Mercedes-Benz Trucks i Shell testują cyfrowe płatności za paliwo | MOTOFAKTOR

Mercedes-Benz Trucks i Shell testują cyfrowe płatności za paliwo

person Adrian Januszkiewicz 18/05/2021

Mercedes-Benz Trucks we współpracy z firmą Shell opracował prototyp cyfrowej karty paliwowej, umożliwiającej dokonywanie płatności.

Mercedes-Benz Trucks konsekwentnie digitalizuje swoje pojazdy. W praktycznych testach, jakie przeprowadzono na stacjach Shell, ciężarówki Mercedes-Benz Actros po raz pierwszy samoczynnie płaciły za paliwo. Inżynierowie z Mercedes-Benz Trucks i Shell zainstalowali bowiem w pokładowym systemie ciężarówki nowy prototyp cyfrowego identyfikatora pojazdu, współpracujący z prototypem cyfrowej karty paliwowej.

 

Identyfikator ten (Truck-ID) działa jak wbudowany dowód tożsamości, za pomocą którego ciężarówka autonomicznie uwierzytelnia transakcje. Transfer danych, dzięki któremu pokładowy system komputerowy może na stacjach paliw Shell realizować płatności z użyciem cyfrowej karty paliwowej, odbywa się poprzez interfejs programowy Shell SmartPay API. Do omawianych testów użyte zostały normalne pojazdy seryjne, których oprogramowanie rozbudowano jednak o moduł płatnościowy i autoryzacyjny.

 

Kolejnym elementem technologicznym o kluczowym znaczeniu jest tak zwany Truck Wallet (“portfel pojazdu ciężarowego”) – i również w tym przypadku wykorzystano prototyp już istniejący. Truck Wallet to technologia platformowa służąca jako centralny program użytkownika; skupia ona wszystkie aplikacje, które uzyskują dostęp do identyfikatora Truck-ID i wykorzystują go do różnych celów. Jedną z tych aplikacji jest cyfrowa karta paliwowa, opracowana wspólnie przez ekspertów z Mercedes-Benz Trucks i Shell.

 

We wspomnianych testach zastosowano ją w płatnościach on-line do uwierzytelniania i autoryzowania pojazdu ciężarowego wobec centralnego systemu zarządzającego stacji paliw: najpierw pojazd na podstawie swojego identyfikatora Truck-ID był rozpoznawany przez system Shell, następnie aplikacja Shell SmartPay API zezwalała na transakcję. Istotnym elementem kontroli bezpieczeństwa było porównanie współrzędnych GPS danego samochodu z lokalizacją stacji paliw – ich zgodność stanowiła warunek aktywacji dystrybutora.

Jak dotąd, firmy przewozowe wyposażają swoich kierowców w fizyczne karty paliwowe, którymi można płacić na wybranych stacjach. Kwota zakupu jest wtedy pobierana bezpośrednio z konta firmy. Zainstalowana w samochodzie cyfrowa karta paliwowa pod wieloma względami ułatwiłaby kierowcom ciężarówek codzienną pracę. Przykładowo, nie musieliby oni po zatankowaniu fatygować się do okienka kasowego.

 

Po drugie, dzięki takiej innowacji znacznie uprościłyby się czynności administracyjne w firmie transportowej i wzrosłoby bezpieczeństwo procesów, gdyż nie trzeba by wydawać kierowcom plastikowych kart, a następnie odbierać je od nich. Cyfrowa karta paliwowa utrudniłaby też rozpowszechnione obecnie oszustwa przy zakupie paliwa. Eksperci szacują, że roczna wielkość strat, jakie ponosi branża transportowa wskutek oszustw przy korzystaniu z kart paliwowych do tankowania ciężkich samochodów ciężarowych, opiewa na milionowe kwoty.

Cyfrowe płatności za paliwo oznaczają dla firm transportowych wzrost efektywności i obniżenie kosztów

Przeprowadzając niedawne testy weszliśmy w nową fazę projektu "Truck-ID & Truck Wallet", co bardzo nas cieszy. Swój pierwszy projekt pilotażowy w roku 2019 realizowaliśmy jeszcze w warunkach laboratoryjnych. Teraz natomiast zademonstrowaliśmy w realnej eksploatacji, że pojazdy ciężarowe potrafią na miejscu wchodzić w elektroniczną interakcję z systemem stacji paliw i autoryzować płatność poprzez sygnowanie odpowiednich danych. Dodając Shell SmartPay API, stworzyliśmy wspólnie cyfrową kartę paliwową, która stanowi znakomitą elektroniczną alternatywę dla karty tradycyjnej, plastikowej. Gdy pomyślnie ukończymy pozostałe testy, będziemy mogli skupić się na wdrożeniu tej technologii w produkcie seryjnym. Dążymy do tego, aby Truck Wallet i Truck-ID stały się bazą szerokiego spektrum produktów, wymagających dwustronnej komunikacji między pojazdem ciężarowym a jego otoczeniem. dr Helge Königs szef projektu "Truck-ID & Truck Wallet" w Daimler Trucks
Shell jest pionierem w dziedzinie cyfrowych rozwiązań mobilnościowych. Widać to świetnie na przykładzie naszej współpracy z Mercedes-Benz Trucks przy tworzeniu efektywniejszego niż dotąd, wygodniejszego i bezpieczniejszego rozwiązania służącego do autoryzacji płatności "in truck" z wykorzystaniem Shell SmartPay API oraz identyfikatora Truck-ID Mercedes-Benz Trucks. Cieszymy się na dalszą kooperację z Mercedes-Benz Trucks. Z myślą o naszych klientach zamierzamy wspólnie rozwijać to innowacyjne rozwiązanie i włączyć je do naszej szerokiej oferty Shell Fleet Solutions jako element w pełni skomunikowanego sieciowo ekosystemu. Rainer Klöpfer dyrektor zarządzający w spółce euroShell Deutschland GmbH & Co. KG

Możliwość przyszłego zastosowania w firmach – z kompleksowym oprogramowaniem

Praktyczne zastosowanie opisywanej metody, opracowanej przez Mercedes-Benz Trucks i Shell, mogłoby wyglądać tak, iż menedżer floty w centrali przedsiębiorstwa transportowego będzie przydzielał pojazdowi ciężarowemu cyfrową kartę paliwową na ekranie portfelu Truck Wallet. Umieszczenie karty paliwowej w portfelu Truck Wallet danego pojazdu spowoduje, że identyfikator Truck-ID pojazdu zostanie powiązany z tą kartą.

 

Operacja ta będzie przebiegała online, zatem menedżer floty będzie miał w każdej chwili dostęp do portfeli Truck Wallet wszystkich ciężarówek. Na trasie, gdy zajdzie potrzeba zatankowania, aplikacja nawigacyjna powiązana z portfelem Truck Wallet wskaże kierowcy najbliższą stację paliw. Gdy kierowca zatwierdzi w systemie wskazaną stację i dojedzie na nią, aplikacja zapyta go o numer wybranego dystrybutora.

 

Po zatankowaniu i odwieszeniu pistoletu wlewowego system firmy Shell prześle do Truck Wallet informację o ilości wlanego paliwa, numerze dystrybutora oraz cenie paliwa. Z kolei Truck Wallet prześle do systemu Shell poziom paliwa w zbiorniku. Jeśli wszystkie dane okażą się zgodne, kierowca w pokładowym systemie nawigacyjnym otrzyma sygnał zatwierdzenia i będzie mógł kontynuować jazdę. Równocześnie firma transportowa otrzyma z Truck Wallet niezbędne dane rozliczeniowe.

Źródło: Daimler 

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).