Magazynowanie wodoru | MOTOFAKTOR

Magazynowanie wodoru

person Adrian Januszkiewicz 1/02/2018

Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczyna realizację programu dotyczącego magazynowania wodoru.

Jego celem jest opracowanie nowatorskiego, mobilnego zbiornika wodoru z przeznaczeniem do wykorzystania z ogniwami paliwowymi.

Poprawa jakości powietrza jest jednym z priorytetowych celów naszego rządu. Wdrożenie czystych technologii to recepta na walkę nie tylko ze smogiem, ale również szansa na rozwój polskich przedsiębiorstw i zwiększenie ich konkurencyjności na globalnym rynku. Jarosław Gowin wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego

 

Prace badawczo-rozwojowe nad sposobami magazynowania wodoru i wykorzystania go do zasilania ogniw paliwowych są szansą na nowy etap w rozwoju technologii przyjaznych środowisku. Choć na ich ostateczny wynik musimy jeszcze poczekać, już dziś wiadomo, że  opracowane rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie m.in. w bezemisyjnych środkach transportu, jako mobilne źródła prądu elektrycznego, czy w technologiach służących magazynowaniu energii elektrycznej pochodzącej z OZE.

Program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dotyczący magazynowania wodoru to kolejna nasza inicjatywa, mająca na celu opracowanie i wdrożenie innowacyjnych, czystych technologii, które dzięki powszechnemu zastosowaniu istotnie przyczynią się do poprawy jakości życia Polaków. prof. Maciej Chorowski dyrektor NCBR

 

Nowy program NCBR będzie realizowany do 2021 roku, a jego planowany budżet to ponad 30 mln zł. Podobnie jak dwa już uruchomione programy NCBR nowego typu, jest on prowadzony w modelu „problem-driven research”, w którym kluczowe jest zorientowanie na rozwiązanie konkretnego problemu, stanowiącego barierę rozwoju obecnie stosowanych rozwiązań.

 

Pierwszym etapem realizacji programu jest Dialog Techniczny. Jego celem jest dostarczenie NCBR informacji, które pozwolą doprecyzować warunki programu, w tym wymagania dotyczące wniosków i kryteria ich oceny. NCBR do rozmów zaprasza zarówno podmioty, które chciałyby się zająć opracowaniem nowej technologii, jak i te, które mogłyby ją wykorzystać.

 

Szczegółowe warunki udziału w Dialogu Technicznym dostępne są na stronie NCBR.

 

Program „Magazynowanie wodoru” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, w ramach projektu „Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych”.

 

Źródło: NCBR

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).