Najlepsi mechanicy z całej Polski walczyli o podium w Poznaniu | MOTOFAKTOR

Najlepsi mechanicy z całej Polski walczyli o podium w Poznaniu

Znamy już zwycięzców XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, których finały odbyły się w dniach 7-9 kwietnia 2022 r. podczas największych targów motoryzacyjnych w Polsce – Poznań Motor Show.

 

 

Trzy dni zmagań, edukacji i zabawy, pozytywnej energii i wielkich emocji – tak minęły tegoroczne Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników. Po przerwie spowodowanej pandemią wróciły na Poznań Motor Show, które co roku gościło finalistów i partnerów wydarzenia.

 

Finały XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników zostały poprzedzone rekordowymi eliminacjami, w których brało udział 3300 dwuosobowych zespołów uczniowskich oraz mechanicy zawodowi. Najlepsi spotkali się w Poznaniu i tam walczyli o podium w sześciu kategoriach:

 

• Młody Mechanik
• Elektromobilni
• Młody Mechanik Maszyn Rolniczych
• Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych
• Mechanik Zawodowy
• Młody Mechanik Motocyklowy – ta kategoria pojawia się w 2022 r. po raz pierwszy

 

Uczestników Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników zagrzewali do działania organizatorzy i partnerzy wydarzenia.

To, że tu jesteście, to już oznacza, że wygraliście. I pamiętajcie o jednym – wystarczy otworzyć umysł i pokazać, że kocha się motoryzację a zobaczycie, że wtedy wszystko się uda. Trzymam kciuku za każdego z Was. Nawet ten, kto będzie ostatni też jest wygranym.

zachęcał finalistów Grzegorz Duda, współtwórca i ambasador Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników i Akademii Młodego Mechanika, wielokrotny mistrz w rajdach oraz gospodarz programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo. -

Wspaniale Was tutaj widzieć. Wszystkich zachęcam, żeby się nie poddawać, zbierać punkty i walczyć do końca. To dla Was nie tylko super przygoda, ale także ogromna szansa, by nauczyć się wielu nowych rzeczy i rozwinąć skrzydła. Dlatego wykorzystajcie maksymalnie ten czas i tę szansę!

dodawał Kuba Przygoński, kierowca rajdowy, ambasador marki PLATINUM ORLEN OIL. -

 

Podczas połączenia online mechanikom kibicowali Robert Kubica – jedyny polski kierowca w historii F1 oraz Miko Marczyk – najmłodszy w historii rajdowy Mistrz Polski.

 

Do młodych mechaników zwrócił się także Marcin Strojny, Członek Zarządu ds. Handlowych spółki ORLEN OIL: „Życzę wszystkim powodzenia. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy tu razem z Wami, że jesteśmy częścią tego przedsięwzięcia. Można powiedzieć, że uczestnicy już wygrali, bo znaleźli się wśród najlepszych i jest to ich duży sukces”.

Wybraliście bardzo ciekawą drogę życia. To Wy będziecie budowali przyszłość motoryzacji. Samochód przez ostatnie sto lat wyglądał tak samo – był silnik spalinowy, skrzynia biegów, światła, hamulce. Dzisiaj ten samochód już wygląda zupełnie inaczej, a jak będzie wyglądał za 20-30 lat, to wy będziecie o tym decydować.

mówił Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego -

Młody Mechanik i Elektromobilni

Pierwszy dzień XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników upłynął pod znakiem zmagań uczniów w kategorii Elektromobilni oraz Młody Mechanik. W każdej z nich o tytuł najlepszego walczyło ponad 31 zespołów uczniowskich.

 

Młodzi mechanicy elektromobilności musieli sobie poradzić m.in. z konkurencją przygotowaną przez firmę Ferdinand Bilstein.

Tym razem na Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników przygotowaliśmy skrzynię biegów wyposażoną w silniki elektryczne do pojazdów japońskich marek. Skrzynia jest stosowana w pojazdach elektrycznych. Nasze zadanie w kategorii Elektromobilni sprawiło uczestnikom sporo problemów, ponieważ młodzież nie ma na co dzień do czynienia z tego typu pojazdami.

Ferdinand Bilstein, właściciela marki febi - Jerzy Kaparuk

 

Na przyszłych mechaników elektromobilności czekało także zadanie na stanowisku firmy ZF Aftermarket, która w kolejnych dniach sprawdzała także wiedzę uczestników XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w kategorii Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych.

Bardzo cieszymy się, że po raz kolejny możemy wspierać ten fantastyczny projekt. Jesteśmy zaszczyceni, że w tym roku zapraszamy Was w ramach dwóch kategorii do wyścigu po zwycięstwo. Trzymamy za Was kciuki i mamy nadzieję, że będziecie mieć mnóstwo frajdy w rozmowach z naszymi specjalistami.

Marketing Manager ZF Aftermarket - Monika Chomicka

 

ZF Aftermarket co roku wspiera wydarzenie i angażuje się w edukację młodych mechaników.

Firma ZF Aftermarket, jako jeden z głównych dostawców produktów na rynek części zamiennych zawsze chętnie angażuje się w tego typu inicjatywy, szczególnie te związane z edukacją młodzieży, ale nie tylko. Współpraca z mechanikami to nieodłączna część naszej działalności. W ramach konceptu warsztatowego ZF [pro]Tech organizujemy liczne szkolenia dla mechaników samochodowych i nieustannie poszerzamy ofertę szkoleniową, by jak najlepiej przygotować pracowników warsztatów do wyzwań związanych z wciąż rozwijającą się motoryzacją. Zależy nam, aby młodzi adepci mechaniki samochodowej weszli na rynek pracy możliwie najbardziej merytorycznie przygotowani, dzięki usystematyzowanej wiedzy przekazanej przez profesjonalistów. W tym roku mieliśmy przyjemność przygotować zadania w dwóch kategoriach: elektromobilność i pojazdy ciężarowe. Dlaczego taki wybór? Elektromobilność dlatego, że bez wątpienia jest to przyszłość motoryzacji i wiemy, jak ważny jest rozwój młodych mechaników w tej właśnie dziedzinie. Dużo w tym obszarze dzieje się już dzisiaj, ale wszystko wskazuje na to, że elektromobilność na pewno będzie miała ogromny udział w motoryzacji na przestrzeni kolejnych lat. Natomiast samochody ciężarowe to kategoria pojazdów obecna na co dzień praktycznie w każdej branży, a która jest niemniej wymagająca pod kątem serwisowania i napraw, na które mechanicy muszą być przygotowani. Stąd decyzja, aby w tym roku zadania na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników były ukierunkowane właśnie na te dwie dziedziny. Zależy nam na tym, aby wiedza, która trafia do młodych ludzi, przyszłych mechaników, była jak najbardziej profesjonalna, oparta o merytoryczną dokumentację, żeby stanowiła wsparcie i punkt odniesienia, kiedy już będą pracować w zawodzie.

Key Account Manager w firmie ZF Aftermarket - Dariusz Płóciennik

 

Na Młodych Mechaników czekały również konkurencje praktyczne na stanowisku BMW Group Polska. Dodatkowo za sprawą innowacyjnej gry kompetencyjnej doświadczyli oni sytuacji typowych dla stażu realizowanego w Autoryzowanym Serwisie BMW oraz została zweryfikowana ich wiedza techniczna i kluczowe kompetencje.

Współpracujemy ze szkołami cały rok, staramy się wspierać edukację młodych ludzi, ale także wspierać nauczycieli, by mogli być ambasadorami naszej marki. Cieszymy się, że możemy pomóc również i przy tej inicjatywie edukacyjnej, jaką są Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników. Uczestnicy w ramach Akademii Młodego Mechanika otrzymali od nas przed Mistrzostwami materiały, dzięki którym mogli się przygotować, ale otrzymują też wsparcie od naszych trenerów na stoisku. To jest świetna okazja, żeby się wiele nauczyć, poznać nasze technologie.

koordynatorka programu BMW dla Szkół - Justyna Kukułka

 

Młodzi mechanicy rozpoznawali także poszczególne rodzaje filtrów na stanowisku marki FILTRON.

Mistrzostwa, zarówno dla młodych jak i zawodowych mechaników, są dodatkową możliwością poszerzania lub weryfikacji swojej wiedzy. W ramach eliminacji marka FILTRON przygotowała tzw. AKCJĘ FILTRACJĘ - szkolenie z zakresu filtracji. W jej ramach razem z Grzegorzem Dudą przygotowaliśmy pięć lekcji wideo, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli także poza eliminacjami, jako część stałego programu edukacyjnego. W trakcie finału uczestnicy Mistrzostw sprawdzali swoją wiedzę w trzech zadaniach. Z rozmów z uczestnikami wiemy, że doceniają całe przedsięwzięcie, ponieważ wielu z nich wiąże swoją przyszłość właśnie z pracą w warsztacie. Tutaj mogą doszkolić się z różnych obszarów motoryzacyjnych no i lubią rywalizację samą w sobie. Oczywiście są i tacy którzy będą chcieli iść w innym kierunku i np. zgłębiać wiedzę motoryzacyjną na uczelniach. Wszystkim życzymy, aby osiągnęli to co sobie wymarzą.

Head of Marketing w firmie MANN+HUMMEL FT Poland, właściciela marki FILTRON - Lidia Misiuna

 

Specjalne zadanie dla młodych mechaników przygotował Kuba Przygoński. Najlepszy z uczestników otrzymał możliwość miesięcznego stażu w zespole mechaników polskiego kierowcy rajdowego.

 

Konkurencję praktyczną dla młodych mechaników przeprowadzili także Ambasadorzy Młodości – Karol Duda oraz „Poczciwy Krzychu” (Kamil Chwastek)”.

Kategoria Młody Mechanik jest mi jako Ambasadorowi Młodości szczególnie bliska. Część finalistów zdobyła maksymalną liczbę punktów i to była dla mnie ogromna radość.

- Karol Duda

Młody Mechanik Maszyn Rolniczych i Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych

Drugiego dnia z konkurencjami praktycznymi zmagali się finaliści w kategoriach Młody Mechanik Maszyn Rolniczych i Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych. Dla przyszłych mechaników, którzy chcą swoją przyszłość związać z rolnictwem konkurencje przygotowała m.in. firma John Deere. Ogromne wrażenie na uczestnikach XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników robiły ciągniki rolnicze marki, na których rozgrywane były zadania.

Przygotowaliśmy dwie konkurencje – jedna dotyczy aktywnego przyjęcia do serwisu. Młodzi ludzie muszą wskazać kilka czynności, które są wymagane, kiedy ciągnik rolniczy trafia do serwisu na przegląd zerowy. Jest to m.in. sprawdzenie płynów eksploatacyjnych, oświetleniaczy napięcia akumulatora.

Dyrektor Marketingu John Deere Polska - Bartosz Białas

 

Aktywne przyjęcie do serwisu to znak rozpoznawczy tegorocznych Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Uczestnicy wszystkich kategorii wydarzenia musieli poradzić sobie z tym zadaniem i wskazać m.in. kroki, jakie powinien wykonać mechanik, by sprawdzić podstawowe układy pojazdu.

 

Na mechaników pojazdów ciężarowych czekały m.in. konkurencje na stanowiskach firm ZF Aftermarket, Ferdinand Bilstein i NEO Tools, które użyczyło swoje narzędzia do konkurencji praktycznych we wszystkich kategoriach XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Dla mechaników ciężarowych przygotowaliśmy zacisk hamulcowy, na którym demonstrujemy budowę zacisku, zadajemy pytania, pytamy o sposób działania i budowę mechanizmów oraz regulację tego typu elementów.

Ferdinand Bilstein, właściciela marki febi - Robert Mrozek

W konkurencji dla Młodych Mechaników Pojazdów Ciężarowych wykorzystaliśmy klucz płaskooczkowy w rozmiarze 60 mm. Jest to największy klucz z naszej oferty. Pytaliśmy m.in. o prawidłową nazwę tego klucza i z jakiej stali jest zrobiony. Część praktyczna polegała naodkręceniu i przykręceniu nakrętki w sytuacji, gdy dysponujemy tylko tym kluczem. Była to symulacja awarii w pojeździe, kiedy jesteśmy na drodze, nie mamy ze sobą zestawu kluczy, ale zupełnie przypadkiem mamy do dyspozycji klucz w rozmiarze 60. Było to zadanie na pomysłowość.

trener produktowy Grupy TOPEX, właściciela marki NEO Tools - Karol Bieńczyk

Młody Mechanik Motocyklowy i Mechanik Zawodowy

Ostatni dzień XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników został zarezerwowany dla kategorii Młody Mechanik Motocyklowy i Mechanik Zawodowy. Młodzi mechanicy zafascynowani jednośladami wykonywali zadania praktyczne m.in. pod okiem Bartosza Zmarzlika, żużlowca, dwukrotnego indywidualnego Mistrza Świata oraz ambasadora marki PLATINUM ORLEN OIL i jego zespołu mechaników.

Na rynku jest duże zapotrzebowanie na mechaników motocyklowych, nawet w mojej działce, w żużlu bardzo brakuje chętnych do pracy. Także, kto wie, może kiedyś któryś z uczestników Mistrzostw będzie pracował w jakimś teamie. Czasem trafiają do nas ludzie z warsztatów i są bardzo dobrymi mechanikami.

- Bartosz Zmarzlik

 

Specjalne wyróżnienie za dokładne wykonanie zadania otrzymała od polskiego żużlowca Alicja Dziwura z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju.

Od ubiegłego roku jesteśmy partnerem strategicznym Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Przygotowujemy materiały edukacyjne dla Akademii Młodego Mechanika, a podczas finałów konkurencje praktyczne. Myślę, że ogromną wartością dodaną jest obecność naszych ambasadorów i nagrody z nimi związane.

Kierownik Działu Marketingu ORLEN OIL - Sebastian Gruszczyński

 

Kilka konkurencji przygotowała także Yamaha we współpracy z 3MM Racing Academy oraz Pit Bike.

Mamy 6 zadań, w tym jedno teoretyczne, czyli odpowiedź na podstawowe pytania z techniki motoryzacyjnej. Pierwsze zadanie praktyczne to ustawienie łańcucha rozrządu, drugie to pomiar rezystancji cewki zapłonowej i pulsatora. Trzecie zadanie – pomiar luzów zaworowych w silniku motocyklowym i jeszcze dwa zadania pomiarowe – pomiar tarcz sprzęgła i określenie czy są zużyte czy oraz pomiar średnicy tłoków. Szkolimy na dwóch płaszczyznach – szkolimy naszych mechaników z sieci ASO Yamacha, organizujemy takie szkolenia co najmniej raz albo dwa razy w roku. Szkolimy również uczniów. Nawiązaliśmy współpracę z pięcioma szkołami w różnych miastach w kraju, dostarczamy im materiały szkoleniowe, organizujemy także w ich pracowniach szkolenia dla naszych mechaników, jak również dla uczniów ze szkół mechanicznych.

Yamaha Motor - Piotr Piszcz

 

Z kolei zawodowi mechanicy zmagali się m.in. z wymianą wtryskiwaczy w silniku Diesla na stanowisku marki NEO Tools, musieli wykazać się znajomością filtrów na stanowisku marki FILTRON. Trener z BMW Group Polska weryfikował między innymi ich zdolność odczytywania sygnału magistrali CAN, zmuszając tym samym zawodników do diagnostycznego myślenia. Natomiast Yanosik sprawdzał ich umiejętności z aktywnego przyjęcia do serwisu, a firma Ferdinand Bilstein z wiedzy o rozrządzie, co nawet zwycięzcy przysporzyło sporo problemów.

Konkurencje były dosyć trudne, wymagające. Na stoisku marki febi było sprawdzenie rozrządu i z tym było troszeczkę problemu, ale udało się.

zwycięzca kategorii Mechanik Zawodowy - Daniel Koć z Jabłonnej Lackiej

 

Podczas XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników uczestnicy wszystkich kategorii sprowadzali także swoją wiedzę z zakresu akumulatorów. Konkurencje w tym obszarze przygotowała marka VARTA, a dotyczyły one m.in. testu akumulatora, doboru akumulatora do pojazdów hybrydowych i elektrycznych czy łączenia szeregowego i równoległego akumulatorów.

Jest to pierwszy rok, kiedy aktywnie uczestniczymy w Mistrzostwach Mechaników. Niesamowite przedsięwzięcie i wspaniała inicjatywa. Idealnie wpasowuje się w naszą strategię działania. Od lat kładziemy duży nacisk na edukację mechaników. W naszej ofercie posiadamy produkty, które wykorzystywane są we wszystkich kategoriach mistrzostw. Poprzez programy szkoleniowe wprowadzamy młodych ludzi w tajniki prawidłowej pracy z akumulatorami od momentu doboru, przez montaż w pojeździe po prawidłową adaptację a także edukujemy w zakresie testowania akumulatorów z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi.

menadżer regionu marki VARTA - Łukasz Sikorski

Decyzja o zaangażowaniu się w Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników zapadła już po pierwszym spotkaniu z organizatorami. To co, od razu bardzo nam się podobało to entuzjazm prowadzących i rozmach, z jakim ta inicjatywa jest prowadzona od lat. Dodatkowo, doskonale wpisuje się to w naszą strategię. My też wspieramy mechaników, wspieramy młodych mechaników, więc jest to idealne przedsięwzięcie dla nas.

Clairios, właścciel marki VARTA - Magdalena Broszkiewicz

 

„To dla nas radość, że tegoroczne Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem. Z roku na rok dostajemy coraz więcej zgłoszeń ze szkół, które chcą spróbować swoich sił w naszym przedsięwzięciu” – podsumowuje Adrian Dekowski, organizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. „Miło patrzeć na zaangażowanie tych młodych ludzi i ich opiekunów. Za nami finały, ale kontynuujemy działania edukacyjne. Sprawdzamy wiedzę, ale także wspieramy szkoły w edukacji za pośrednictwem Akademii Młodego Mechanika. W czasie finałów wyjaśniamy wątpliwości, nasi partnerzy dzielą się swoją wiedzą, tłumaczą, jak prawidłowo powinno zostać wykonane zadanie, Co roku staramy się wprowadzać coś nowego, co dzięki atrakcyjnej formie trafi do młodych ludzi” – dodaje Adrian Dekowski.

 

„To kolejny rok, kiedy Międzynarodowe Targi Poznańskie goszczą Mistrzostwa Mechaników. Cieszymy się, że możemy gościć u siebie tych młodych ludzi zafascynowanych współczesną motoryzacją i kibicować im w ich walce o zwycięstwo, a także wspierać działania edukacyjne” – dodał Dariusz Wawrzyniak, Dyrektor Grupy Produktów MTP.

Lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników:

Młody Mechanik – Bartłomiej Szczygieł, Adrian Maliszewski, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim
Elektromobilni – Jakub Sobolewski, Mateusz Koszczuk, Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku
Młody Mechanik Maszyn Rolniczych – Karol Durasiewicz, Jakub Goliński, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Radomiu
Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych – Dawid Szymoniak, Szymon Kępa, Zespól Szkol Mechanicznych nr 1 w Krakowie
Mechanik Zawodowy – Daniel Koć, Jabłonna Lacka
Młody Mechanik Motocyklowy – Przemysław Przybysz, Patryk Czubrzyński, Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie

 

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są V8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.
Partnerem strategicznym Mistrzostw jest PLATINUM ORLEN OIL. Partnerami Mistrzostw są: FILTRON, Grupa Topex, NEO Tools, GRAPHITE, VARTA, ZF Aftermarket, TRW, SACHS, febi bilstein, BMW Group Polska, John Deere, TÜV SÜD Polska, BOŚ Bank, PRE Biel, Overcome, Google For Education, GoCloud.pl, Dell Technologies, Integra, Actina, Biuro Ekspertyz Technicznych i Szkoleń BETiS, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Briggs&Stratton, Chabin, Grupa DBK, TEC 2000, 3MM Racing, Yamaha, Pit Bike, LOCO, LCO, Yanosik, Yanosik Warsztaty, Nortec Pro, WERTHER, Fortus Auto, Targi Techniki Motoryzacyjnej, Poznań Motor Show, Poznań Game Arena, Duda Garage, Duda Motorsport, Hydrogen Poland, PACTT, Politechnika Rzeszowska, Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Instytut Badań Edukacyjnych. Patronem medialnym edukacyjnym wydarzenia jest Librus.

 

Szczególnie cenne, świadczące o randze Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, są patronaty honorowe: Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, PARP, ARiMR, KRUS, KOWR, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Związku Dealerów Samochodowych.

 

Patronem medialnym XI Ogólnopolskich Mechaników był Motofaktor.pl

 

#WspieramyPolskieSzkoly #WspieramyPolskieWarsztaty #StawiamyNaMlodych #nieOgarniczajSię

 

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).