Kwestia mocy przyłączeniowej w toku | MOTOFAKTOR

Minister energii skierował do konsultacji publicznej projekt rozporządzenia ustalającego moc przyłączeniową w budynkach mieszkalnych dla ładowarek do EV i hybryd plug-in.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, jest to kolejny krok w realizacji tzw. ustawy o elektromobilności, a także częściowo realizacji dyrektywy unijnej 2018/844, która między innymi wspiera rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych na parkingach
samochodowych w budynkach, wymagając zainstalowania infrastruktury kanałów i punktów
ładowania. . Minister Energii ma ustalić moc przyłączeniową, pozwalającą wyposażyć stanowiska w punkty ładowania o mocy nie mniejszej niż 3,7 kW, kierując się potrzebą stopniowego zwiększania liczby punktów ładowania i budowy sieci tych punktów umożliwiającej używanie pojazdów elektrycznych i pojazdów hybrydowych typu plug-in.

 

Obecnie nie ma prawnych przepisów ustalających moc przyłączeniową, jednak ustawa o elektromobilności nakłada na projektantów i budowniczych nowych budynków użytku publicznego i mieszkalnych wielorodzinnych obowiązek zapewnienia mocy przyłączeniowej w celu wyposażenia ich w przyszłości w punkty ładowania, bez konieczności kosztownej przebudowy instalacji elektrycznej.

 

Według rozporządzenia budynki użyteczności publicznej powinny zapewnić moc przyłączeniową 20 % planowanych miejsc postojowych pomnożonych przez moc równą 3,7 kilowata (kW). Z kolei budynki mieszkalne powinny zapewnić moc przyłączeniową będącą iloczynem wszystkich planowanych miejsc postojowych i mocy równej 3,7 kilowata (kW). Oba rozwiązania mają pozwolić  w przyszłości zainstalować punkty ładowania pojazdów elektrycznych i pojazdów hybrydowych typu plug-in, bez ponoszenia ogromnych nakładów finansowych związanych z przebudową całej instalacji elektrycznej, a przy tym zwiększyć ogólną liczbę punktów ładowania tych pojazdów w Polsce.

 

Projekt rozporządzenia zawiera również przepis przejściowy, który mówi, że podmioty, które złożyły wniosek o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę albo odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego po 1 stycznia 2019 r., a przed dniem wejścia w życie projektu rozporządzenia, będą zobowiązane do dostosowania projektów budowlanych, budynków użyteczności publicznej lub budynków mieszkalnych wielorodzinnych do wymagań określonych w projekcie rozporządzenia do dnia 1 stycznia 2020 r.

 

Rozporządzenie wejdzie w życie w ciągu 2 tygodni od momentu, gdy zostanie oficjalnie ogłoszone. Jego projekt wraz z uzasadnieniem i Oceną Skutków Regulacji znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny.

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).