Mniej dokumentów do kontroli – prezydent podpisał ustawę | MOTOFAKTOR

Mniej dokumentów do kontroli - prezydent podpisał ustawę

person Adrian Januszkiewicz 17/05/2018

We wtorek 15 maja 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę likwidującą obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC pojazdu.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowelizacją już od 4 czerwca tego roku kierowcy nie będą zobowiązani do posiadania przy sobie podczas jazdy autem dowodu rejestracyjnego oraz papierowego potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC samochodu. Od tego dnia w razie kontroli na drodze dane z tych dokumentów będą sprawdzane w systemie CEP przez kontrolującą służbę mundurową.

 

Gdy kierujący popełni wykroczenie powodujące odebranie mu dowodu rejestracyjnego to otrzyma on pokwitowanie, a w systemie pojawi się stosowna informacja. W przypadku zwrotu tego dokumentu zostaje on oddany wirtualnie, a informacja o jego zatrzymaniu jest usuwana z bazy. Tu jednak trzeba czekać na stosowne rozwiązania techniczne w systemie CEP, których data wprowadzenia nie jest jeszcze znana.

 

Wprowadzona zmiana nie będzie jednak dotyczyła pojazdów zarejestrowanych poza granicami Polski. W tym przypadku kierujący będzie nadal zobowiązany do posiadania przy sobie obu powyższych dokumentów lub ich zagranicznych odpowiedników.

 

Treść ustawy jest dostępna na stronie internetowej Prezydenta RP.

 

Źródło: prezydent.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).