Resort Rozwoju chce, aby dane z BDO były weryfikowane z danymi z JPK VAT wtaki sposób, że wystawca elektronicznego dokumentu w BDO będzie wprowadzał do niego numer faktury VAT, która dokumentuje płatność za odbiór czy zagospodarowanie odpadów.
Gdy w ramach usługi będzie realizowany więcej niż jeden odbiór, numer faktury będzie trzeba wprowadzić kilkukrotnie na każdej:
- karcie przekazania odpadów (KPO),
- karcie przekazania odpadów komunalnych (KPOK),
- dokumencie potwierdzającym recykling (DPR),
- dokumencie potwierdzający odzysk (DPO).
Gdy dla jednego dokumentu z BDO zostanie wystawionych więcej faktur, wszystkie ich numery powinny zostać wprowadzone do BDO.
Dzięki temu będzie można zintegrować dane dotyczące masy i rodzaju odpadów, posiadacza i terminów z danymi podatkowymi. Krajowa Administracja Skarbowa oraz Inspekcja Ochrony Środowiska otrzymają dodatkowe, efektywne narzędzie do weryfikacji prawdziwości przekazywanych danych. Dzięki analizie danych ma zmniejszyć się szara strefa i zwiększyć wpływy z VAT, CIT i PIT. – brzmi uzasadnienie zmian.
Zdaniem ekspertów, dla przedsiębiorców może to oznaczać z jednej strony ogromne kłopoty, z drugiej szansę na poprawienie działania BDO.
Według sondy przeprowadzonej przez Prawo.pl, bez zmian w BDO, połączenie jej z JPK przyniesie same kłopoty, w tym kontrolę Urzędu Skarbowego. Każdy przekazujący odpady firmie transportującej ma obowiązek wpisywania szacunkowej ich wagi, nawet jak nie ma wagi.
Przykładowo firma budowlana przekazuje gruz, i szacuje, że jest go. 500 kg. Przyjmujący go na wadze na terenie instalacji do zagospodarowania odpadów stwierdza inną masę, np. 600 kg i taką zatwierdza. W efekcie w systemie są dwie wartości, których już nie można skorygować.
Damian Korczewski, ekspert od BDO, dodaje, że w bazie wprowadza się ilości tylko w tonach, ale wielu przedsiębiorców nie przelicza kilogramów na tony, tylko wpisuje 500 zamiast 0,5. W takiej sytuacji przekazujący podaje 500 ton, a przejmujący zatwierdza 0,5 tony.
Wątpliwości jest znacznie więcej.
Przedstawiciele branży zgodnie popierają walkę z szarą strefą w odpadach, ale nie zgadzają się na łączenie obu baz w tej chwili.