Nagrzane auto a klimatyzacja | MOTOFAKTOR

Nagrzane auto a klimatyzacja

W sezonie letnim auta stojące na zewnątrz potrafią szybko się nagrzać. Klimatyzacja pomaga je schłodzić, ale przez złe nawyki kierowców szybciej się psuje, o czym mówią eksperci AAA AUTO.

Naukowcy z USA w eksperymencie z 2018 roku, opisanym w czasopiśmie „Temperature”, przeanalizowali trzy identyczne samochody, umieszczone zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Wyniki wykazały, że temperatura wewnętrzna pojazdu pozostawionego na słońcu wzrosła z 30°C do 47°C w ciągu godziny, a po kolejnej godzinie osiągnęła 59°C. Natomiast samochód stojący w cieniu osiągnął temperaturę 38°C po pierwszej godzinie. Badacze zauważyli, że wnętrze samochodu nagrzewało się szybciej niż otoczenie z powodu promieniowania słonecznego przenikającego przez szyby, ale nie mogącego się z nich wydostać. Interesujące jest również to, co ujawniło inne badanie opublikowane w magazynie „Pediatrics” – nawet gdy szyby samochodu były opuszczone do połowy, temperatura wnętrza nadal wzrastała.

Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO
Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO. Fot. AAA AUTO

„Wybawieniem jest sprawna klimatyzacja, która ma wpływ nie tylko na komfort pasażerów, ale przede wszystkim samopoczucie kierowcy i jego szybkość reakcji. Kontrolując samochody przed zakupem, w celu dalszej odsprzedaży, zwróciliśmy uwagę, że duża część systemów klimatyzacji uległa awariom, które nie zawsze wynikają ze zużycia części, ale ze złych nawyków stosowanych przez kierowców podczas jazdy. Warto dbać o ten kluczowy element wyposażenia auta, mając na uwadze jego przyszłą sprzedaż” – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Najczęściej występujące problemy związane z klimatyzacją w samochodzie obejmują starzenie się sprężarki, obniżenie wydajności chłodzenia, nieszczelności w układzie klimatyzatora oraz awarię wentylatora chłodnicy. Jednak oprócz usterek wynikających z zużycia części samochodowych, na funkcjonalność układu klimatyzacji wpływ mają także złe nawyki kierowców, które często nieświadomie są popełniane. Mechanicy AAA AUTO, regularnie sprawdzający dziesiątki używanych samochodów, zwracają uwagę na kilka takich nawyków:

  • Otwieranie okna podczas włączonej klimatyzacji – sprężarka samochodu będzie pracować częściej niż powinna, co spowoduje nie tylko jej szybsze zużycie i uszkodzenie, ale także zwiększy zużycie paliwa.
  • Nieprawidłowa kolejność wyłączania klimatyzatora i silnika – na kilka minut przed zaparkowaniem należy wyłączyć klimatyzację oraz włączyć naturalny nawiew, w celu zwiększenia temperatury w układzie klimatyzacji i wyeliminowania różnicy temperatur w stosunku do otoczenia, aby układ klimatyzatora był suchy, co zapobiegnie rozwojowi bakterii.
  • Kurz w samochodzie – gdy dostanie się do filtra klimatyzatora, z czasem ulegnie on szybszemu uszkodzeniu, dlatego warto dbać o czystość auta.
  • Niewłaściwe używanie zapachów – należy unikać tych w postaci żelu, który zatyka filtry klimatyzatora. Najlepiej używać perfum w postaci płynnej.

Źródło: AAA AUTO

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).