„Małe Lamborghini” z wielkim potencjałem | MOTOFAKTOR

„Małe Lamborghini” z wielkim potencjałem

person Redakcja 31/07/2023

Mija 20 lat od premiery Lamborghini Gallardo - pierwszego modelu tej marki z silnikiem V10.

Gallardo, zaprezentowane podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 2003 r., było pierwszym samochodem produkcyjnym marki Lamborghini z silnikiem V10. Model od samego początku stał się niesamowitym sukcesem komercyjnym, osiągając kolejne rekordy sprzedaży. Właśnie mija 20 lat od narodzin legendy.

Ferruccio Lamborghini wiedział, że istnieje rynek na „mniejsze” samochody swojej marki, a przede wszystkim modele z niższą ceną oraz mniejszymi kosztami eksploatacji. W 1987 roku producent rozpoczął prace nad projektem L140, którego celem było stworzenie bardziej kompaktowego modelu. Na przestrzeni lat powstało kilka prototypów wyposażonych najpierw w silnik V8, a następnie jednostkę V10. W 1998 roku podjęto jednak decyzję o rozpoczęciu prac od nowa, korzystając jedynie z powstałej koncepcji, ogólnych wymiarów i pomysłu na 10-cylindrowy silnik – czyli jednostkę, która nigdy wcześniej nie była montowana w samochodach drogowych Lamborghini.

Pierwszy V10 włoskiego producenta

 

5-litrowy, 10-cylindrowy V90 DOHC z 4 zaworami, dostarczający moc 500 KM – taki był silnik, który został zainstalowany w pierwszym Lamborghini Gallardo. Aby ograniczyć wysokość jednostki i zyskując w ten sposób korzyści w układzie pojazdu (tj. niższą maskę silnika i lepszą widoczność z tyłu) oraz obniżyć środek ciężkości, a tym samym poprawić dynamikę, wybrano kąt 90°, zamiast klasycznego kąta rozwarcia wynoszącego 72 stopnie.

 

6-biegowa skrzynia biegów została wyposażona w najnowszej generacji synchronizatory o podwójnym i potrójnym stożku oraz umieszczona za silnikiem, podczas gdy napęd na wszystkie koła wykorzystywał wypróbowany i przetestowany system VT.

 

Projektowanie samochodu rozpoczęło się w 2000 roku na podstawie początkowej propozycji pracowni „Italdesign-Giugiaro”, a następnie zostało zoptymalizowane i zakończone przez nowo utworzoną jednostkę Lamborghini Centro Stile, na czele której stanął Luc Donckerwolke. Zadaniem projektantów było zidentyfikowanie charakterystycznych cech marki Lamborghini i stworzenie z nich unikalnego modelu. Kompaktowego charakteru miał nadać mu określony wymiar, a rozstaw osi i zmniejszone zwisy nadwozia przyczynić się do jeszcze bardziej dynamicznego designu.

 

To, co finalnie wyróżniało model na rynku, to połączenie wydajności z pewnością prowadzenia, niezawodnością i codzienną praktycznością, dzięki czemu Gallardo mógł być komfortowo używany na co dzień. M.in. dlatego, w maju 2004 roku producent rozpoczął tradycję „podarowywania” samochodów włoskiej policji: auta były używane do specjalnych celów, takich jak transport organów lub leków ratujących życie.

 

Białe Lamborghini Gallardo

Gallardo Spyder i Superleggera

Podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2005 roku, Lamborghini zaprezentowało Gallardo Spyder – zupełnie nowy model z nowoczesnym, elektryczno-hydraulicznym układem otwierania i zamykania dachu. W wersji tej wprowadzono również nowości pod względem silnika, skrzyni biegów i osiągów – 10-cylindrowa jednostka o pojemności 4961 cm³ od teraz dostarczała moc 520 KM (382 kW) przy 8000 obr/min. Napęd przekazywany był za pośrednictwem sześciobiegowej skrzyni manualnej na wszystkie koła. Wspominane nowości zostały również wprowadzone w wersji coupé, rozpoczynając od roku modelowego 2006.

 

W 2007 roku, kiedy produkcja modelu przekroczyła 5000 egzemplarzy, w Genewie zaprezentowano model Gallardo Superleggera. Samochód, dzięki zwiększeniu mocy o 10 KM i redukcji wagi o 100 kg, był jeszcze bardziej dynamiczny, osiągając stosunek wagi do mocy wynoszący zaledwie 2,5 kg/KM. Superleggera w standardize została wyposażona w automatyczną skrzynię biegów i była dostępna w czterech kolorach bez dodatkowych kosztów: Midas Yellow, Borealis Orange, Telesto Gray i Noctis Black. Model zyskał również wiele elementów wykonanych z włókna węglowego.

LP 560-4 i LP 560-4 Spyder

Podczas Geneva Motor Show w marcu 2008 roku zaprezentowano kolejną, odnowioną wersję Gallardo – model LP 560-4. Samochód był lżejszy o 20 kg od swojego poprzednika, wyposażony w 5,2-litrowy silnik V10 o maksymalnej mocy 560 KM.

 

Dokładnie w tym samym roku produkcja Gallardo osiągnęła 7100 egzemplarzy, a na targach motoryzacyjnych w Los Angeles zaprezentowano wersję LP 560-4 Spyder, z nowym silnikiem, który został poddany kilku znaczącym i nieoczekiwanym modyfikacjom technicznym.

LP 550-2 Valentino Balboni i powrót Superleggera

Dwa lata później, po wyprodukowaniu 9000 egzemplarzy kultowego modelu, Automobili Lamborghini zaprezentowało model Gallardo LP 550-2 Valentino Balboni. Powstało tylko 250 sztuk tej wersji, która charakteryzowała się rozwiązaniem technicznym niespotykanym wcześniej w tym modelu: moc 550 KM i napęd na tylną oś. Ze względu na liczne prośby klientów, samochód został wprowadzony w 2010 roku jako wersja seryjna, a w 2011 także w wersji cabrio.

W marcu 2010 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie zaprezentowano model Gallardo LP 570-4 Superleggera – jeszcze bardziej dynamiczny, lżejszy i mocniejszy. Masa samochodu została zmniejszona o 70 kg w porównaniu do swojego poprzednika, a dzięki silnikowi o mocy 570 KM (419 kW) osiągnięto redukcję stosunku masy do mocy do 2,35 kg/KM. W 2010 roku zaprezentowano dwa inne samochody z tym samym silnikiem: jeszcze lżejszy model LP 570-4 Spyder Performante (z redukcją masy o 65 kg w porównaniu z LP 560-4 Spyder) oraz model Gallardo LP 570-4 Blancpain Edition, który połączył ducha rywalizacji Super Trofeo z doskonałymi możliwościami prowadzenia na drodze.

W 2012 roku Automobili Lamborghini zaprezentowało dwie kolejne wersje modelu podczas Paris Motor Show: Gallardo LP 560-4 i Gallardo LP 570-4 Edizione Tecnica. Te warianty były jeszcze bardziej odważne i stanowiły dalszą ewolucję pierwszego modelu Lamborghini z silnikiem V10.

 

Wnętrze Lamborghini Gallardo

 

W styczniu 2013 roku ogłoszono rozwinięcie nowego programu GT3, opartego na modelu Gallardo MY13, a w tym samym roku na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie zaprezentowano model Gallardo LP 570-4 Squadra Corse. Ten nowy model z limitowanej serii, najbardziej ekstremalny spośród linii Gallardo, był inspirowany modelem Gallardo Super Trofeo, który rywalizował w zawodach Lamborghini Super Trofeo.
Ostatni Lamborghini Gallardo opuścił taśmę produkcyjną w historycznej fabryce Sant’Agata Bolognese 25 listopada 2013 roku – był to Gallardo LP 570-4 Spyder Performante w kolorze Rosso Mars.

 

 

Przez ponad 10 lat produkcji, powstało wiele edycji specjalnych tego kultowego modelu, który został sprzedany w 45 krajach i osiągnął łącznie 14 022 wyprodukowanych egzemplarzy. Są to liczby, które same w sobie czynią Gallardo jednym z najbardziej cenionych super samochodów sportowych wszech czasów, z gwarantowanym miejscem wśród ikon włoskiego designu i inżynierii motoryzacyjnej.

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).