Łożyska stożkowe FAG SmartSET | MOTOFAKTOR

Łożyska stożkowe FAG SmartSET

person Redakcja 24/08/2017

Dział aftermarketowy marki Schaeffler opracował rewolucyjny zestaw łożyska stożkowego FAG SmartSET, który znacząco ułatwia obsługę i eksploatację tego elementu półosi pojazdu.

Łożyska kół muszą wytrzymać większe obciążenia niż niż jakikolwiek inny element pojazdu użytkowego. Naprawa jest skomplikowana i czasochłonna. Dzięki FAG SmartSET firma Schaeffler opracowała gotowe do zainstalowania rozwiązanie naprawcze dla pojazdów użytkowych, autobusów i przyczep, które jest bardziej precyzyjne i szybsze w montażu od przeciętnego łożyska koła. Dodatkowo wyróżnia się długą żywotnością. Menedżerowie flot, ich operatorzy, warsztaty i dystrybutorzy części mogą zyskać na tym produkcie.

Łożyska stożkowe są stosowane od 1880 roku i od tamtego czasu niedużo się zmieniło w procesie ich montażu i naprawy. Paul Holzhäuser Senior Manager Category Management Heavy Commercial Vehicles w Schaeffler Automotive Aftermarket

 

Łącznie 137 lat historii łożysk koła było wystarczającym powodem do tego, żeby Schaeffler Automotive Aftermarket zbadał czy jest możliwe uczynienie dobrego produktu jeszcze lepszym. Eksperci przeprowadzili analizę procesu naprawy łożysk kół na ciężarówkach, przyczepach i autobusach, a następnie opracowali kompletne rozwiązanie – FAG SmartSET. To rozwiązanie naprawcze znacznie zwiększa czas pracy pojazdu, a jednocześnie obniża koszty eksploatacji floty i prace potrzebne do naprawy w warsztacie.

Przeciwdziałając rosnącym kosztom i presji konkurencyjnej, menedżerowie flot muszą wykorzystać wszystko, co zwiększy ich mobilność i zmniejszy koszty operacyjne. FAG SmartSET wspiera te cele dzięki znacznie wydłużonej żywotności i dzięki temu jak znacznie zmniejsza przestoje związane z naprawą. Jest to decydująca przewaga konkurencyjna dla firm w tak trudnym segmencie logistycznym. Paul Holzhäuser

Wszystko w jednym

Dwa wstępnie zmontowane łożyska kół stanowią element centralny tego innowacyjnego rozwiązania naprawczego. Łożyska wewnętrzne i zewnętrzne składają się z łożysk stożkowych, które są wbudowane w klatkę z tworzywa sztucznego o wysokiej wytrzymałości, wzmocnionej włóknem szklanym z elementami mocującymi. Ponadto pierścienie wewnętrzne i zewnętrzne mają specjalną powłokę Durotect B opracowaną przez firmę Schaeffler. Jest to specjalna forma wykończenia z czarnego tlenku, która chroni łożyska przed korozją w długim okresie. Durotect B obniża również tarcie, zapobiega powstawaniu mikropęknięć i zmniejsza uszkodzenia poślizgowe łożysk, które mogą wystąpić z powodu różnic prędkości obrotowych między pierścieniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Dlatego powłoka ta w znaczący sposób przyczynia się do dłuższej żywotności łożysk kół. Innym elementem rozwiązania naprawczego jest pierścień podpierający, który wstępnie ustawia zwężające się wałki. A osłona przeciwpyłowa zapobiega przedostawaniu się cząstek brudu.

Głównym elementem nowego rozwiązania naprawczego jest wstępnie zmontowany zespół łożyska koła składający się z wałków stożkowych w innowacyjnej klatce z elementami mocującymi wraz ze specjalną powłoką pierścieni wewnętrznych i zewnętrznych.

Zestaw zawiera wytyczne dotyczące instalacji i narzędzie naciskające potrzebne do zainstalowania produktu. FAG SmartSET przechodzi również smarowanie ex-works z odpowiednią specyfikacją i ilością smaru. Oznacza to, że czasochłonny proces czyszczenia i smarowania nie jest już konieczny.

Smarowanie, zwłaszcza wstępne, ma ogromne znaczenie w ciężkich pojazdach użytkowych takich jak pojazdy budowlane, które muszą manewrować przy małych prędkościach w trudnym terenie, z dużym obciążeniem. Smarowanie ex-works zawsze spełnia specyfikacje producenta dla wszystkich wymagań, w tym wymaganej ilości, co gwarantuje optymalne smarowanie łożysk we wszystkich warunkach roboczych przez cały okres eksploatacji FAG SmartSET. Paul Holzhäuser

Eliminuje błędy podczas montażu

Poza byciem wytrzymałym i długowiecznym, to rozwiązanie naprawcze firmy Schaeffler oferuje wiele korzyści podczas montażu w warsztacie. Dzięki designowi produktu, częste błędy, które są zazwyczaj popełniane w trakcie montażu łożysk stożkowych, są wyeliminowane od samego początku – błędy takie jak przechylająca się piasta na połączeniu osi, brudne obszary robocze zwiększające ryzyko brudów wbijających łożysko lub niewłaściwe smarowanie łożyska koła. Dzięki FAG SmartSET błędy te należą do przeszłości, ponieważ to kompletne rozwiązanie jest wstępnie zmontowane, wstępnie smarowane i posiada wstępnie ustawione wałki stożkowe. To wstępne pozycjonowanie uzyskuje się dzięki pierścieniowi podtrzymującemu, który eliminuje dodatkowo obracanie koła podczas ustawiania łożyska. Zapewnia to bezpieczny i bezbłędny montaż zespołu łożyska koła, który jeden mechanik – bez pomocy kolegi –  może wykonać szybciej w porównaniu z klasycznym montażem łożysk stożkowych.

Podczas montażu zewnętrzne łożysko zestawu FAG SmartSET jest ustawiane na piaście i wciskane na nie za pomocą dołączonego narzędzia. Łożyska są wstępnie nasmarowane.
Przy kolejnym kroku w montażu łożysko wewnętrzne zestawu FAG SmartSET jest ustawiane na piaście i dociskane do niej przy pomocy dołączonego narzędzia

Oszczędza czas nawet po montażu

Jeśli FAG SmartSET jest montowany zamiast standardowych łożysk stożkowych, warsztaty mogą zaoszczędzić nawet do 2 godzin na oś przy każdej naprawie hamulców. Paul Holzhäuser

 

Dzięki wstępnie zmontowanemu układowi łożyska koła, pozostaje on w piaście koła, gdy naprawa hamulca wymaga demontażu piasty. Dodatkowe czynności – jak czyszczenie i nowe smarowanie piasty lub wymiana uszczelnienia wału obrotowego – nie są konieczne w przypadku FAG SmartSET. To specjalny pierścień wewnętrzny umożliwia łatwe wyjmowanie i montaż piasty koła. Wewnętrzny otwór tego pierścienia ma wydłużony stożkowy kształt i dodatni limit tolerancji. Oba umożliwiają przesuwanie, dzięki czemu piasta koła może być łatwiej przemieszczana na styku osi przy demontażu i montażu. Wyeliminowana jest możliwość pochylenia piasty koła i pochylenia łożysk na złączu osi. Ten projekt zmniejsza techniczną złożoność instalacji do minimum.

Dostępne dla najpowszechniejszych typów osi

Podczas opracowywania FAG SmartSET dział Schaeffler Automotive Aftermarket skoncentrował się na wymaganiach operatorów flot i pojazdów. Produkt jest dostępny dla najważniejszych modeli europejskich producentów pojazdów użytkowych. Ponadto, nadaje się on do wszystkich najbardziej popularnych typów osi pojazdów ciężarowych, przyczep i autobusów.

Potencjalne źródła błędów podczas przeprowadzania naprawy łożyska koła są wyeliminowane od samego początku, ze względu na design FAG SmartSET. Zmniejsza czas montażu i pomaga warsztatom zwiększyć liczbę obsługiwanych pojazdów w ciągu doby, wydłużając tym samym czas pracy pojazdów. Paul Holzhäuser

 

Holzhäuser jest przekonany, że dystrybutorzy części zamiennych również skorzystają na tym produkcie.

FAG SmartSET jest dostępny tylko w firmie Schaeffler i dla niezależnego aftermarketu. W porównaniu do pozostałych stożkowych łożysk tocznych, nie ma innego produktu, który byłby zbliżony atrybutami i korzyściami dla efektywności kosztowej, długiej żywotności i łatwości użycia w warsztacie. Paul Holzhäuser
FAG SmartSET firmy Schaeffler został opracowany specjalnie dla niezależnego aftermarketu i nadaje się do większości typowych pojazdów ciężarowych, autobusów i przyczep stosujących standardowe łożyska toczne.

Więcej informacji na temat tego produktu można znaleźć na stronie www.repxpert.pl.

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).