MOOG udoskonala elementy zawieszenia | MOTOFAKTOR

MOOG udoskonala elementy zawieszenia

person Redakcja 12/08/2022

MOOG bez przerwy udoskonala swoje produkty. Efektem takiego postępowania są modyfikacje konstrukcyjne, które mogą czynić części lepszymi niż te montowane fabrycznie.

 

W trakcie produkcji samochodów zawsze ujawniają się pewne niedoskonałości, których nie sposób uniknąć na etapie projektowania. Niektóre nie ujawniają się nawet podczas długodystansowych testów, ponieważ potrzeba do tego nie tylko odpowiedniego przebiegu, ale także lat. Nic zatem dziwnego, że pewne rozwiązania są później dopracowywane. Jak się okazuje robią tak nie tylko koncerny samochodowe, ale także producenci części zamiennych. MOOG jest tego przykładem.

Land Rover Freelander I: udoskonalenie konstrukcji tylnych wahaczy

Regulowana część tylnego wahacza poprzecznego Freelandera I jest podatna na rdzę, w szczególności na gwintowanej części co sprawia problemy podczas ewentualnej regulacji zbieżności kół. MOOG zastosował powłokę kataforetyczną oraz smar na gwincie w celu zapewnienia maksymalnego zabezpieczenia przed rdzą ruchomych elementów. W rezultacie gwarantuje to w przyszłości bezproblemową regulację.

VW Multivan, Transporter V: udoskonalenie tulejek wahaczy

Trudy eksploatacji Transporterów ujawniły przeciążenia w obrębie tylnych tulejek przednich wahaczy. Problemy pojawiają się zwłaszcza w przeciążanych autach (Transportery często jeżdżą przeładowane). W efekcie tuleje zużywają się przedwcześnie.

 

MOOG wprowadził na rynek wzmocnione tuleje (VO-SB-13719), które można montować zamiast standardowych (VO-SB-2319). W ofercie MOOG dostępne są także kompletne wahacze ze wzmocnionymi tulejkami. Uwaga – wzmocnione tulejki należy wymieniać parami (po obu stronach samochodu). Wymiana jednej tulei na wzmocnioną i pozostawienie drugiej, standardowej może pogorszyć właściwości jezdne i np. wywołać tendencję do skręcania podczas hamowania.

BMW: lepsza osłona sworzni wahaczy

Mechanicy zauważyli, że gumowe osłony sworzni w wahaczach przednich przedwcześnie zużywają się na skutek kontaktu z elementami sąsiadującymi, np. z górnym pierścieniem, który jest ostry.

 

W celu wyeliminowania tego problemu zmieniono jej kształt, by nie stykała się z sąsiadującymi elementami nawet przy maksymalnym kącie odchylenia sworznia kulowego. Ponadto wprowadzono gumową powierzchnię na górnym pierścieniu, co zapewnia lepsze uszczelnienie. Gwarantuje to maksymalne wydłużenie żywotności sworznia kulowego oraz wahacza.

VW Golf IV i pokrewne modele: wzmocnione tuleje wahaczy

Firma MOOG wykryła, że można wprowadzić ulepszenia w konstrukcji pionowej tulei montowanej w popularnych wahaczach stosowanych w Golfie IV oraz jego krewniakach konstrukcyjnych. Fabryczna wersja tulejki ma w gumowej części puste przestrzenie i odznacza się niewystarczającą sztywnością. W wyniku tego dochodziło do nadmiernych odkształceń tulei, co w niektórych przypadkach mogło pogarszać właściwości jezdne.

 

Firma MOOG zmieniła gatunek gumy i przeprojektowała jej formę. W efekcie udało się wyeliminować nadmierną ruchomość tego elementu, poprawić właściwości jezdne i zwiększyć żywotność części.

Wiele marek: wzmocnienie łączników stabilizatora

Łączniki stabilizatorów w wielu pojazdach są bardzo podatne na zużycie. Wpływa to negatywnie na prowadzenie, komfort jazdy, irytuje hałasem dobiegającym spod samochodu podczas jazdy po nierównościach.

 

MOOG opracował nowe gniazdo sworznia kulowego o ulepszonych właściwościach mechanicznych. Testy laboratoryjne wykazały, że nowa konstrukcja odznacza się znacznie lepszą odpornością na zużywanie sworznia kulowego niż tradycyjne, powszechnie stosowane.

 

Przytoczone przykłady są dowodem na to, że także na rynku aftermarketowym możemy znaleźć najwyższej jakości części zamienne. Niektóre są nawet lepsze niż oryginalne, dostępne w ASO. Ważne jedynie, aby polegać na markowych dostawcach, którzy tak jak MOOG dysponują własnymi ośrodkami badawczymi, mają potencjał projektowy i na bieżąco współpracują z producentami samochodów w opracowywaniu nowych projektów – mówi Jerzy Dziamski, ekspert Garage Gurus.

 

Źródło: Tenneco

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).