Mobil 1 dla zespołu F1 Red Bull Racing Honda | MOTOFAKTOR

Mobil 1 dla zespołu F1 Red Bull Racing Honda

person Redakcja 17/08/2021

Mobil 1 zaprezentował nowy olej silnikowy, opracowany we współpracy z zespołem badawczo-rozwojowym Hondy oraz Red Bull Racing Honda.

Nowy olej Mobil 1 RB16B powstał specjalnie dla nowej jednostki napędowej Hondy, zapewniając jej maksymalną moc bez uszczerbku dla ochrony silnika i efektywności zużycia paliwa. To efekt wieloletniego programu badawczego, który koncentruje się na podnoszeniu standardów wyznaczonych przez olej silnikowy Mobil 1, obecnie stosowany przez zespół Formuły 1 Red Bull Racing Honda.

 

Nowy olej silnikowy Mobil 1 dla bolidu RB16B jest odporny na ekstremalne temperatury i ciśnienie, wspierając silnik Hondy w każdych warunkach pracy. Olej ogranicza tworzenie się osadów oraz spełnia zaostrzone wymagania dla nowych silników Hondy dzięki jeszcze lepszej charakterystyce pracy w szerokim zakresie temperatur.

 

Zespół Red Bull Racing Honda może wykorzystać wymienione zalety do poprawy aerodynamiki bolidu. Wraz z użyciem zoptymalizowanego paliwa, technologia nowego oleju silnikowego Mobil 1 RB16B pozwoliła dokonać postępu w zakresie efektywności paliwowej mierzonej według współczynnika jednostkowego zużycia paliwa BSFC i sprawności cieplnej w testach zewnętrznych silnika (wyniki zostały przedstawione w dokumentacji technicznej SAE*).

 

ExxonMobil w pracach nad formulacją nowego oleju wykorzystał niestandardowe komponenty smarne w celu uzyskania niespotykanej wcześniej wydajności. Na przykład, aby zwiększyć właściwości ochronne, zastosowano materiały pochodzące z branży kosmetycznej. Doskonała formulacja smarna to wynik starannego dobrania składników, z których każdy odpowiada za zapewnienie konkretnych korzyści w zakresie wydajności. W składzie oleju znajdziemy ponad 25% składników pochodzenia biologicznego oraz dodatki chemiczne ograniczające tworzenie się popiołu (formulacja niskopopiopłowa).

Nasza filozofia rozwoju polegała na maksymalizacji mocy i wydajności nowej generacji silników Hondy. Mając to na uwadze, wspólnie z naszymi kolegami z Hondy i zespołu Red Bull Racing Honda, stworzyliśmy formulację, która wcześniej była nieosiągalna przy zastosowaniu metod konwencjonalnych. Skład oleju silnikowego Mobil 1 dla bolidu RB16B zawiera unikalne składniki, które wzmacniają ochronny film olejowy na powierzchni części metalowych, pomagając chronić silnik przed uszkodzeniami spowodowanymi wysoką temperaturą oraz przed zużyciem. Nowy olej pomaga utrzymać silnik w stanie najwyższej sprawności w szerszym zakresie warunków pracy, co może pozytywnie wpłynąć na prędkości i przyspieszenie bolidu RB16B. Tomek Young ExxonMobil Global Motorsports Technology Manager

 

Przed sezonem 2021, ExxonMobil we współpracy z Red Bull Racing Honda oraz Honda Research and Development opracował nową mieszankę paliwa wyścigowego Esso Synergy Race Fuel. Efektywność zużycia paliwa, czystość silnika i jego ochrona oraz niezawodność są ważne zarówno na torze, jak i poza nim, a w połączeniu z nowym olejem silnikowym Mobil 1 RB16B pozwalają bolidom Red Bull Racing Honda uzyskać maksymalną wydajność i osiągi.

Szczególne podziękowania należą się Mobil 1 za ciągłe wprowadzanie innowacji i dążenie do korzyści. Wyniki podczas wyścigów to zasługa pracy każdego podzespołu bolidu, w tym najnowszej formulacji oleju silnikowego Mobil 1, która smarowała silniki RB16B Maxa i Sergio podczas Grand Prix Azerbejdżanu. Nasze partnerstwo techniczne z ExxonMobil i Hondą odgrywa istotną rolę w osiąganiu dobrych rezultatów na torze, a udoskonalenie oleju Mobil 1, wraz z paliwem i pakietem środków smarnych, przyczynia się do dalszego wzrostu wydajności i niezawodności. Paul Monaghan Red Bull Racing Honda Chief Engineer, Car Engineering

 

Oczekiwania zespołów wyścigowych Formuły 1 w zakresie efektywności spalania i niezawodności są zasadniczo podobne do potrzeb milionów kierowców na całym świecie. Oleje silnikowe, przekładniowe, hydrauliczne i smary Mobil, a także paliwa Exxon, Esso i Mobil pomagają zaspokoić potrzeby w zakresie wydajności, osiągów i ochrony.

 

Inżynierowie wyścigowi ExxonMobil monitorują parametry oleju silnikowego w trakcie sezonu Formuły 1 w ExxonMobil Tracklab — najnowocześniejszym mobilnym laboratorium, które dostarcza ważne informacje dla procesu ulepszania oleju silnikowego Mobil 1 RB16B i paliwa wyścigowego Esso Synergy Race Fuel. Wiedza zdobyta na najlepszym poligonie doświadczalnym jakim są tory wyścigowe jest wykorzystywana w wybranych produktach Mobil i udostępniana kierowcom na całym świecie.

 

Więcej o partnerstwie technicznym ExxonMobil z zespołem Red Bull Racing Honda: https://vg.mobil1motorsport.com/.

 

*https://saemobilus.sae.org/content/2021-01-0462/

 

Źródło: ExxonMobil

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).