Najpierw hak holowniczy, potem instalacja gazowa | MOTOFAKTOR

Najpierw hak holowniczy, potem instalacja gazowa

person Redakcja 10/09/2021

Instalacja gazowa i hak holowniczy to dwa popularne elementy wyposażenia. Warto zadbać o prawidłową kolejność ich montażu.

Eksperci z firmy Steinhof mówią jednoznacznie: zawsze, kiedy tylko jest taka możliwość najpierw należy montować hak, a dopiero później instalację. Oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły, ale o nich napiszemy na końcu.

W czym tkwi problem?

Hak holowniczy montuje się w tej samej części samochodu co dwa elementy instalacji gazowej – zbiornik i wlew do tankowania. Może się zdarzyć, że jedno będzie przeszkadzać w przykręceniu drugiego i wówczas pojawia się oczywisty kłopot.

Logiczne wytłumaczenie

Procedura montażu haka jest określona bardzo precyzyjnie. Wymiary całej konstrukcji, lokacja punktów mocujących, otworów na śruby itp. w zasadzie nie dają żadnego pola manewru, a jeśli już, to w grę wchodzi tolerancja kilku milimetrów.

 

Montażysta instalacji gazowej ma bez porównania większą dowolność. W tym kontekście chodzi głównie o lokalizację i zamocowanie zbiornika oraz wlewu tankowania gazu.

 

A zatem: osoba, która montuje hak i napotyka przeszkodę w postaci np. wsporników zbiornika z gazem, nie może kontynuować pracy. Osoba, która montuje instalację i widzi, że samochód jest wyposażony w hak, może zamocować zbiornik inaczej lub np. zastosować inny zbiornik, którego punkty mocujące nie będą kolidować z hakiem.

Jak sobie radzić z problemami?

Jeśli na montaż haka zdecydował się użytkownik samochodu, który już jest wyposażony w instalację, mogą się pojawić wskazane wyżej problemy techniczne. Na szczęście można temu zaradzić. Wystarczy zlecić przebudowę instalacji w taki sposób, aby uwzględnić wymogi montażowe haka.

 

Najczęściej sprowadza się to do niedrogiej zmiany punktów mocowania zbiornika, wymiany zbiornika lub przeniesienia gniazda do tankowania gazu. W tym ostatnim przypadku warto to czasami zrobić także dla wygody, żeby bez problemu dało się podpinać pistolet także wtedy, kiedy podróżujemy z przyczepą.

Hak w samochodach z instalacjami fabrycznymi

Do samochodów wyposażonych w fabryczne instalacje gazowe mogą mieć zastosowanie inne referencje haków niż do samochodów bez instalacji. Warto o tym pamiętać na etapie zamawiania haka/usługi i poinformować sprzedawcę, że chodzi o samochód z fabryczną instalacją. Przykładem samochodu do którego mają zastosowanie różne wersje haków jest Fiat Doblo.

Ze względu na dużą różnorodność rozwiązań technicznych nasza firma wypracowała sprawdzoną procedurę obsługi użytkowników samochodów z instalacją gazową. Nasz serwis wcześniej umawia się z klientem na sprawdzenie możliwości montażu haka do takiego samochodu a dopiero potem podejmuje się prac. Na etapie zamówienia haka uważnie sprawdzamy także nie tylko markę i model pojazdu, ale także dostępność haków do wersji z instalacją. Mariusz Fornal kierownik działu konstrukcyjnego w firmie Steinhof

 

Źródło: Steinhof

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).