Lepsze nastroje wśród polskich dostawców moto | MOTOFAKTOR

Lepsze nastroje wśród polskich dostawców moto

person Adrian Januszkiewicz 22/04/2021

Barometr dostawców motoryzacyjnych w Polsce AutomotiveSuppliers.pl z I kwartału 2021 wskazuje poprawę nastrojów w branży względem końca roku 2020.

W I kwartale 2021 roku w sektorze dostawców motoryzacyjnych widoczna jest poprawa w wynikach sprzedaży, w stosunku do ostatnich miesięcy 2020 roku.

 

To jeden z wniosków z przeprowadzonej przez firmę analityczną AutomotiveSuppliers.pl II edycji “Barometru Dostawców Motoryzacyjnych w Polsce (I kwartał 2021)”. O ile w IV kwartale 2020 r. 2 na 3 firmy (66,1%) odnotowały niższe przychody (w stosunku IV kwartału 2019 r.) to w I kwartale br. na spadek sprzedaży wskazało mniej niż 39% ankietowanych menadżerów.

Na początku 2021 r. w sektorze producentów części i komponentów motoryzacyjnych zauważalny był wzrost optymizmu. Firmy jednak ostrożnie podchodziły do zwiększania swoich zasobów ludzkich. Rafał Orłowski Partner w AutomotiveSuppliers.pl

 

Wśród ankietowanych osób zarządzających w II edycji Barometru niemal połowa (47,8%) utrzymała zatrudnienia na tym samym poziomie co pod koniec zeszłego roku (dla porównania – IV kwartał 2020: 30,8%).

 

I kwartał 2021 roku to czas coraz większych problemów z dostępnością surowców jak i materiałów produkcyjnych. W najnowszym Barometrze na pierwsze miejsce, wśród najważniejszych wyzwań stojących przed firmami, wysunęła się kwestia wzrostu cen surowców (stali, aluminium, tworzyw sztucznych (74,6% odpowiedzi). Wzrosło także znaczenie zapewnienia ciągłości dostaw od swoich kooperantów (73,1% odpowiedzi) oraz niestabilności i niepewności zamówień od klientów (71,6%).

Europejski i światowy sektor motoryzacyjny od kilku miesięcy boryka się z rosnącymi problemami z dostawami półprzewodników. Sytuacja znajduje odbicie w uzyskanych odpowiedziach przez AutomotiveSuppliers.pl. 55,2% ankietowanych menadżerów informuje, że kryzys z dostępnością chipów wpłynął negatywnie na działalność prowadzonych przez nich zakładów produkcyjnych.

 

W II edycji “Barometru Dostawców Motoryzacyjnych w Polsce” zapytano także o prognozy na II kwartał i kolejne miesiące:

 

  • 43,3% ankietowanych menadżerów zakłada, że ich przychody w II kwartale 2021 r. będą zgodne z wcześniejszą prognozą budżetową,
  • plany zatrudnienia charakteryzują się w znaczącym stopniu stabilizacją – aż 58,2% firm zakłada, że w bieżącym kwartale utrzyma taką samą liczbę miejsc pracy co w I kwartale,
  • 3 na 4 respondentów zakłada, że w całym 2021 roku osiągnie sprzedaż wyższą niż rok wcześniej,
  • niemal 60% menadżerów ocenia, że perspektywa działania ich firm w okresie najbliższych 12 miesięcy ulegnie poprawie.

 

Pełny raport jest dostępny po wypełnieniu formularza na stronie AutomotiveSuppliers.pl.

Metodologia badania:

Barometr został przeprowadzony pomiędzy 9 marca a 24 marca 2021 r. przez AutomotiveSuppliers.pl poprzez indywidualne ankiety online. W badaniu wzięło udział 67 menadżerów zarządzających (dostawcy) zakładami produkującymi części i komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego (TIER1, TIER2).

 

W przypadku większości pytań uzyskano odpowiedzi od wszystkich ankietowanych.

 

Źródło: AutomotiveSuppliers.pl

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).