Modernizacje w Wieltonie zakończone sukcesem | MOTOFAKTOR

Modernizacje w Wieltonie zakończone sukcesem

person Adrian Januszkiewicz 22/07/2021

Ok. 50% wzrostu dziennego wolumenu produkcji względem 2019 r. – to efekt prac modernizacyjnych przeprowadzonych przez Wielton w fabryce w Wieluniu.

Mając na uwadze stały rozwój firmy i systematyczne wchodzenie na kolejne rynki zagraniczne, Wielton przeprowadził w 2020 r. kompleksową modernizację zakładów produkcyjnych w Wieluniu. Głównym celem przedsięwzięcia było skrócenie czasu produkcji standardowych naczep przy jednoczesnym zapewnieniu jak najwyższej jakości produktów.

 

Firma skupiła się na usprawnieniu procesu wytwarzania poprzez modernizacje i reorganizacje linii produkcyjnych oraz stanowisk pracy, przy zachowaniu dbałości o ich ergonomię. Skutkiem tych działań było wyeliminowanie zatorów w przepływie materiałów i poprawa mocy produkcyjnych. Wdrożone zmiany przyczyniły się do zredukowania średniego czasu produkcji aż o 40%.

Obserwowane zwiększone zainteresowanie na przyczepy i naczepy w Polsce, ale i całej Europie, motywuje nas do wytężonej pracy nad poprawą efektywności i wydajności zakładów w Wieluniu. Tym bardziej, że nasze zakłady stanowią „centrum produkcyjne” Grupy Wielton, pełniąc kluczową rolę w dostarczaniu komponentów i gotowych produktów dla poszczególnych spółek oraz obsługując coraz więcej rynków zagranicznych. W tym celu przeprowadziliśmy restrukturyzację, prace modernizacyjne, usprawniliśmy procesy oraz wprowadziliśmy ich optymalizacje. Efekty modernizacji i zrealizowanych inwestycji były dźwignią poprawy wyników już w dobrym drugim półroczu 2020 r. oraz w pierwszym kwartale br. Mamy jednak świadomość, że realizacja naszych ambitnych celów na 2021 r. wymaga od nas stałego wzmacniania mocy i potencjału produkcyjnego zakładów w Wieluniu. Z tego powodu nie ustajemy w naszych działaniach i dalej pracujemy nad zwiększeniem efektywności zakładów, która będzie procentowała również w kolejnych latach. Piotr Kuś dyrektor generalny, wiceprezes zarządu Wielton S.A.

Efektywność

Kompleksowa optymalizacja procesów produkcyjnych w zakładach Wieltonu objęła m.in. analizę przepływów materiału, zapasów magazynowych oraz podział procesu produkcyjnego, co w efekcie pozwoliło zaprojektować i wdrożyć zupełnie nowy, zoptymalizowany układ hali produkcyjnej. Ważna dla usprawnienia działań była również redukcja zapasu magazynowego oraz poziomu produkcji w toku.

 

Rezultat tych prac w satysfakcjonujący sposób wpłynął na działalność zakładu – zredukowano zapełnienie magazynów o 30%, odzyskując przy tym dodatkową powierzchnię produkcyjną. Kolejnym elementem mającym na celu usprawnienie efektywności produkcji było wprowadzenie podziału procesu wytwórczego na trzy obszary odpowiadające konkretnym grupom produktowym i wolumenom.

Wydajność, ergonomia i bezpieczeństwo pracy

Ergonomia, wygoda i, przede wszystkim, bezpieczeństwo pracowników są niezwykle ważne, dlatego w całym procesie przebudowy zakładu zadbano również o te aspekty. Zmodernizowano i doposażono stanowiska w dodatkowe narzędzia i podesty robocze niezbędne w nowym układzie produkcji, zamontowano szybkie systemy transportu bliskiego, urządzenia do transportu i przemieszczania produktów oraz wiele innych rozwiązań poprawiających warunki pracy.

Jakość i bezpieczeństwo

Misją Wieltonu jest tworzenie i dostarczanie najlepszych rozwiązań transportowych dla biznesu. Firma nie uznaje kompromisów w zakresie jakości wytwarzanych produktów i z tego powodu ostatnim, ale bardzo ważnym elementem procesu modernizacji zakładu w Wieluniu była stacja kontroli końcowej. W tym przypadku celem prac modernizacyjnych było stworzenie warunków do jeszcze dokładniejszego sprawdzenia zgodności każdego wytwarzanego produktu ze standardami bezpieczeństwa oraz potwierdzenie funkcjonalności gotowych naczep i wywrotek przed oddaniem ich w ręce klienta.

 

Aby uzyskać ten efekt i przeprowadzać jeszcze dokładniejszą analizę stanu technicznego naczep, stacje diagnostyki zostały rozbudowane poprzez zwiększenie liczby stanowisk z kanałami inspekcyjnymi do odbioru finalnego. Inwestycje te pozwoliły na wydłużenie czasu przeznaczonego na analizę pojazdu w ramach jego odbioru i przeprowadzenie dodatkowych czynności diagnostycznych.

Do prac modernizacyjnych i usprawnień podeszliśmy z najwyższą uwagą. Wiedzieliśmy, że musimy ten czas wykorzystać efektywnie, a wprowadzone zmiany mają przynieść wymierne rezultaty, tak dla zakładu w Wieluniu, jaki i dla wszystkich spółek Grupy Wielton. Jesteśmy zadowoleni z efektów i już widzimy ich wpływ na wyniki. Wprowadzone usprawnienia pozwoliły nam na wzrost średniego dziennego wolumenu produkcyjnego o prawie 50% w porównaniu do 2019 roku, w którym osiągnęliśmy jedne z najwyższych wyników w historii spółki. Kolejne wzrosty w tym zakresie planujemy zrealizować na przełomie 3 i 4 kwartału. Piotr Kuś

Źródło: Wielton

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).