Lowbrasys – przyszłość czystego hamowania | MOTOFAKTOR

Lowbrasys - przyszłość czystego hamowania

person Adrian Januszkiewicz 28/02/2019

Projekt Lowbrasys jest współfinansowany z europejskiego programu Horyzont 2020 a koordynuje go firma Brembo.

Wczoraj, 27 lutego 2019 r., odbyło się spotkanie wieńczące projekt Lowbrasys (akronim angielskiej nazwy “LOW environmental impact BRAke SYStem” oznaczającej “system hamulcowy o niskim wpływie na środowisko”). Jego koordynacją zajmowała się firma Brembo, mająca siedzibę w Kilometro Rosso (dzielnica innowacji na północy Włoch), a celem było przyspieszenie prac badawczych, rozwojowych i weryfikacyjnych nad technologiami czystszego transportu drogowego.

 

Przedsięwzięcie wystartowało 1 września 2015 r. jako część konkursu “Mobilność na rzecz rozwoju” (Mobility for Growth) w ramach programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020. Prace były prowadzone przez 42 miesiące przez zespół doświadczonych pracowników naukowych i inżynierów z różnych dziedzin. Całkowity koszt wyniósł 9,5 mln euro, z czego 7 mln euro pochodziło z funduszy europejskich.

 

Firma Brembo, światowy lider w projektowaniu, rozwoju i produkcji systemów hamulcowych, poprowadziła projekt wraz z wiodącymi koncernami branży motoryzacyjnej (Ford, Continental Teves, Federal-Mogul), średnimi przedsiębiorstwami (Flame Spray) oraz z pięcioma najważniejszymi międzynarodowymi uniwersytetami i ośrodkami badawczymi (Instytut Mario Negri zajmujący się badaniami biomedycznymi i analizujący wpływ zanieczyszczeń na zdrowie i środowisko, Politechnika w Ostrawie, Królewski Instytut Techniczny w Sztokholmie, Uniwersytet w Trento i Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej). Kilometro Rosso jest parkiem naukowo-technologicznym wspierającym badania, rozwój i innowacyjność poprzez inicjatywy interdyscyplinarne promujące otwartą innowacyjności i współdzielenie koncepcji rozwojowych. Na jego terenie mieszczą się siedziby firmy Brembo i Instytutu Mario Negri, czyli dwóch z dziesięciu partnerów projektu.

Cele Lowbrasys

Celem przedsięwzięcia było zmniejszenie o połowę poziomu emisji zanieczyszczeń emitowanych podczas hamowania poprzez poprawę czterech neutralnych technologicznie aspektów: nowe materiały do tarcz i klocków hamulcowych odporniejsze na ścieranie, systemy wychwytujące cząsteczki uwalniane podczas hamowania, inteligentne mechatroniczne strategie regulacji rozkładu siły hamowania na cztery koła, opracowanie aplikacji umożliwiającej kierowcom monitorowanie procesu hamowania, a także zachęcającej do bardziej przyjaznej środowisku i bezpiecznej jazdy.

Osiągnięte wyniki

Zespół Lowbrasys zrealizował wszystkie cele projektu.

 

  • Opracowane zostały powłoki ceramiczne do tarcz i klocków hamulcowych (tarcze są obecnie produkowane w całości z żeliwa). Testy pokazały możliwość obniżenia liczby emitowanych cząstek stałych o około 60-90% w zależności o kształtu i ograniczenia całkowitej masy zanieczyszczeń o 10-30%. Dla zastosowań seryjnych należy podjąć dalsze kroki rozwojowe, ponieważ celem projektu było osiągnięcie poziomu gotowości technologicznej TRL7 lub stworzenie przedkonkurencyjnego rozwiązania technicznego.
  • Strategia hamowania sterowana przez komputer pokładowy umożliwia zmniejszenie o 40% liczby emitowanych cząstek stałych i o 20% obniżenie całkowitej masy zanieczyszczeń.
  • Zbadany został system wychwytywania cząstek stałych i stwierdzono zmniejszenie liczby emitowanych cząstek o 15-50% oraz redukcję masy zanieczyszczeń o 10-30%. System ten będzie montowany w pobliżu zacisku i ma kierować przepływ cząstek w kierunku filtra. Wstępne wyniki pracy urządzenia wyglądają obiecująco i nadal prowadzone są prace rozwojowe w celu zapewnienia jeszcze lepszego funkcjonowania.
  • Wkrótce będzie dostępna aplikacja opracowana na smartfony monitorująca emisję zanieczyszczeń. Ma ona zachęcać do bardziej świadomego i przyjaznego środowisku stylu jazdy oraz do bezpiecznego hamowania, ponieważ projekt pokazał potencjał zmniejszenia emisji zanieczyszczeń nawet o 30% dzięki właściwemu zachowaniu kierowcy.

 

W trakcie realizacji udało się udzielić odpowiedzi na ważne pytania dotyczące ochrony środowiska i po raz pierwszy wykorzystano ogromną naukową wiedzę w ocenie efektów wpływu pyłu emitowanego przez systemy hamulcowe na warunki życia.

 

Kompletny zestaw niskoemisyjnych rozwiązań dla układów hamulcowych Lowbrasys otwiera możliwości zastosowania w nowych samochodach, a przemysł motoryzacyjny będzie musiał kontynuować prace rozwojowe w celu wdrożenia ich do przyszłych pojazdów i na rynek wtórny, ponadto wszystkie wyniki prac projektowych stanowią podstawę do dalszych badań naukowych.

Projekt Lowbrasys to doskonały przykład owocnej współpracy między przemysłem, ośrodkami naukowymi i centrami badawczymi. Nasz ambitny cel, który udało się w pełni zrealizować, otwiera drogę do produkcji w Europie nowego zestawu części do układów hamulcowych, co pozwoli w poszczególnych krajach zwiększyć konkurencyjność w dostarczaniu bardziej przyjaznych środowisku i trwałych rozwiązań dla ciągle zmieniających się potrzeb motoryzacyjnych. Chciałbym podziękować Komisji Europejskiej za wsparcie i terminowość, a także wyrazić wdzięczność dla wszystkich uczestników projektu Lowbrasys za zaangażowanie i efektywną pracę. Roberto Vavassori Chief Business Development & Marketing Officer, Brembo SpA

Projekt sfinansowany ze środków programu Horyzont 2020 na rzecz badań i innowacji na podstawie umowy w sprawie przyznania dotacji nr 636592.

 

Źródło: Lowbrasys

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).