularne food trucki, ale też… nowocześnie wyposażone sklepy z wędlinami. Z czego najczęściej serwowane są takie specjały? To żadna niespodzianka – ze sprowadzanych z Niemiec aut (1694 przypadki). Królują tu Fiaty (843) i Mercedesy (523). Najwięcej mechanicznych sklepo-barów zarejestrowano w Warszawie (148).

 

Oprócz powyższych typów pojazdów w bazie ewidencji znalazły się również:

 

 • 2 pojazdy do produkcji materiałów wybuchowych,
 • 17 – do pomiarów geofizycznych w otworach wiertniczych,
 • 17 mobilnych garderób i charakteryzatorni,
 • 49 mobilnych wystaw/biur,
 • 58 kino / wystaw / bibliotek na kółkach,
 • 4 wpisane jako „czyszczenie toalet”.

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).