M-TECH: Kompleksowa rodzina palników ksenonowych dla każdego kierowcy | MOTOFAKTOR

M-TECH: Kompleksowa rodzina palników ksenonowych dla każdego kierowcy

Firma M-TECH posiada w swojej ofercie szeroką gamę palników ksenonowych, a także przetwornice o bardzo szerokim zastosowaniu.

W 1991 roku, debiut BMW serii 7 z nowatorskimi reflektorami ksenonowymi zrewolucjonizował świat oświetlenia samochodowego. Te metalohalogenkowe lampy wyładowcze, znane szerzej jako ksenony, zapewniły znaczący wzrost emisji światła widzialnego w porównaniu do tradycyjnych żarówek halogenowych, co uczyniło je symbolem bezpieczeństwa i komfortu podczas nocnej jazdy. Ich intensywne światło, o temperaturze barwowej zbliżonej do dziennego światła, poprawia widoczność znaków drogowych i pasów ruchu, niezależnie od warunków pogodowych.

Lampy ksenonowe działają na zasadzie łuku elektrycznego między elektrodami w atmosferze gazu ksenonowego, wzbogaconego o sole metali halogenowych. Kluczowym elementem systemu jest przetwornica z wbudowanym zapłonem, generującym 23 kV niezbędne do inicjacji wyładowania i uruchomienia lampy. Po stabilizacji łuku i rozgrzaniu gazu, napięcie spada do poziomu roboczego 85 V, charakterystycznego dla modeli palników D1 i D2. Zużycie palnika objawia się stopniowym wypalaniem elektrod i oddalaniem się ich od siebie, co prowadzi do spadku ciśnienia gazu ksenonowego i zmiany barwy światła. Zużyte palniki zaczynają emitować ciepłą poświatę, a następnie różową barwę światła. Z tego powodu zaleca się wymianę ksenonów parami, aby uniknąć nierównomiernego zużycia. Warto również pamiętać, że zużywają się nie tylko palniki, ale i przetwornice, które po utracie zdolności generowania 23 kV mogą powodować jedynie krótkie błyski światła przy próbie włączenia – dotyczy to zarówno produktów aftermarketowych, jak i fabrycznych. Renomowani producenci przetwornic gwarantują ich trwałość na okres do 8 lat.

Palniki ksenonowe M-Tech D1S i D2S

Początkowo kosztowne instalacje ksenonowe były dostępne tylko w luksusowych autach, ale z czasem stały się bardziej dostępne, pojawiając się nawet w niższych segmentach rynku. To umożliwiło rozwój rynku oświetlenia aftermarketowego, oferującego nie tylko zamienniki do fabrycznych instalacji, ale i zestawy do konwersji halogenów. W ciągu ostatnich dekad, ksenony zyskały na popularności, co pozwoliło na rozwój bardziej przystępnych cenowo produktów dla przeciętnego kierowcy.

Firma M-TECH, będąca jednym z liderów rynku części i akcesoriów w segmencie oświetlenia samochodowego, posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz produktów z grupy lamp wyładowczych, oraz jako pierwsza firma z segmentu ekonomicznego wprowadziła gamę palników ksenonowych Powertec Long Life z 4-letnią gwarancją. Palniki „D” oferowane przez M-TECH pod różnymi markami cieszą się popularnością i zaufaniem użytkowników w całej Europie.

Palnik ksenonowy M-TECH D2S

Seria Premium to przeszło 16 lat doświadczenia firmy M-TECH w branży, które pozwoliły na to aby opracować technologię będącą połączeniem wysokiej jakości, żywotności i satysfakcji z użytkowania oraz wydajności porównywalnej z produktami renomowanych marek. Najbardziej charakterystycznym elementem serii Premium jest szklany słupek palnika z charakterystyczną wypukłością, dodatkowo zwiększającą pojemność bańki z gazem. Takie unikatowe rozwiązanie daje wiele korzyści. Przede wszystkim większy zbiornik gazu skutkuje większą emisją światła a zwiększona szklana powierzchnia oddawania ciepła wspomaga żywotność palnika. Takie rozwiązanie występuje w modelach D2 oraz D4. Wszystkie komponenty, które firma M-TECH wykorzystuje do produkcji swoich palników ksenonowych serii Premium pochodzą od renomowanych producentów z całego świata, z czego elektrody są austriackie a mieszanka szlachetnych gazów jest z USA. Wszystkie palniki posiadają filtry UV więc są bezpieczne dla odbłyśników reflektora, soczewek oraz niezwykle wrażliwych na promieniowanie podczerwone – polimerowych kloszy lamp. Palniki serii Premium wykorzystując swój potencjał wynikający z jakości komponentów mają zwiększoną wydajność o 30% przy jednocześnie zachowanym poziomie poboru mocy o wartości standardowych dla palników ksenonowych 35W i emitują strumień światła porównywalny z produktami renomowanych, o wiele droższych marek, wynoszący nawet 3200 lumenów w przypadku palników o barwie 4300K. Co więcej, wszystkie palniki serii Premium przeznaczone do fabrycznych instalacji ksenonowych o temperaturze barwowej nie przekraczającej 4850K posiadają homologację drogową według dyrektywy R99 i mogą być legalnie stosowane w samochodach poruszających się po drogach publicznych.

Palniki ksenonowe M-TECH Premium

Gama palników ksenonowych oferowanych przez M-TECH pod marką Powertec Long Life to prawdziwa rewolucja na rynku ekonomicznego oświetlenia samochodowego, gdyż posiadają one 4-letnią gwarancję, dzięki czemu mogą bezpośrednio konkurować warunkami użytkowania oraz żywotnością z produktami marek uznawanych za renomowane. Seria Long Life od momentu wprowadzenia cieszy się dużą popularnością wśród wymagających, profesjonalnych użytkowników, którzy oczekują bezproblemowej eksploatacji oraz żarówek, które nie wskażą spadku wydajności i jasności przez długi okres czasu, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnego poziomu cenowego.

Palnik ksenonowy M-TECH D3S

Najlepiej rozpoznawalną i cieszącą się największą popularnością wśród palników przeznaczonych do fabrycznych instalacji ksenonowych jest seria Basic. Jej głównymi cechami są bardzo szeroki asortyment oraz atrakcyjna cena. Użytkownicy znajdą tutaj nie tylko popularne palniki D1S i D2S ale nawet egzotyczne D4R. Co więcej, wszystkie te palniki występują w wielu wariantach temperatury barwowej, w przedziale między 4 300 K a nawet 12 000 K.

Palnik ksenonowy M-TECH Basic D2S

Firma M-TECH jako kompleksowy dostawca oświetlenia samochodowego posiada w swojej ofercie również przetwornice ksenonowe serii POEM, będące odpowiednikami fabrycznych przetwornic w instalacjach wielu modeli samochodów. Przetwornice POEM są kompatybilne z instalacjami w modelach samochodów do których są dedykowane i nie wymagają jakichkolwiek ingerencji w oprogramowanie, instalację elektryczną ani elementy montażowe. Jest to wysokiej klasy seria produktów aftermarketowych, która współpracuje ze wszystkimi układami przewidzianymi przez producenta danego pojazdu jak układ poziomowania, czy też system ruchomych przesłon w reflektorach biksenonowych.

Przetwornica ksenonowa M-TECH POEM

 

Zachęcamy do śledzenia oferty M-TECH w dziedzinie fabrycznych instalacji ksenonowych.

Autor: Dawid Bystroń, Product Manager M-TECH

Artykuł sponsorowany przez M-TECH

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).