Nagrody PACE 2014 już rozdane | MOTOFAKTOR

Zobacz jakie firmy zostały wyróżnione w prestiżowym konkursie amerykańskiego tytułu "Automotive News".

Nagrody PACE (Premier Automotive Suppliers’ Contribution to Excellence) przyznawane są konkursie organizowanym wspólnie z firmą doradczą Ernst&Young oraz instytutem Transportation Research Center. Wyróżnienia otrzymują firmy, które zaprezentowały innowacyjne rozwiązania będące wkładem w rozwój nowoczesnych technologii w branży motoryzacyjnej. W 2014 roku nagrody przyznano w trzech kategoriach.

Produkty:

 • Autoliv – za „zielony” system napełniania poduszek powietrznych, z wyłącznym wykorzystaniem tlenu i wodoru. Dzięki temu po wystrzeleniu poduszki zamiast drażniących produktów spalania materiałów pirotechnicznych w kabinie auta powstaje wyłącznie para wodna.
 • BASF – za technologię produkcji plastikowych elementów wnętrza, które nie wymagają lakierowania. Tak wykonany element jest gotowy do montażu w aucie bezpośrednio po wyjęciu z formy.
 • BorgWarner – za elektromagnetyczny zawór sterujący Eco-Launch, który stosowany jest w systemach start-stop z połączeniu z bezstopniową skrzynią biegów (CVT). Jest to rozwiązanie prostsze, lżejsze i tańsze niż stosowane obecnie pompy elektryczne
 • Bosch – za technologię laserowego wiercenia otworów we wtryskiwaczach paliwa, ktora umożliwia tworzenie siedmiu różnych wzorów umożliwiających optymalne rozpylenie mieszanki wewnątrz cylindra.
 • Continental – za czujnik stosowany w systemach ochrony pieszych. Zadaniem tego czunika jest wykrycie kolizji z pieszym, co w niektórych samochodach powoduje uniesienie pokrywy silnika tak, by zminimalizować skutki uderzenia w pieszego. Rozwiazanie firmy Continental jest tańsze w produkcji i przede wszystkim, wymaga zastosowania zaledwie dwóch czuników z przodu samochodu.
 • Delphi – za system połączeń elektrycznych ErgoMate. Dzięki specjalnej konstrukcji wtyczek możliwe jest ich łączenie przy użyciu jednej ręki nawet w ciasnych przestrzeniach. Montażysta może też wyczuć palcami czy nastąpiło prawidłowe połączenie. Od czasu zastosowania tego rozwiązania nie było żadnych postępowań reklamacyjnych.
 • Dow Automotive Systems – za pierwszy dwuskładniowy klej montażowy BETAMATE 73326M/73327M umożliwienie sklejenie surowych elementów alumiowych.
 • Federal Mogul – za przełomowe łożyska, do produkcji których nie jest wykorzystywany toksyczny ołów. Od 2008 roku znalazły one zastosowanie w 110 silnikach samochodowych.
 • Hella – za system świateł przednich LED Matrix Beam, który jako pierwszy umożliwia automatyczne działanie świateł drogowych tak, by nie oślepiały one kierowców nadjeżdżających z przeciwnego kierunku.
 • Schaeffler – za jedyną dostępną na rynku przekładnię hydrokinetyczną z tłumieniem drgań skrętnych. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możliwe jest zestawianie silników po downsizingu (w szczególności, dwu i trzycylindrowych) z skrzyniami biegów zbudowanych z lekkich materiałów co pozwala na oszczędność paliwa na poziomie 2-5 proc.
 • Valeo – za asystenta cofania, w których zintegrowano kamerę działającą w warunkach niskiego oświetlenia oraz czujniki ultradźwiękowe. Całość mieści się w obudowie o objętości 16 cm3.
 • ZF Friedrichshafen – za 9-biegową automatyczną skrzynię biegów, którą można zestawić z silnikiem zamontowanym poprzecznie.

Procesy produkcyjne i wyposażenie zakładów produkcyjnych

 • ArcelorMittal i Magna-Cosma – za system laserowej ablacji stali, która umożliwia łatwiejsze tworzenie elementów konstrukcyjnych ze stali o wysokiej wytrzymałości. Dzięki tej technologii cały otwór drzwiowy w Acurze MDX powstaje jako jeden element formowany na gorąco.
 • Henkel – za proces obróbki obróbki elementów aluminiowych Bonderite 2798
 • TI Automotive – za proces produkcji zbiorników paliwa z tworzyw sztucznych uwzględniający trwały montaż komponentów wewnątrz zbiornika.

Partnerzy w innowacji

 • Ford i BASF – za opisaną wyżej technologię produkcji plastikowych elementów wnętrza.
 • General Motors i BorgWarner – za współpracę przy projektowaniu zaworu Eco-Launch (również opisany wyżej).
 • Honda oraz ArcelorMittal i Magna-Cosma – za wspomniany system laserowej ablacji stali.
 • PACCAR i Dow Automotive Systems – za stworzenie opisanego wyżej kleju do łączenia aluminium.
 • Tesla Motors i Nvidia – za wykorzystanie technologii mobilnej Tegra w elektronice pokładowej samochodów Tesla
 • Volvo i Autoliv – za „zieloną” poduszkę powietrzną wspomnianą wyżej.

 

Źródło: Automotive News

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).