Kradzież haka holowniczego - czy możliwa i jak jej uniknąć? | MOTOFAKTOR

Kradzież haka holowniczego - czy możliwa i jak jej uniknąć?

person Redakcja 16/10/2020

W jaki sposób zapobiegać kradzieży haka holowniczego i co stosują producenci, by minimalizować takie ryzyko?

W skład zestawu haka holowniczego wchodzi kilka podstawowych elementów takich jak korpus, kula, wiązka oraz gniazdo elektryczne. Większość samochodów przystosowana jest fabrycznie do montażu haka, ale instalacja gazowa, czujniki parkowania czy maksymalne dopuszczalne obciążenie określone przez producenta pojazdu (np. nacisk pionowy na kulę) to aspekty, które należy wziąć pod uwagę w przypadku montażu dowolnego haka, by zachować bezpieczeństwo eksploatacji. Haki najnowszej generacji posiadają także pewne zabezpieczenia antykradzieżowe, które utrudniają lub często wręcz uniemożliwiają kradzież poszczególnych elementów.

W przypadku haków wypinanych automatycznie zjawisko kradzieży praktycznie nie występuje. Wynika to z faktu, że większość producentów, w tym Steinhof, wyposaża zaczepy kulowe w specjalne zamki z kluczykiem. Taki mechanizm zabezpiecza także hak przed niekontrolowanym wypięciem. Nieco inaczej jest w przypadku haków półautomatycznych, które najczęściej nie posiadają takiego zabezpieczenia. My akurat w ogóle ich nie produkujemy, ale w takim rozwiązaniu kulę najłatwiej ukraść. W przypadku haków z kulą odkręcaną na śruby, kulę można odkręcić używając dwóch kluczy. Na pewno wymaga to jednak dużego zaangażowania i wśród osób postronnych może wzbudzać uzasadnione wątpliwości. Mariusz Fornal kierownik działu konstrukcji haków w firmie Steinhof

W przypadku haków półautomatycznych kluczowe jest zatem to, by każdorazowo wypinać kulę i chować ją np. do bagażnika. Mimo zabezpieczeń to samo, ze względów estetyki czy bezpieczeństwa, zalecane jest w przypadku innych haków wypinanych. Co ciekawe, producenci wskazują, że dostają sporo zapytań o samą kulę haka, co nie jest jednak związane z kradzieżą a np. zagubieniem lub uszkodzeniem.

 

Problem jest mniejszy, gdy zestaw haka (bez kuli) pochodzi z pewnego źródła, od renomowanego producenta. Wtedy możemy poprosić producenta o przesłanie oryginalnej kuli, co wiąże się jednak z niemałymi kosztami. W wyjątkowych przypadkach może przewyższać on koszt wyprodukowania całego nowego zestawu haka.

 

Co ważne, należy podać dokładne dane techniczne haka, np. z tabliczki znamionowej. Kule różnią się wytrzymałością na nacisk pionowy, uciągiem, wielkością gniazda oraz wyprofilowaniem. Z tego powodu nie istnieje produkt uniwersalny, który możemy dokupić po niższej cenie w razie zgubienia czy uszkodzenia oryginalnego zaczepu.

W Steinhof do kuli wypinanej automatycznie, wyposażonej w zabezpieczenie zamkiem, dołączane są dwa kluczyki. Warto je oddzielić i jeden z nich zostawić w innym miejscu, jako zapasowy. Jeśli jednak zgubimy klucze, można zamówić u nas komplet, podając numer kluczyka. Numer ten nabity jest zarówno na kluczyku, jak również na zamku haka. Kluczyk zapasowy warto oczywiście schować tak, by nie dostał się niepowołane ręce. Mariusz Fornal

 

Źródło: Steinhof

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).