Najniższa sprzedaż aut używanych od 4 lat - dane AAA Auto | MOTOFAKTOR

Najniższa sprzedaż aut używanych od 4 lat - dane AAA Auto

person Adrian Januszkiewicz 25/12/2021

Według danych AAA Auto, w br. na polskim rynku aut używanych kupujący mogli wybierać spośród 2 115 515 aut, co jest najniższą liczbą od 2018 r.

W tym czasie mediana ceny aut używanych wzrosła o 6 000 złotych, z 16 500 złotych w 2018 roku do 22 500 złotych w listopadzie 2021 roku. Wiek samochodów wzrósł o cały rok do 12,4 lat, a ich przebieg wzrósł o 1 800 km, do 182 800 km.

 

Podczas gdy podaż gwałtownie spadła w ostatnich latach, popyt na używane samochody wciąż rośnie. Podobnie sytuacja wygląda w innych krajach, gdzie podaż rynkowa również znacząco spadła. Inaczej niż w Czechach, na przykład w Polsce, na Węgrzech czy na Słowacji, wiek i liczba kilometrów na liczniku wyraźnie rosną, mimo spadającej liczby aut z importu – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auto.

 

Obecnie średni przebieg w Czechach wynosi 146 187 km. Jest to wartość wyraźnie najniższa wśród krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej V4. Na Słowacji liczba ta jest o 8 tys. wyższa (164 tys. km), na Węgrzech 169 tys. km, a w Polsce nawet 182 800 km. W Polsce najczęstszy wiek samochodów obecnie w ogłoszeniach sprzedaży to około 12,4 lat. To wzrost o cały jeden rok w stosunku do 2018 roku.

Źródło: AAA Auto

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).