Liczba rejestracji nowych aut wzrosła o ok. 18% | MOTOFAKTOR

Liczba rejestracji nowych aut wzrosła o ok. 18%

person Adrian Januszkiewicz 4/11/2021

KPMG i PZPM podsumowały pierwsze 9 miesięcy br. pod kątem rejestracji nowych pojazdów w Polsce.

Po trzech kwartałach 2021 roku liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce wynosi 347,3 tys. pojazdów i jest o 17,7% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku. Klienci instytucjonalni, do końca września br. zarejestrowali 258,4 tys. pojazdów – co oznacza wzrost o 23,1% w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku. W segmencie klientów indywidualnych w omawianym czasie zarejestrowano 88,8 tys. samochodów, o 4,3% więcej niż w ciągu trzech kwartałów 2020 roku.

Mimo że wyniki rejestracji za trzy kwartały br. wciąż są jeszcze bardzo dobre, niestety ogólna sytuacja branży motoryzacyjnej w ostatnich miesiącach 2021 roku pozostaje zła. Przyczyną są braki w dostawach półprzewodników do produkcji motoryzacyjnej, co pokazują dane ukazujące spadki w produkcji pojazdów. Niestety sytuacja się pogarsza i należy się spodziewać, że dalsze spadki zarówno w produkcji, jak i rejestracjach będą bardzo znaczne w każdej kategorii pojazdów. Dziś trudno ocenić, kiedy kryzys się skończy, ale wszystko wskazuje na to, że może on potrwać nawet do końca 2022 roku. Jakub Faryś Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

 

Producenci samochodów osobowych marek popularnych sprzedali w Polsce w analizowanym okresie 278 tys. pojazdów, co oznacza wzrost sprzedaży o 15%. Wyższy wzrost odnotowano z kolei w segmencie aut osobowych marek premium+, w którym odnotowano 69,3 tys. zarejestrowanych pojazdów. Po trzech kwartałach 2021 roku wzrost w tej grupie wyniósł 29,9%.

 

Zwiększony popyt na auta tej klasy można zaobserwować zarówno w przypadku klientów instytucjonalnych, którzy zakupili 62 tys. pojazdów (+31,2%) oraz klientów indywidualnych, którzy zarejestrowali 7,3 tys. tego typu pojazdów, co przełożyło się na wzrost o 19,3% w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku.

Wysoka dynamika wzrostu samochodów z napędami alternatywnymi

Segment pojazdów z napędami alternatywnymi utrzymuje wysokie tempo wzrostu. Od stycznia do września 2021 roku w Polsce sprzedano 114 tys. tego typu pojazdów – o 131,1% więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Trzycyfrowa dynamika utrzymała się zarówno wśród klientów indywidualnych (+137,6%), jak i instytucjonalnych (+129,1%).

Segment pojazdów z napędami alternatywnymi kolejny raz odnotował bardzo wysoką dynamikę wzrostu. Najsilniejszy wzrost sprzedaży zanotowano w grupie samochodów hybrydowych typu Plug-in. Do końca września 2021 roku sprzedano blisko 6,8 tys. tego typu aut, o 182,4% więcej niż w ciągu dziewięciu miesięcy 2020 roku. Klienci coraz chętniej decydują się na zakup aut w pełni elektrycznych. W okresie od stycznia do końca września br. Polacy zarejestrowali 4,1 tys. pojazdów tego typu. Jest to wzrost o 88,5% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wartości te potwierdzają umocnienie się trendu rozwojowego na rynku pojazdów z napędem alternatywnym. Mirosław Michna Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce

Rekordowy wzrost sprzedaży przyczep i naczep

Liczba rejestracji nowych przyczep i naczep w Polsce wzrosła w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2021 roku o 118% i wyniosła 23,7 tys. szt. To już więcej niż zarówno w całym 2020 (kiedy zarejestrowano 16,5 tys. szt.), jak i w całym 2019 roku (23,0 tys. szt.). Najbardziej dynamicznie rozwijał się rynek konstrukcji skrzyniowych (x2,5), jak i furgonów (x2,7). Pierwszy z nich zajął dzięki temu łącznie 55% udział w całym rynku przyczep i naczep, a drugi 21%.

 

Każdy z trzech kwartałów 2021 roku oznaczał najwyższe od lat wyniki sprzedaży samochodów dostawczych. W okresie od stycznia do września br. liczba zarejestrowanych pojazdów tego rodzaju wyniosła 55,3 tys. sztuk, czyli o 36,9% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Podobny poziom wzrostu odnotowano zarówno w przypadku nabywców instytucjonalnych (+36,5%), jak i indywidualnych (+39,3%).

 

Znacznie większą dynamikę wzrostu (+76,5% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku) odnotował segment pojazdów ciężarowych – do III kwartału 2021 roku włącznie zarejestrowano ponad 23,2 tys. tego typu pojazdów. Na ten wynik największy wpływ miała liczba nowych rejestracji samochodów o DMC>=16t, których przybyło 21,4 tys. (+84,4% ).

 

Z kolei po trzech kwartałach 2021 roku łączna sprzedaż autobusów i autokarów wyniosła 1 056 sztuk, czyli o 2,7% więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. To jednak wciąż niemal o połowę mniejszy wolumen niż odnotowany jeszcze w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku. Najwyraźniej powiększyła się liczba rejestracji autobusów turystycznych (+70%), podczas gdy wolumen nowych autobusów międzymiastowych zmalał najbardziej dotkliwie o 62%.

Wzrost na rynku jednośladów w Polsce

Pandemia nie zatrzymała rozwoju rynku motocykli w Polsce w całym 2020 roku. Podobny trend utrzymał się w pierwszych trzech kwartałach br. Do końca września 2021 roku liczba zarejestrowanych nowych motocykli wyniosła ponad 18 tys. sztuk, czyli o 5,7% więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku). Jednak o 7% względem analogicznego okresu 2020 roku spadła liczba rejestracji w najliczniejszym segmencie street.

 

Zdecydowanie gorszy wynik sprzedażowy odnotowano w segmencie motorowerów. W czasie trzech kwartałów 2021 roku w Polsce zarejestrowano 10,2 tys. tego typu pojazdów, co oznacza spadek o 23,3% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Spadek liczby pojazdów wyprodukowanych w Polsce w 2021 roku

W III kwartale 2021 roku wolumen pojazdów samochodów wyprodukowanych w Polsce spadł niemal o połowę, względem tego samego kwartału 2020 roku. Ogółem w ciągu dziewięciu miesięcy 2021 roku w Polsce zanotowano jeden z najniższych wyników produkcyjnych. Fabryki motoryzacyjne w Polsce wyprodukowały łącznie 300,7 tys. pojazdów – o 7,6% mniej niż w analogicznym okresie 2020 r.

 

W grupie pojazdów użytkowych – dostawczych i ciężarowych wolumen produkcji pozostał niemal niezmieniony – wyprodukowano 120,7 tys. samochodów, czyli o 0,4% mniej r/r).

 

Pełną wersję raportu można otrzymać poprzez zgłoszenie zainteresowania na adres biuroprasowe@kpmg.pl oraz anna.materzok@pzpm.org.pl.

 

Źródło: KPMG/PZPM

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).