Mikko Liukkula: opony w EV wystarczą na długo | MOTOFAKTOR

Mikko Liukkula: opony w EV wystarczą na długo

person Adrian Januszkiewicz 15/11/2019

Mikko Liukkula - ekspert Nokian Tyres - uważa, że opony w autach elektrycznych niejednokrotnie będą zużywać się wolniej niż w spalinowych.

Auta elektryczne generują zwykle wyższą moc i ważą więcej niż standardowe samochody z silnikiem o spalaniu wewnętrznym, a co za tym idzie, wymagają opon o szczególnych parametrach. Najważniejszym czynnikiem jest jednak bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Kupując opony zimowe do pojazdu elektrycznego, należy kierować się głównie warunkami na drodze.

 

Trzy najważniejsze kryteria najczęściej brane pod uwagę podczas wyboru opon do pojazdu z napędem hybrydowym lub elektrycznym to bezpieczeństwo, mały opór toczenia i niski poziom hałasu. Niższy opór toczenia zwiększa zasięg twojego pojazdu. Pojazdy elektryczne są ciche, co oznacza, że redukcja hałasu toczenia opon to wyłącznie kwestia dodatkowej wygody.

 

Dokonując zakupu opon, należy wybrać pomiędzy oponami zimowymi i całorocznymi.

 

 

Jeśli zimą często korzystasz z samochodu, jeżdżąc po kiepsko utrzymanych drogach, warto wybrać specjalne zimowe opony i felgi. To inwestycja w bezpieczeństwo, która z pewnością się zwróci. Z racji swojej budowy tradycyjne opony całoroczne lepiej sprawdzają się w warunkach drogowych występujących latem, przez co ich przyczepność w zimie jest mniejsza. Z drugiej strony jednak opony całoroczne nie mogą równać się także z prawdziwymi oponami letnimi. Mikko Liukkula Development Manager w Nokian Tyres

Po całej zimie zużycie opon mniejsze niż 1 mm

Mikko Liukkula podkreśla, że powszechne opinie dotyczące opon do pojazdów elektrycznych są nieprawdziwe. Mimo że auta elektryczne generują dużą moc i mają wysoki moment obrotowy, ich wymagania dotyczące opon nie są szczególnie wygórowane – a nawet wręcz przeciwnie.

Opony współczesnych aut elektrycznych będą zużywać się znacznie wolniej niż w autach z tradycyjnym silnikiem spalinowym. Powodem jest lepsza kontrola trakcji. Systemy wspomagające kierowcę redukują poślizg opon, wykorzystując możliwość dynamicznego dostosowania mocy, jaką oferuje napęd elektryczny. Ten system reaguje znacznie szybciej niż w tradycyjnych autach z silnikiem spalinowym, w których jego działanie opiera się na hamowaniu i redukcji obrotów silnika. Ostatniej zimy przejechałem 12 000 km, a bieżnik opon zimowych w mojej tesli zużył się o niecały milimetr. Mikko Liukkula

 

W testach opon Nokian Tyres wykorzystuje kilka pojazdów elektrycznych, dzięki czemu posiada szeroką wiedzę o możliwości zastosowania opon w różnych modelach samochodów. Opony Nokian są też testowane na przykład w elektrycznych taksówkach.

Z niecierpliwością czekamy na uruchomienie naszego nowego ośrodka testowego w Hiszpanii, który zostanie otwarty w przyszłym roku. Mamy już największy i najlepszy zimowy ośrodek testowania opon w branży, a wkrótce także nasze letnie centrum pozwoli nam znacznie wyprzedzić konkurencję. Mikko Liukkula

Raz w ciągu zimy warto zamieniać opony

Martin Dražík, Manager ds. produktów w Nokian Tyres Europe, radzi, żeby zimą sprawdzać zużycie opon i poziom ciśnienia. Dzięki temu zestaw opon posłuży jeszcze dłużej.

Jeśli twoje auto nie posiada napędu na cztery koła, warto kontrolować różnicę pomiędzy oponami kół jezdnych i swobodnie obracających się. Opony na osi napędowej mogą zużywać się nawet dwukrotnie szybciej niż na drugiej. W myśl starej, dobrej zasady opony należy przełożyć na drugą oś, kiedy różnica w zużyciu bieżnika jest większa niż dwa milimetry. Zwykle wystarczy dokonać takiej zamiany raz w ciągu całej zimy. Martin Dražík

 

Produkty Nokian Tyres posiadają wskaźnik zużycia bieżnika DSI, który pozwala szybko i łatwo sprawdzić stan bieżnika. Liczba DSI wskazuje, jaka głębokość bieżnika pozostała. Wraz ze zużyciem opony liczby będą po kolei znikać. Jeśli liczby na oponach na przedniej i tylnej osi różnią się od siebie, opony należy zamienić.

 

Fakty: Wybierając opony do swojego auta elektrycznego, zwróć uwagę na:

 

  • Bezpieczeństwo: najważniejszą kwestią jest to, aby dobrać właściwe opony do warunków jazdy.
  • Mały opór toczenia: im mniejszy opór toczenia, tym większy zasięg twojego auta.
  • Niski poziom hałasu: wybierz ciche opony do swojego cichego auta, żeby maksymalnie podnieść komfort jazdy.
  • Opony zimowe czy całoroczne: opony zimowe to gwarancja świetnej przyczepności w zimowych warunkach.

 

Źródło: Nokian Tyres

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).