Ministerstwo Klimatu chce rozwoju elektromobilności | MOTOFAKTOR

Ministerstwo Klimatu chce rozwoju elektromobilności

person Adrian Januszkiewicz 16/12/2019

Ministerstwo Klimatu widzi w elektromobilności szansę na na poprawę jakości powietrza, a także dynamiczny wzrost gospodarczy wielu sektorów.

Ministerstwo Klimatu ma na celu m.in. upowszechnienie pojazdów elektrycznych oraz dalszą elektryfikację transportu publicznego. Warto zaznaczyć, że już teraz po polskich miastach jeździ kilkaset autobusów elektrycznych krajowej produkcji. Z kolei MK deklaruje, że pracuje nad tym, żeby te ekologiczne formy transportu wyraźnie wzrastały.

 

Środki pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wpływają na wymianę floty autobusowej w samorządach. Tę samą drogę musi przejść transport prywatny. Dlatego resort klimatu, zdecydował się na modyfikacje, przygotowanych wcześniej zasad wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, które mają zapewnić dofinansowanie przy zakupie auta napędzanego energią elektryczną.

 

Minister klimatu Michał Kurtyka zlecił inwentaryzację programów rozwojowych i pomocowych prowadzonych w ramach NFOŚiGW. Jednocześnie poprosił on o weryfikację dotychczasowych założeń i kwot wsparcia dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Celem tych działań ma być m.in. uniknięcie nadmiernej fiskalizacji i uproszczenie procedur.

 

Szczegółowa analiza dotychczasowych przepisów miał wskazać jednoznacznie, że należy zwolnić z podatku dochodowego, pochodzące z FNT, dotacje dla obywateli. Planowane zniesienie opodatkowania ma sprawić, że środki pochodzące z FNT zostaną w pełni wykorzystane na poprawę jakości środowiska, w którym żyjemy.

 

Branża samochodowa pozytywnie zareagowała na prace resortu nad rozwojem elektromobilności i nowymi przepisami. Producenci zdają sobie sprawę z tego, że od elektromobilności nie ma odwrotu i zwiększają liczbę modeli dostępnych w swojej ofercie.

 

Oznacza to zatem, że samochody elektryczne będą sukcesywnie tanieć. Dzięki proponowanym zmianom w prawie oraz oferowanemu dofinansowaniu zakup pojazdu niskoemisyjnego jeszcze bardziej ma się opłacić.

 

Ogłoszenie pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW na zakup samochodów elektrycznych planowane jest na I kwartał 2020 r., po przeprowadzeniu niezbędnych zmian w prawie podatkowym.

 

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).