Najlepsi młodzi mechanicy spotkali się w Poznaniu | MOTOFAKTOR

Najlepsi młodzi mechanicy spotkali się w Poznaniu

Podczas Poznań Motor Show 2019 - 28 marca - odbyły się finały VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w kategorii Młody Mechanik.

W tegorocznych eliminacjach do finałów VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników wzięło udział ponad 2500 młodych i zawodowych mechaników. Eliminacje jako pierwsi rozpoczęli Młodzi Mechanicy. W tym roku w tej kategorii Mistrzostw rywalizowały rekordowe 893 dwuosobowe zespoły uczniowskie z całej Polski. Tylko jedna ekipa z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu zdobyła komplet 30 punktów. W przypadku zespołów o jednakowej minimalnej liczbie punktów o awansie decydował czas przesłania odpowiedzi. Zespołowi z miejsca 31. do sukcesu zabrakło zaledwie 9 sekund.

 

Na finały do Poznania przyjechali więc najlepsi z najlepszych. Młodzi mechanicy rozpoczęli rywalizację od rozwiązania testu, później czekały na nich konkurencje praktyczne przygotowane przez organizatorów i partnerów VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej. Partnerami Mistrzostw są ExxonMobil – inicjator kategorii Młody Mechanik, ZF Aftermarket, Akademia Praktycznych Umiejętności, Polska Izba Motoryzacji, UTP, Akademia Kierowcy, Odeka, febi, FILTRON, Kolejowe Zakłady Łączności, Uni-Trol, Grupa Topex, Best-Pol oraz Yanosik. Z kolei kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych patronują firma Kramp, producent ciągników i maszyn rolniczych John Deere, największy w Polsce miesięcznik rolniczy TOP AGRAR oraz nowy magazyn rolniczy Profi.

 

Ambasadorem konkursu jest Grzegorz Duda – wielokrotny mistrz w rajdach oraz gospodarz programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo.

Konkurencja ZF Aftermarket

Na stanowisku firmy ZF Aftermarket młodzi mechanicy odpowiadali na pytania dotyczące skrzyni biegów ZF AS Tronicdo pojazdów ciężarowych. „Przygotowaliśmy pięć pytań dotyczących budowy i działania tej skrzyni biegów. Niektóre pytania sprawiały trudności uczesntikom. Przygotowując taką konkurencję chcieliśmy zachęcić młodych mechaników, by pogłębili swoją wiedzę na temat obsługi aut komercyjnych, a nie koncentrowali się tylko na autach osobowych” – mówił Bartosz Rychlik z firmy ZF Aftermarket.

Konkurencja febi bilstein

„Młodym mechanikom daliśmy za zadanie kontrolę obwodów elektrycznych w pojeździe ciężarowym. Na jednej z części zamiennych wywoływaliśmy usterki i sprawdzaliśmy czy młodzi mechanicy są w stanie zlokalizować każdą z nich” – wyjaśniał Robert Mrozek z febi bilstein.

Konkurencja Kramp Polska

Młodzi mechanicy musieli poradzić sobie także z konkurencjami branży rolniczej. „Dla młodych mechaników przygotowaliśmy konkurencję polegającą na zakuwaniu węży hydraulicznych” – mówiła Ewa Nowak, specjalista ds. marketingu w Kramp Polska. Wielu uczestnikom ta konkurencja sprawiła sporo problemów.

Konkurencja John Deere

Kolejną konkurencję branży rolniczej, z którą musieli zmierzyć się młodzi mechanicy, przygotowały redakcje czasopism rolniczych top agrar Polska i Profi we współpracy z producentem ciągników i maszyn rolniczych – firmą John Deere. „Zespoły dwuosobowe muszą zlokalizować najważniejsze podzespoły ciągnika. Muszą odnaleźć 10 punktów na ciągniku John Deere, rozpoznać i nazwać poszczególne podzespoły. Na całość zadania mają 4 minuty” – mówił Paweł Twardowski z miesięcznika top agrar Polska.

Konkurencja w "Garażu Dudy"

W „Garażu Dudy” młodzi mechanicy musieli odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób przebiega regulacja siły hamowania w samochodzie wyczynowym z dwoma niezależnymi pompami hamulcowymi połączonych za pomocą tgz „BIAS BAR” . Zawodników oceniał 14-letni Karol Duda, który może pochwalić się wieloma osiągnięciami w motorsporcie. Karol Duda w wieku 3 lat jeździł spalinowym quadem 125 cm3 bez ogranicznika mocy, a w wieku sześciu lat po raz pierwszy usiadł za kierownicą samochodu. Z kolei w wieku 7 lat Karol brał udział w zawodach kartingowych, jako 10-latek powrócił do sportu samochodowego na Citroenie Saxo, by w wieku 11 lat wygrać zawody Junior CUP. Rok później Karol Duda odbywał treningi na Volkswagenie Golfie Turbo 4×4, a w wieku 13 lat na samochodzie Seat Leon Super Racer 4×4 DM. W sezonie 2018 startował w cyklu zawodów Race Day Cup i zdobył dwa tytuły mistrzowskie – Mistrz Junior 2018 i Mistrz AWD 2018.

Konkurencja Filtron Polska

Na stanowisku Filtron Polska zadaniem młodych mechaników było rozpoznanie poszczególnych typów filtrów. „Konkurencja polega na przyporządkowaniu odpowiednich nazw do produktów z naszej oferty. Wybraliśmy produkty, które kształtem są troszeczkę podchwytliwe. W naszej ocenie zadanie nie było proste, ale zawodnicy bardzo dobrze sobie radzili. Największe problemy sprawiło rozpoznanie filtra mocznikowego oraz filtra cieczy chłodzącej” – wyjaśniał Krzysztof May z Filtron Polska.

Konkurencja ExxonMobil

Na stanowisku ExxonMobil, producenta olejów syntetycznych Mobil 1, zawodnicy musieli sobie poradzić z doborem odpowiedniego oleju do modelu silnika. „Zadajemy pytania dotyczące doboru środków smarnych do poszczególnych modeli samochodów. Nasza oferta produktowa obejmuje różne oleje, w zależności od specyfikacji wymaganych przez producentów pojazdów. W niemal 90 proc. odpowiedzi są poprawne, ale niestety zdarzają się także błędne. Pamiętajmy jednak, że konkurs to sytuacja stresująca. Aby pomóc mechanikom w codziennej pracy w warsztacie, oferujemy bezpłatne narzędzie online ułatwiające dobór oleju” – mówiła Ewa Jeżewska, Field Marketing Advisor, Europe z ExxonMobil.

Konkurecja Uni-Trol

Na stanowisku Uni-Trol na młodych mechaników czekała wyważarka kół pojazdów ciężarowych. „Zadanie polega na tym, aby prawidłowo wskazać parametry wyważanego koła, umieścić prawidłowo zadane przez maszynę ciężarki i wszystko to zrobić w odpowiednim czasie maksymalnie 5 minut. Limit czasu był dla wszystkich uczestników wystarczający. Zawodnicy są bardzo dobrze przygotowani” – komentował Łukasz Tyszkiewicz z firmy Uni-Trol.

Konkurencja Kolejowych Zakładów Łączności

Na VIII Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników nie mogło zabraknąć tematu elektromobilności. „W tym roku przygotowaliśmy konkurencję, z którą młodzi mechanicy mieli już do czynienia w poprzedniej edycji, ale mimo to nadal część zespołów ma z nią problem. Chodzi o podłączenie auta elektrycznego do stacji ładowania z prądem przemiennym. Jest to stacja ecoMOTO już dostępna na rynku. Można z niej korzystać na wybranych dworcach PKP, zatem jest duża szansa, że wiedza zdobyta na mistrzostwach zostanie wykorzystana w praktyce” – mówił Krzysztof Wysocki, Dyrektor ds. Marketingu KZŁ.

Konkurecja Grupy Topex

Młodzi adepci mechaniki pojazdowej mieli do wykonania wbrew pozorom bardzo proste zadanie – przykręcenie koła wózka narzędziowego, po omacku, nie patrząc na miejsce przykręcenia. Zadanie musieli wykonać w sposób prawidłowy, korzystając z odpowiednich narzędzi, w określonym czasie i odpowiedzieć na pytanie dotyczące narzędzi ręcznych – jak je dobrać, z jakich materiałów są wykonane i do jakich prac przeznaczone.

W tegorocznej edycji VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w kategorii Młody Mechanik najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu – Maciej Kwasek i Fryderyk Libor .

Od pierwszej do ostatniej konkurencji finałowej dawaliśmy z siebie wszystko. Niektóre zadania robiliśmy po raz pierwszy i były chwile zwątpienia, jak na przykład podczas konkurencji ze skrzynią biegów. Technikum kończymy już za miesiąc i w zależności od wyników matury nasze plany będą związane z warsztatem lub studiami technicznymi.

Uczeń ZSTiO w Sandomierzu, który rok wcześniej rywalizację w kategorii Młody Mechanik ukończył na 12. miejscu - Maciej Kwasek

Udało się, jestem zszokowany i zadowolony. Na dalszą drogę po maturze takie zwycięstwo jest jak znalazł.

nauczyciel z Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu - Marcin Sadkowski

 

Mistrzostwa Mechaników pod patronatem Mobil 1 to obecnie jeden z najbardziej prestiżowych i największy konkurs branżowy dla młodych i zawodowych mechaników. Mistrzostwa otrzymały nagrodę w plebiscycie dziennikarzy motoryzacyjnych Motor Show Awards 2019. Ambasadorem konkursu jest Grzegorz Duda – mechanik i mistrz rajdowy, znany z anteny TVN Turbo.

Obecność Mistrzostw Mechaników na największych w Polsce targach motoryzacyjnych służy promocji zawodu, który wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności w warsztacie. Cieszymy się, że nasza inicjatywa została zauważona i doceniona. Nagroda Motor Show Awards 2019 to dla nas duże wyróżnienie.

organizator Mistrzostw i prezes Fundacji Cooperatio - Adrian Dekowski

 

A jak poziom Mistrzostw ocenia patron wydarzenia Mobil 1.

Poziom uczestników jest bardzo wysoki. To nie jest pierwsza edycja Mistrzostw i obserwując wiedzę, którą mają uczestnicy, widać, że nauczyciele w szkołach przykładają duży nacisk, żeby tych ludzi naprawdę dobrze wykształcić. Dzięki tego typu konkursom my ich wspieramy i pomagamy pogłębiać tę wiedzę. Uczestnicy muszą się przygotować do takiego konkursu. Bardzo się cieszę, że znajdują się firmy, które chcą organizować tego typu konkursy, bo mobilizują młodych ludzi oraz, że znajdują się także partnerzy, którzy wspierają tego typu działalność, bo edukacja jest ważna dla wszystkich.

Field Marketing Advisor, Europe z ExxonMobil - Ewa Jeżewska

 

Zdaniem Grzegorza Dudy, ambasadora Mistrzostw, poziom zawodów był bardzo wysoki.

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że ludzie, którzy tu trafiają, są już po wstępnych eliminacjach, czyli wybrana jest śmietanka. Zadania, które tutaj są, niezależnie od branży, czy jest to elektromobilność, młody mechanik, lakiernik czy mechanik maszyn rolniczych, to te zadania są naprawdę na dość wysokim poziomie. Wybierane są takie zadania, które pojawiają się często w codziennym życiu mechanika. Jak widać, uczestnicy sobie bardzo dobrze z nimi radzą. Analizując punkty zdobyte przez drużyny, to pierwsze dziesięć miejsc to są małe różnice punktowe, pierwsze trzy miejsca to dosłownie ułamkowe różnice, także poziom jest wysoki. Miejmy nadzieję, że to się będzie w ten sposób rozwijać, bo po to organizujemy to przedsięwzięcie, żeby mieć pewność, kiedyś będzie miał kto naprawić samochody czy maszyny rolnicze. Miejmy nadzieję, że to się uda. W pierwszych zawodach 8 lat temu startowało 8 drużyn, w tym roku prawie 3 tys. uczestników chętnych do weryfikacji. To jest potęga, która rośnie, cieszę się, że udało się obudzić ten rynek mechaników motoryzacyjnych.

- Grzegorz Duda

 

FINAŁ – Młody Mechanik:

 

1. Maciej Kwasek, Fryderyk Libor – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Sandomierz
2. Sebastian Guz, Marek Chudek – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Radzyń Podlaski
3. Andrzej Żak, Damian Sołtys – Zespół Szkół Samochodowych Rzeszów
4. Michał Tomczak, Paweł Smolaga – Zespół Szkół Samochodowych Radom
5. Przemysław Banduła, Mateusz Milowski – Technikum Mechaniczne nr 15 Kraków
6. Sławomir Ataman, Andrzej Lubas – Zespół Szkół Samochodowych Rzeszów
7. Grzegorz Korus, Grzegorz Zwieńczak – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 Wadowice
8. Jakub Sadzikowski, Dariusz Potępa – Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 Kraków
9. Jarosław Kamil Czekierda, Dawid Buliński – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Jarosław
10. Mateusz Borkowski, Łukasz Góral – Zespół Szkół Samochodowych Lublin
11. Tomasz Stachacz, Adam Wasilewski – Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 Łomża
12. Patryk Szymaniuk, Mateusz Śliwowski – Zespół Szkół Mechanicznych – CKP nr 2 Białystok
13. Dominik Zerka Jakub Niewiarowski – Zespół Szkół Mechanicznych – CKP nr 2 Białystok
14. Szymon Faustyniak Kamil Piniewski – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Jarocin
15. Hubert Budzyński, Piotr Jurecki – Zespół Szkół Samochodowych Lublin
16. Dawid Sismut, Marcin Kapela – Zespół Szkół nr 2 Kołobrzeg
17. Sebastian Gąszczyk, Mateusz Dziekanowski – Zespół Szkół Samochodowych Lublin
18. Mateusz Janowski, Filip Domin – Zespół Szkół Samochodowych Bydgoszcz
19. Łukasz Klimek, Sebastian Tatara – Zespół Szkół Samochodowych Lublin
20. Piotr Koperek, Filip Chudzik – Zespół Szkół Samochodowych Radom
21. Piotr Pilarczyk, Dawid Gabryś – Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 Kraków
22. Rafał Popiołek, Dawid Wróbel – Zespół Szkół nr 2 Kołobrzeg
23. Karol Gajda, Dawid Dąbrowski – Zespół Szkół Nr 4 – Tomaszów Lubelski
24. Klaudiusz Pluta, Paweł Pluciński – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Jarocin
25. Paweł Świątek, Hubert Siejak – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Jarocin
26. Jakub Bąk, Wojciech Bakalarski – Zespół Szkół Bielice
27. Jakub Mańkowski, Kacper Wysocki – Zespół Szkół nr 2 Garwolin
28. Mateusz Florek, Radosław Gaweł – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Jarosław
29. Tomasz Rydzik, Jakub Blok – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Jarosław
30. Hubert Krzyżostaniak, Mateusz Marciniak – Zespół Szkół Technicznych Pleszew

 

Zdjęcia: Bartosz Pniewski

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).