Mintex - innowacja i sportowe doświadczenie | MOTOFAKTOR

Mintex - innowacja i sportowe doświadczenie

person Adrian Januszkiewicz 17/12/2021

Dla należącej do TMD Friction firmy Mintex od ponad 100 lat cel pozostaje ten sam – projektować innowacyjne i bezpieczne elementy układów hamulcowych.

Dla fanów historii motoryzacji i sportów motorowych marka Mintex to synonim wysokiej klasy okładzin hamulcowych. Części tej marki były i są stosowane w najbardziej znanych i popularnych pojazdach świata – od Forda Model T, pierwszego samochodu produkowanego masowo, po współczesne odmiany Mini.

 

Rozwiązania Mintex sprawdzają się także w samochodach sportowych. Tutaj również marka może poszczycić się spektakularnymi osiągnięciami i doświadczeniami z różnych dziedzin motosportu. W słynnym wyścigu Le Mans w 1953 roku Jaguar zastosował w swoich modelach C-Type dostarczoną przez Mintex pionierską technologię hamulców tarczowych. Nowy system pozwolił kierowcom tych pojazdów na niespotykane do tej pory zachowania na torze. Dzięki krótszej drodze hamowania jechali wyraźnie szybciej i z łatwością wyprzedzali rywali, którzy korzystali z tradycyjnych, mniej skutecznych hamulców bębnowych. Hamulce tarczowe Mintex okazały się ogromnym sukcesem, pomagając Jaguarowi zająć 1., 2. i 4. pozycję w tej edycji Le Mans. Jaguar stał się również pierwszym samochodem w historii tej imprezy, który osiągnął średnią ponad 160 km/h w całym wyścigu!

 

Mintex błyszczał w najbardziej prestiżowej serii wyścigowej, Formule 1. Mistrz świata z 1958 roku Mike Hawthorn walcząc o tytuł używał okładzin hamulcowych marki Mintex i był nimi zachwycony. W okładziny tego samego dostawcy wyposażony był zwycięski Cooper-Climax Jacka Brabhama z 1959 roku. Auta z hamulcami Mintex święciły triumfy również w rajdach samochodowych. Stosowano je w kultowych Lanciach Fulvia i Delta, a także Mini Cooperze S, którym w 1964 roku Paddy Hopkirk wygrał Rajd Monte Carlo. Mintex szczyci się zresztą bliską, trwającą już ponad 60 lat relacją z brytyjską marką.

 

Co istotne, Mintex cały czas się rozwija. Jako marka należąca do globalnego producenta materiałów ciernych TMD Friction, korzysta z efektów jego pochłaniających 30 milionów euro rocznie badań i testów, co pozwala na oferowanie skutecznych rozwiązań zaprojektowanych specjalnie na niezależny rynek części zamiennych.

 

Sprawne poruszanie się po świecie marki zapewnia Mintex Brakebook – system katalogowy online. Wyszukiwarka pozwala łatwo znaleźć potrzebne części nie tylko poprzez podanie marki czy modelu auta, ale także za pomocą różnych kryteriów charakterystycznych dla danej grupy produktów, jak szerokość, wysokość, grubość, liczba wskaźników zużycia.

 

Źródło: TMD Friction

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).