Lumag: rozbudowa fabryki w Budzyniu | MOTOFAKTOR

Lumag: rozbudowa fabryki w Budzyniu

person Adrian Januszkiewicz 17/04/2018

Za sprawą nowej linii produkcyjnej aplikującej warstwę green coat firma Lumag zacznie wytwarzać klocki hamulcowe skracające drogę hamowania nawet o 3 m.

Wszystkie klocki hamulcowe dopuszczone do sprzedaży w Europie muszą spełniać normę ECE R90, która określa m.in. maksymalną długość drogi hamowania. Niestety, bardzo często nowy komplet klocków nie gwarantuje pełnej skuteczności hamowania od razu po zamontowaniu – standardowo staje się to możliwe dopiero po przejechaniu 200-300 km. Oznacza to, że kierowca przynajmniej kilkadziesiąt razy zredukuje prędkość swojego pojazdu dysponując osłabionym układem hamulcowym. Zjawisko to – profesjonalnie określane jest jako green fade – opisywane jest jako zanik siły hamowania spowodowany zbyt gwałtownym naciśnięciem pedału hamulca na nowych klockach hamulcowych.

Odpowiedzią na zjawisko green fade jest green coat, czyli cienka powłoka, wykonana np. z krzemianów, położona na zewnętrzną powierzchnię cierną klocka. W rezultacie, klocki hamulcowe wyposażone w system green coat oferują wyższy współczynnik tarcia już od pierwszego użycia hamulca, a to znacząco skraca drogę hamowania pojazdu podczas procesu docierania się klocka. Powłoka wystarcza na około kilkadziesiąt hamowań, czyli na okres, jaki nowy klocek potrzebuje, by uzyskać pełną sprawność. Badania dowodzą, że green coat pozwala skrócić drogę hamowania z 50 km/h do 0 km/h nawet o 3 m, które mogą sprawić że kierowca uniknie groźnej kolizji. Marcin Darowny kierownik w Dziale Badań i Rozwoju Lumag

Nowa linia aplikacyjna do nakładania warstwy green coat

W ramach realizowanej inwestycji, zlokalizowana w wielkopolskim Budzyniu fabryka Lumag zostanie rozbudowana o wartą 700 tys. zł niezależną linię aplikującą warstwę green coat. W ramach stanowiska materiał w postaci półpłynnej zostanie naniesiony metodą sitodruku na powierzchnię roboczą materiału ciernego. Prawidłowe położenie wzoru kratki opracowanej przez ekspertów Lumag zapewni laserowy system pozycjonowania sita. Następnie klocki zostają automatycznie przeniesione do modułu suszącego. Co szczególnie warte podkreślenia, w procesie produkcyjnym nie są wykorzystywane rozpuszczalniki, co wpływa na ekologiczność produkcji.

Bezpieczeństwo oraz innowacyjność od 30 lat wyznaczają kierunki realizowanych przez nas działań. Z tego powodu nasze produkty wytwarzamy w najnowocześniejszej w Europie Środkowo-Wschodniej fabryce materiałów ciernych, którą cały czas rozwijamy. Kolejnym etapem jest powstanie niezależnej linii aplikującej green coat. W rezultacie niemal wszystkie wytwarzane przez nas klocki hamulcowe będą wyposażone w tę warstwę, do tej pory taką opcję oferowaliśmy jedynie dla wybranych referencji. Marek Żak prezes Lumag

 

Klocki hamulcowe Lumag wyposażone w warstwę greet coat zostaną wprowadzone na rynek w maju 2018. Dokładny spis referencji będzie dostępny na stronie producenta.

 

Źródło: Lumag

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).