Kradną elektryki, a baterie porzucają w lasach | MOTOFAKTOR

Kradną elektryki, a baterie porzucają w lasach

person Joanna Piszcz 3/08/2023

Po cztery zarzuty kradzieży z włamaniem do pojazdów usłyszeli dwaj mężczyźni zatrzymani przez policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową KSP. Kradli głównie elektryki.

 

Policjanci stołecznego Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową w ostatnim czasie obserwowali grupę przestępczą, której członkowie poprzez włamanie kradli samochody, następnie demontowali je, a pozyskane w ten sposób części i podzespoły sprzedawali. Do członków grupy doprowadziła ich kradzież z włamaniem samochodu marki KIA EV6 z parkingu przy ul. Słomińskiego w Warszawie.

 

Analiza zdarzeń wykonana przez policjantów samochodówki pozwoliła na wytypowanie osób podejrzanych o kradzież pojazdu marki. Okazało się, że mogli jej dokonać znani wcześniej policjantom złodzieje samochodowi. Dalsze ustalenia wskazywały, że podejrzewani 28 i 29-latek stoją również za kradzieżami innych samochodów, które na przestrzeni ostatniego miesiąca zostały skradzione z ulic Warszawy: KII Proceed oraz dwóch pojazdów marki Hyunday Ioniq.

 

Skradzione samochody trafiały do dziupli w Woli Rasztowskiej, gdzie były demontowane na części. To właśnie na posesji w Woli Rasztowskiej policjanci stołecznej samochodówki wspólnie z kolegami Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową z Komendy Rejonowej Policji z Pragi Południe zatrzymali podejrzewanych mężczyzn. 28 i 29-latek w Prokuraturze Rejonowej Warszawa – Żoliborz usłyszeli po cztery zarzuty kradzieży z włamaniem pojazdów i na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

 

elektryk
Fot. Komenda Stołeczna Policji

 

O kradzieży samochodu służbowego Hyundai Ioniq 5 informował na początku lipca na Twitterze Bartłomiej Derski, dziennikarz portalu „Wysokie Napięcie”. Wczoraj tak skomentował informację policji o zatrzymaniu grupy zajmującej się kradzieżami pojazdów na części: „Gratulacje dla @Policja_KSP. Moje już rozebrane, ale zarzuty za jego kradzież także zostały przedstawione”.

 

Podobna sytuacja miała miejsce w maju w Jastrzębiu Zdroju. Kryminalni z jastrzębskiej komendy zatrzymali 35-latka podejrzanego o paserstwo. Na jego posesji policjanci odnaleźli rozebrany w znacznym stopniu samochód KIA EV6. Pojazd wartości 300 tysięcy złotych kilka dni wcześniej został skradziony w Łodzi, a następnie pozbawiony karoserii i większości części.

 

KIA EV6

Pożary baterii do elektryków w podwołomińskich lasach

Baterie wymontowane ze skradzionych pojazdów elektrycznych przestępcy porzucają w lasach. W ostatnią sobotę 29 lipca 2023 roku wołomińscy strażacy zostali zadysponowani do pożaru dzikiego wysypiska w Jasienicy w gminie Tłuszcz. Po dojeździe na miejsce okazało się, że pali się porzucony akumulator z samochodu elektrycznego.

 

Na łące pozostawiono pięć takich akumulatorów, jeden z nich uległ spaleniu. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia następnie zbudowali nieruchome stanowisko gaśnicze, aby podać wodę na pożar. Na bieżąco kontrolowali temperaturę baterii przy pomocy kamery termowizyjnej. Po ugaszeniu umieszczono akumulator w przygotowanym dole wyłożonym folią i zalano go wodą. Miejsce działań wraz z akumulatorami zostało przekazane pracownikom Urzędu Gminy Tłuszcz do utylizacji.

 

Źródło: Komenda Stołeczna Policji, Państwowa Straż Pożarna, Śląska Policja

user photo

Autor

Joanna Piszcz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).