Lampa lampie nierówna | MOTOFAKTOR

Lampa lampie nierówna

Dobra lampa warsztatowa pozwala dokładnie widzieć co się robi.

 

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań oświetlenia warsztatowego, jednak niektóre jego rodzaje nadają się do pracy mechanika bardziej, a niektóre mniej. Kluczową rolę odgrywa tutaj nie tylko poręczność źródła światła, czy jego wielkość, ale też na przykład możliwość szybkiego znalezienia.

 

Praca mechanika w wielu przypadkach polega na pracy w trudno dostępnych miejscach pod maską silnika lub pod samochodem. W wielu sytuacjach zwykłe lampy warsztatowe na kablu stają się mało praktyczne. Sam kabel może utrudniać manewrowanie lampą, a dodatkowo jej gabaryty mogą uniemożliwić dobre oświetlenie miejsca pracy.

 

Z tego powodu dużą popularnością cieszą się akumulatorowe źródła światła, które pozwalają na swobodne manewrowanie bez troski o przewód zasilający, czy przedłużacz. Ale brak przewodu zasilającego to nie jedyny atut oświetlenia akumulatorowego. Lampy projektowane są w taki sposób, aby były odporne na wstrząsy, kurz czy wodę, co w warunkach warsztatowych ma duże znaczenie.

 

Ponadto biorąc pod uwagę warunki lampy muszą dobrze znosić zabrudzenia. Obudowy najczęściej wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które też wyróżnia się kolorystycznie, co umożliwia łatwe znalezienie lampy odłożonej na stół warsztatowy, czy do skrzynki z kluczami.

 

W zależności od tego, który model lampy wybierzemy, taki typ mocowania w nim znajdziemy. Może to być magnes, haczyk, pasek w przypadku lamp czołowych czy też uchwyt teleskopowy. Decyduje o tym model lampy i jej gabaryty.

 

W modelach kieszonkowych i słuchawkowych lamp spotykamy odchylane moduły, dzięki którym mechanik może spokojnie postawić lampę w jednym miejscu i ją nachylić stosownie do potrzeb. Warto przy tym pamiętać, że te lampy mają kilka źródeł światła, dzięki czemu możemy regulować jasność i znacznie ułatwiać sobie pracę.

 

Producenci nie poprzestają jednak na typowo praktycznych i wizualnych usprawnieniach lamp, ale dokładają też inne ciekawe bonusy. Niektóre lampy można zlokalizować przez zainstalowany w nich czujnik ruchu, inne mogą pełnić funkcję powerbanka, a kolejne być głośnikiem bluetooth.

 

Szeroką ofertę w zakresie lamp warsztatowych posiadają m.in. Philips i OSRAM.

 

Jak mówi Wioletta Pasionek z Lumileds Poland: 

 

Wioletta Pasionek, Philips
Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips

Oświetlenie warsztatowe to jedna z motoryzacyjnych specjalizacji firmy Philips. Wieloletnie doświadczenie w tej branży zaowocowało wprowadzeniem na rynek linii bezprzewodowych lamp Xperion. To bardzo nowoczesne, akumulatorowe źródła światła, które zostały opracowane właśnie na podstawie sugestii mechaników.

 

Wdrożone cechy, o które wnioskowali nasi konsultanci to:

 

  • jaskrawa kolorystyka ułatwiająca lokalizację lampy w warsztacie i zapobiegająca przypadkowemu pozostawieniu jej pod maską samochodu klienta

  • wysoka jakość obudowy, która nie chłonie zanieczyszczeń i spełnia wymagania norm IP65 oraz IK07 (podwyższona wytrzymałość na wstrząsy, kurz i zawilgocenie).

  • wysoka jakość światła i możliwość „zarządzania nim” (w wybranych modelach można regulować zarówno jasność jak też skupienie wiązki).

  • wybrane modele są aktywowane czujnikiem ruchu a także mają funkcję Find My Device, czyli praktyczny lokalizator.

  • kilka lamp z rodziny Xperion może pełnić funkcję powerbanku, a jedna (konkretnie Flood Audio) jest także wyposażona w głośnik Bluetooth

  • wszystkie lampy z rodziny Xperion wyposażone są w praktyczne uchwyty. To przemyślana kombinacja haczyków i magnesów zaprojektowana odpowiednio dla każdego modelu

  • każda lampa z rodziny Xperion została wyposażona w wysokiej jakości akumulator, który wystarcza (w zależności od wersji lampy oraz intensywności świecenia) od 4,5 do nawet 12 godzin.

Rodzina lamp warsztatowych Philips Xperion

Magdalena Bogusz OSRAM
Magdalena Bogusz, Marketing Manager EE & MEA w OSRAM

Właściwe oświetlenie miejsca pracy w warsztacie jest niezwykle istotne. Dlatego od wielu lat oferujemy naszą serię warsztatowych, przenośnych lamp LEDinspect, którą nieustannie rozwijamy. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że potrzeby profesjonalistów są bardzo różne. W zależności od tego czy mechanik sprawdza podwozie pojazdu na kanale diagnostycznym, korzysta z podnośnika, czy zagląda głęboko do komory silnika – będzie potrzebował innych parametrów światła i samej oprawy. Portfolio LEDinspect to aktualnie aż kilkanaście modeli o różnych właściwościach i przeznaczeniu. Zdecydowana większość z nich ma wbudowane akumulatory, co dodatkowo zwiększa wygodę pracy. Oprawy posiadają zginane i obrotowe części, dzięki czemu można precyzyjnie skierować światło tam, gdzie jest potrzebne. Ponadto można w nich regulować natężenie strumienia świetlnego dostosowując jasność do swoich preferencji. Z pozytywnym odbiorem mechaników od wielu lat spotyka się bardzo wygodna w obsłudze oprawa Bonnet 1400. Dzięki teleskopowemu uchwytowi jest świetnym rozwiązaniem do poziomego oświetlenia komory silnika. Uchwyt można także zdemontować i zamocować ją do maski na wbudowanym haczyku – wówczas zapewni światło pionowe. Portfolio LEDinspect to także oprawy z wąskimi głowicam. Są to produkty LEDinspect Fast Charge Pro 500, Slim 500, Slim Max 1000, Pocket 200, Pocket Pro 400 i Pocket B200. Każda z tych lamp ma także funkcję latarki. Od niedawna w ofercie mamy też nowe modele popularnych czołówek – Flexible Head Torch i Wearable Necklight. Ta pierwsza to zakładana na głowę lampa z paskiem diod, które mogą świecić w trzech trybach – z pełną mocą 115 lm, ograniczoną do 50 lm lub w trybie migania. Z tyłu znajdują się trzy czerwone diody. Wbudowane akumulatory pozwalają na pracę przez 4,5 do 5,5 godziny, zależnie od wybranego trybu. LEDinspect Wearable Necklight składa się z dwóch lampek połączonych elastycznym paskiem, który pozwala przestawiać je w zakresie 90 stopni. Dzięki temu, można je ustawić tak, by świeciły dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Strumień świetlny ma wartość 130 lub 265 lm, a elastyczny pasek pozwala założyć lampę na szyję lub głowę albo wykorzystać magnes.

 

Tak szeroka oferta naszego portfolio z pewnością pozwoli każdemu dobrać odpowiedni produkt do własnych potrzeb i oczekiwań – podkreśla Magdalena Bogusz, Marketing Manager EE & MEA w OSRAM.

Gama lamp warsztatowych OSRAM LEDinspect

Zdjęcie główne: OSRAM

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).