Najczęściej kradzione auta – ranking carVertical | MOTOFAKTOR

Najczęściej kradzione auta - ranking carVertical

person Redakcja 26/04/2023

Eksperci z carVertical przeanalizowali swoje bazy danych i na tej podstawie stworzyli własny ranking najczęściej kradzionych aut.

 

Swobodny obrót towarami w obrębie Unii Europejskiej ułatwia międzynarodowy handel samochodami używanymi. Niestety – obok wielu zalet daje on także pole do popisu złodziejom i paserom, którzy np. w Niemczech lub na Litwie sprzedają samochody pochodzące z zupełnie innych rynków. Ranking najczęściej kradzionych samochodów carVertical obejmuje modele, które według statystyk carVertical są obarczone największym ryzykiem. Zdarza się, że niektóre z nich po kradzieży, a przed ostatecznym wystawieniem do sprzedaży odwiedzały kilka lub kilkanaście komisów w różnych krajach, tylko po to, aby zagmatwać swoją historię i utrudnić weryfikację przed zakupem.

 

Jednym z najlepszych sposobów na prześwietlenie takich pojazdów jest wykupienie raportu z historii danego pojazdu. Być może nie znajdziemy w nim wszystkich krajów czasowego „pobytu” danego egzemplarza, ale jeśli w jednym z państw ktoś zgłosił jego kradzież (zaginięcie) najprawdopodobniej zostanie to odnotowane. Oczywiście nie zawsze oznacza to, że pojazdu nie da się kupić, ponieważ mógł np. być już odzyskany przez prawowitego właściciela, ale jest to sygnał ostrzegawczy, że przed zakupem warto dokładniej niż zwykle sprawdzić daną ofertę – być może także poprosić o pomoc policję.

 

Istnieje wiele specyficznych form obrotu kradzionymi samochodami. Niektóre są tak wyrafinowane, że bardzo trudno zdemaskować trefny egzemplarz. Należy jednak pamiętać, że raporty carVertical istotnie zmniejszają ryzyko zakupu samochodu z kradzieży – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

 

Pierwsze trzy miejsca w rankingu najczęściej kradzionych samochodów na podstawie raportów carVertical zajmują modele BMW. Potwierdza to jedynie krążące stereotypy i dla wielu Czytelników nie będzie wielkim zaskoczeniem. Bez wątpienia uwagę zwraca natomiast czwarta pozycja Land Rovera Range, który wyprzedza Mercedesy, Volkswageny i Audi. Warto się także pochylić nad pozycją dziewiątą, czyli Fordem Transitem – to wyraźne przypomnienie, że kradnie się także samochody dostawcze i użytkowe, a zatem w ich przypadku również nie warto rezygnować z wykupienia raportu historii pojazdu.

 

Po tym krótkim wstępie zapraszamy do lektury tabeli stworzonej w oparciu o bazy danych carVertical:

Źródło: carVertical

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).