Lokalne władze w RPA wraz z NSK konfiskują znaczną ilość podrobionych łożysk | MOTOFAKTOR

Lokalne władze w RPA wraz z NSK konfiskują znaczną ilość podrobionych łożysk

person Adrian Januszkiewicz 12/07/2022

Pod koniec kwietnia br. w RPA policyjna operacja przeszukania i zajęcia (zainicjowana przez NSK) doprowadziła do skonfiskowania tysięcy podrobionych łożysk.

 

Z powodu uznanej pozycji rynkowej opartej o jakość produktów i ponad stuletnią biegłość inżynieryjną firma NSK stała się dla fałszerzy marką docelową. Niemniej jednak firmowy oddział Global Aftermarket stale chroni wizerunek marki, ściśle współpracując z lokalnymi władzami na całym świecie. Fałszywe łożyska nie tylko „oszukują” użytkowników końcowych, którzy sądzą, że kupują produkty wysokiej jakości po obniżonych cenach, ale niosą ze sobą ryzyko przedwczesnych i potencjalnie niebezpiecznych uszkodzeń maszyn i urządzeń.

 

W obecnym klimacie inflacyjnym presja budżetowa skłania wielu użytkowników łożysk do szukania tzw. okazji, które często okazują się bardzo kosztowne. Podrabiane łożyska niskiej jakości ulegną uszkodzeniu (czasami w sposób katastrofalny) na długo przed końcem ich przewidywanego okresu użytkowania, zagrażając bezpieczeństwu ludzi i drogich aktywów kapitałowych. Praktycznie we wszystkich przypadkach stosowanie podrabianych łożysk prowadzi do wyższych kosztów cyklu życia produktu, nie wspominając o kosztach związanych z późniejszym obniżeniem reputacji firmy/marki. Jakość stali jest głównym czynnikiem wpływającym na niezawodność łożysk, przy czym nawet 20-krotnie dłuższy okres eksploatacji produktu oryginalnego w stosunku do podrobionego nie jest niczym niezwykłym.

 

Niektórzy użytkownicy łożysk narażają się również na skutki użytkowania podróbek, zatrudniając podwykonawców do naprawy sprzętu, takiego jak silniki elektryczne, pompy, skrzynie biegów i wentylatory. Jeśli podwykonawcy nie rozumieją w pełni ryzyka i nie mają odpowiednich środków kontroli, mogą nieumyślnie zakupić i zainstalować podrobione łożyska podczas prac konserwacyjnych lub renowacyjnych.

 

Aby zapewnić użytkownikom ochronę przed zagrożeniami związanymi z podrabianymi łożyskami przemysłowymi NSK zaleca zakup wyłącznie u autoryzowanych dystrybutorów firmy. NSK współpracuje tylko z autoryzowanymi dystrybutorami, którzy mogą wykazać się wiedzą i doświadczeniem niezbędnym do spełnienia oczekiwanych standardów oraz funkcjonują zgodnie z polityką NSK w zakresie etyki i przestrzegania prawa.

 

Istnieją oczywiście pewne wskazówki, które mogą pomóc klientom w identyfikacji fałszywych łożysk. Oprócz ceny, która wydaje się zbyt atrakcyjna, aby była prawdziwa, należy zwrócić uwagę na opakowanie zawierające nieprawidłowe logo, oznaczenia, znaki firmowe, naklejki, hologramy, kody kreskowe lub kody/daty producenta. Należy również sprawdzić, czy łożysko posiada prawidłowy numer części. Dodatkowo niska jakość obróbki maszynowej często wskazuje na proceder fałszowania łożysk.

 

Kolejny środek zaradczy stanowi darmowa aplikacja WBA (World Bearings Association, Światowego Stowarzyszenia Producentów Łożysk), którą można pobrać TUTAJ. NSK jest członkiem WBA i pomogła w opracowaniu aplikacji we współpracy z innymi globalnymi producentami łożysk. Wystarczy zeskanować kod kreskowy na opakowaniu, aby potwierdzić autentyczność łożyska. Jeśli łożysko NSK nie jest opatrzone kodem (jeszcze nie wszystkie produkty zostały oznakowane), ale istnieje podejrzenie fałszerstwa, należy natychmiast skontaktować się z NSK.

 

Chociaż podrabiane łożyska nie pojawiają się często na rynku, rekomendacja NSK jest jasna – zakupów należy dokonywać tylko u autoryzowanych dystrybutorów, tak aby mieć gwarancję otrzymania fabrycznie nowych, oryginalnych, wysokiej jakości łożysk NSK.

 

Źródło: NSK

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).