Michelin koordynuje europejskie porozumienie WhiteCycle | MOTOFAKTOR

Michelin koordynuje europejskie porozumienie WhiteCycle

person Januszkiewicz Adrian 22/07/2022

Swoją działalność rozpoczęło konsorcjum WhiteCycle koordynowane przez Michelin, które chce rozwoju gospodarki cyrkularnej wobec złożonych odpadów z tworzyw sztucznych.

 

Celem WhiteCycle do 2030 r. jest czynny udział w procesie recyklingu ponad 2 milionów ton PET rocznie – trzeciego najczęściej używanego na świecie tworzywa sztucznego. Projekt ten zakłada zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 2 miliony ton oraz uniknięcie składowania lub spalania ponad 1,8 miliona ton plastiku każdego roku.

 

Kompozytowe odpady przemysłowe zawierające tekstylia (PET) i inne składniki pochodzące z opon, węży i wielowarstwowej odzieży – które obecnie trudno poddać recyklingowi – wkrótce pod koniec cyklu życia mogą nadawać się do ponownego przetworzenia. Taki materiał mógłby trafić do produkcji innych przedmiotów z tworzywa sztucznego.

 

Konsorcjum ma ustanowić nowe procesy wymagane na poszczególnych etapach łańcucha wartości:

 

 • Technologie sortowania znacząco zwiększające zawartość tworzyw sztucznych w złożonych strumieniach odpadów w celu ich lepszego przetworzenia;
 • Innowacyjny proces recyklingu z wykorzystaniem enzymu, który w zrównoważony sposób rozłoży wstępnie przetworzony plastik na czyste monomery;
 • Repolimeryzacja powstałych monomerów plastikowych w celu wyprodukowania nowego tworzywa sztucznego;
 • Weryfikacja jakości nowych produktów wykonanych z tworzywa sztucznego powstałego z wcześniej przetworzonych odpadów złożonych.

 

Projekt WhiteCycle finansowany przez program Horyzont Europa (Horizon Europe) dysponuje globalnym budżetem w wysokości prawie 9,6 mln euro oraz otrzymał europejskie dofinansowanie w wysokości prawie 7,1 mln euro. Konsorcjum koordynowane przez Michelin działa w pięciu krajach (Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia i Turcja) i posiada skuteczny system zarządzania obejmujący komitet kierujący, komisję ds. synergii centrum oraz komitet wsparcia technicznego.

 

W ramach porozumienia WhiteCycle swoje kompetencje naukowe i przemysłowe połączyło 17 publicznych i prywatnych organizacji europejskich:

 

 • 3 partnerów przemysłowych – Michelin, Mandals, Inditex;
 • 2 firmy zarządzające odpadami – Synergie TLC, ESTATO);
 • firma zajmująca się inteligentnym sortowaniem SMB – Iris;
 • firma zajmująca się recyklingiem organicznym SMB – Carbios;
 • zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych PET – KORDSA;
 • firma zajmująca się analizą cyklu życia produktu – i-Point;
 • 6 ośrodków naukowych, organizacji badawczych i technologicznych – PPRIME, Université de Poitiers, DITF, IFTH, ERASME, HVL;
 • klaster biznesowy – Axelera;
 • podmiot ds. zarządzania projektami – Dynergie.

 

Źródło: Michelin

user photo

Autor

Januszkiewicz Adrian

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).