Liderzy elektromobilności w Polsce wyróżnieni | MOTOFAKTOR

Liderzy elektromobilności w Polsce wyróżnieni

person Adrian Januszkiewicz 5/12/2018

Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach, PSPA i firma doradcza PwC podsumowały wyniki badania rynku e-mobility w Polsce i nagrodziły firmy najbardziej zaangażowane w jego rozwój.

W rankingu przyznano sześć tytułów „Lidera Elektromobilności 2018”. Nagrodzeni odebrali statuetki i dyplomy w polskim pawilonie COP24. W wydarzeniu wzięła udział Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz oraz Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

Polska ma ogromny potencjał w zakresie elektromobilności, ale trzeba jasno powiedzieć, że jesteśmy na początku tej drogi. Badanie „Lider Elektromobilności 2018” ma uhonorować przedsiębiorstwa, które przecierają szlaki, firmy najbardziej zaangażowane w rozwój zrównoważonego transportu, dzięki którym będzie wzrastać innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki na świecie. Maciej Mazur Dyrektor Zarządzający PSPA
Pokonanie kolejnych barier dotyczących zasięgów, dostępności infrastruktury czy wciąż wyższych cen pojazdów elektrycznych sprawi, że elektromobilność stanie się masowa. Ten moment jest na wyciągnięcie ręki i oznacza już dzisiaj zmiany dla wielu gałęzi przemysłu, sektora usług czy nawet zmiany społeczne. Piotr Michalczyk partner w PwC, lider zespołu doradztwa dla branży motoryzacyjnej

Ranking dla innowatorów

Ranking „Lider Elektromobilności 2018” został przygotowany na podstawie badania, przeprowadzonego przez PSPA i PwC w okresie wrzesień – listopad br. To pierwsza edycja rankingu, który pokazuje stan rynku elektromobilności w Polsce oraz wskazuje podmioty najbardziej zaangażowane w jego rozwój. W badaniu udział wzięło 116 firm i instytucji.

Każda z ankiet zawierała ponad 160 pytań, m.in. o użytkowane pojazdy elektryczne, plany związane z ich zakupem, przewidywane nakłady finansowe na infrastrukturę czy aktualną ofertę produktów i usług w segmencie e-mobility. W badaniu wzięły udział firmy reprezentujące niemal cały łańcuch wartości w elektromobilności, w tym m.in. producenci pojazdów, infrastruktury ładowania, komponentów, instytucje finansowe, użytkownicy flot oraz odbiorcy technologii. Marcin Bagiński wicedyrektor w PwC
Producenci pojazdów objęci badaniem, zakładają 100% dynamikę sprzedaży (r/r), zarówno w 2019, jaki i w 2020 roku. Oczekiwany wzrost sprzedaży ładowarek przez producentów infrastruktury wynosi 98% w 2019 r. i 162% w 2020 r. Z zauważalnych trendów podkreślić także należy wpisywanie zrównoważonego transportu w misję przedsiębiorstw, tworzenie w firmach stanowisk specjalnie dedykowanych elektromobilności oraz aktywność edukacyjną i marketingową w tym obszarze. Łukasz Witkowski dyrektor w PSPA

 

Tytuł „Lider Elektromobilności 2018” przyznano firmom:

 

 • BMW Group Polska – za systematyczne działanie na rzecz budowy rynku elektromobilności w Polsce, wyniki sprzedaży, odpowiedzialność za produkt i konsekwentną realizację wizji mobilności przyszłości.
 • Ekoenergetyka-Polska – za pozycję na europejskim rynku stacji ładowania wysokiej mocy, wsparcie rozwoju zeroemisyjnego transportu zbiorowego oraz promocję polskiej technologii na arenie międzynarodowej.
 • GARO Polska – za dominującą pozycję w zakresie sprzedaży stacji ładowania w Polsce, rozbudowę centrum produkcyjnego oraz kompleksową ofertę dostosowaną do potrzeb kreującego się rynku.
 • GreenWay Polska – za podejmowanie odważnych decyzji w czasie, gdy elektromobilności w Polsce dopiero się kreowała, obecną pozycję lidera w zakresie budowy i eksploatacji infrastruktury ładowania oraz ambitne plany rozwojowe.
 • Magenta Grupa TAURON – za kompleksowe, przemyślane oraz odpowiedzialne podejście do rozwoju elektromobilności w ramach działalności przedsiębiorstwa, w szczególności w zakresie realizacji projektów pilotażowych oraz wspierania innowacji.
 • Nissan Sales CEE – za systematyczne działania na rzecz budowy rynku elektromobilności w Polsce, wyniki sprzedaży, technologię przyjazną użytkownikom i konsekwentną promocję inteligentnej mobilności.

 

Wyróżnienie w rankingu przyznano firmom:

 

 • ABB – za systematyczne działania na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce, wieloletnie doświadczenie w tym obszarze, realizację innowacyjnych projektów oraz szeroką ofertą w zakresie infrastruktury ładowania.
 • ING Bank Śląski – za aktywne wspieranie firm i instytucji w rozwoju rynku elektromobilności w Polsce, zaangażowanie w projekty związane z tym obszarem oraz zwiększanie własnego zaangażowania w ramach budowy zeroemisyjnej floty.
 • PKN ORLEN – za postrzeganie elektromobilności, jako istotnej szansy rozwojowej koncernu, inwestycję w rozwój infrastruktury ładowania w ramach własnej sieci, a także wizję i otwartość no nowe technologie w transporcie.
 • Volvo Polska – za wkład w rozwój zero- i niskoemisyjnego transportu zbiorowego, bogatą ofertę produktową, ustawiczny rozwój centrum produkcyjnego w Polsce oraz promocję czystych technologii w miastach.
 • Toyota Motor Poland Company Limited – za konsekwentną budowę rynku niskoemisyjnego transportu w Polsce, pozycję lidera sprzedaży pojazdów hybrydowych, pionierstwo w technologii wodorowej oraz realizację inwestycji, kluczowych z punktu widzenie polskiej gospodarki.
 • Alphabet Polska Fleet Management – za odwagę w podejmowaniu odważnych decyzji biznesowych, skutkujących rosnącym zaangażowaniem firmy w rozwój zeroemisyjnego transportu i działaniami na rzecz promocji elektromobilności wśród przedsiębiorców.
 • PGE Nowa Energia – za wdrażanie nowych technologii i modeli biznesowych w energetyce, ambitne plany rozwoju infrastruktury ładowania, realizację projektów pilotażowych oraz aktywną współpracę z polskimi samorządami.
 • ENGIE Polska – za istotny wkład, wynikający z międzynarodowej praktyki koncernu, w rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych oraz działania na rzecz promocji tego rynku w Polsce i rozwiązań związanych z ogniwami paliwowymi.
 • Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe”– za realizację ambitnego projektu pilotażowego, którego celem jest racjonalna rozbudowa floty nisko i zeroemisyjnej, z myślą o społeczeństwu i środowisku.
 • PRE Edward Biel – za zdolność wykorzystanie wieloletniego doświadczenia branżowego w nowym obszarze, jakim jest elektromobilność, innowacyjne technologie i stale rozwijany asortyment.
 • Triggo – za innowacyjność w prowadzeniu działalności biznesowej oraz konsekwencję w łączeniu kluczowych trendów na rynku motoryzacyjnym: elektromobilności i współdzielenia.
 • QURIERS Przesyłki – za wdrażanie ekologicznych technologii w ramach operacji logistycznych wykonywanych w miastach.
 • Panek – za odwagę w budowie rynku usług współdzielenia przy wykorzystaniu największej floty pojazdów niskoemisyjnych w Polsce oraz ambitne plany elektryfikacji floty.

 

Badanie „Lider Elektromobilności 2018” objęte zostało patronatem honorowym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Energii.

 

Źródło: ORPA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).