Kosztowne błędy przy ocenie sprawności zawieszenia pneumatycznego | MOTOFAKTOR

Kosztowne błędy przy ocenie sprawności zawieszenia pneumatycznego

person Redakcja 3/08/2018

Błędna diagnoza stanu technicznego elementów zawieszenia pneumatycznego w samochodzie może narazić użytkowników drogi na niebezpieczeństwo lub poniesienie przez kierowcę niepotrzebnych wydatków.

20 lat temu w Mercedesie Klasy S (W220/C215) zadebiutowało zawieszenie pneumatyczne Bilstein. Od tego czasu rozwiązanie to stosuje nie tylko producent ze Stuttgartu, ale też Audi, BMW, Jaguar czy Porsche. Coraz częściej modele te, także poprzez import używanych, trafiają na polskie drogi. Ich właściciele mogą niezmiennie cieszyć się niespotykanym dotąd komfortem jazdy, ale pod warunkiem systematycznej kontroli stanu technicznego. Jednak nie wszystkie warsztaty są przygotowane do przeglądów samochodów z takim zawieszeniem.

Co roku rejestrowane są kolejne samochody osobowe z zawieszeniem pneumatycznym. W najbliższym czasie popularność tego rozwiązania będzie jeszcze większa, a przyczynią się do tego producenci z segmentu popularnych marek. Stawia to już dziś nowe wyzwania także przed warsztatami. Doskonale obrazuje to zainteresowanie udziałem w naszych szkoleniach. Znajomość teorii to jedno, praktyka w wymianie nowych zestawów to drugie, zaś nierozłącznym elementem całości jest właściwa ocena stanu technicznego i przygotowania stanowiska serwisowego. Andrzej Wojciech Buczek doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki Bilstein w Polsce.

 

Z reguły przegląd samochodów z zawieszeniem pneumatycznym prowadzony jest na tym samym urządzeniu, co dla modeli opartych na klasycznych amortyzatorach. Odbywa się więc na obracanych rolkach, ale sam pojazd pozostaje statyczny. Nie uwzględnia to więc zmiennej charakterystyki pracy modułów powietrznych, która na bieżąco dostosowuje się do nawierzchni drogi, obciążenia i prędkości. Może to prowadzić do błędnych odczytów, a tym samym zakwalifikowania sprawnych elementów zawieszenia do wymiany. Dlatego okresowe przeglądy takich samochodów powinny być wykonywane w serwisach posiadających odpowiednią wiedzę i zaplecze techniczne.

 

Może też dojść do sytuacji odwrotnej, w której stan zawieszenia pneumatycznego oceniany będzie wizualnie. Sprawdzenie szczelności miechów powietrznych to zaledwie jeden z wielu elementów na liście kontrolnej. Nie będą przy tym widoczne uszkodzenia jednostki sterującej układem pasywnym bądź aktywnym. A wówczas nawet sprawne hamulce czy najwyższej jakości opony nie zrównoważą utraty przyczepności samochodu do drogi.

Problemy z błędną oceną stanu technicznego zawieszenia pneumatycznego stają się powszechne. Potwierdzają to wyniki badań elementów zakwalifikowanych jako uszkodzone, które przeprowadził dział techniczny Bilstein. Naraziło to na wymierne koszty właściciela pojazdu, a w konsekwencji na utratę jego zaufania do mechanika i warsztatu. Z kolei pobieżna diagnoza nie pozwoli na wykrycie wszystkich nieprawidłowości, co przełoży się na poziom bezpieczeństwa na drodze. Andrzej Wojciech Buczek

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).