Korzyści z inteligentnych opon według Nokian Tyres | MOTOFAKTOR

Korzyści z inteligentnych opon według Nokian Tyres

person Adrian Januszkiewicz 25/06/2020

Opony inteligentne będą stosowane powszechnie w ciągu maksymalnie pięciu lat prognozuje Nokian Tyres.

Postępująca automatyzacja ruchu drogowego narzuca nowe wymagania wobec opon. Kiedy pojazd nie jest kierowany przez człowieka, musi obserwować warunki jazdy między innymi przy użyciu czujników zainstalowanych na oponach.

 

Do dotychczasowych, znanych cech opon, takich jak przyczepność na oblodzonej nawierzchni czy odporność na aquaplaning, dołączy wkrótce technologia generująca dane w czasie rzeczywistym.

Kiedy samochód nie ma kierowcy, który zadba o stosowanie odpowiednich opon, parametry bezpieczeństwa trzeba mierzyć inaczej. Mika Penttilä dyrektor ds. technologii cyfrowych Nokian Tyres

 

Po połączeniu danych odebranych z opon z informacjami o pogodzie komputer pokładowy samochodu może zbudować obraz panujących warunków na drodze i odpowiednio dostosować sposób prowadzenia pojazdu.

 

Czujniki opon mogą także monitorować ich zużycie, ciśnienie powietrza oraz temperaturę wewnątrz opon. Wzrost temperatury w oponie może być wczesnym objawem jej uszkodzenia, dlatego jego wykrycie może pomóc w uniknięciu niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Niezależnie od tego, jak inteligentny jest samochód, opony są jego jedynym łącznikiem z drogą. Jukka Kasi starszy wiceprezes ds. produktów i marketingu Nokian Tyres

Opona poinformuje, że czas ją wymienić

Dzięki inteligentnym oponom możliwe są nowe modele usług związanych z oponami, z których możemy zacząć korzystać, jeszcze zanim zrobotyzowane samochody pojawią się na ulicach.

 

Lodówki w przyszłości mogą zamawiać mleko, kiedy zacznie się kończyć, i podobnie może być z oponami. Gdy opony się zużyją, czujniki mogą powiadomić sklep, który następnie dostarczy nowy zestaw klientowi, a nawet je wymieni. Jukka Kasi wskazuje jednak, że o zużyciu opon zostanie powiadomiony w pierwszej kolejności kierowca.

Opona może przekazać dane o zużyciu do komputera pokładowego, który powiadomi kierowcę, że opon można będzie jeszcze używać bezpiecznie przez trzy miesiące. Jednocześnie system zaleci kontakt z najbliższym sprzedawcą opon i poinformuje, jak to zrobić. Współczesne samochody już teraz w podobny sposób informują kierowcę, że paliwo się wyczerpuje, i wskazują drogę do najbliższej stacji. Konfiguracja profilaktyczna staje się szczególnie istotna w miarę wzrostu popularności car-sharingu, a tym bardziej, gdy te samochody zaczną działać autonomicznie. Dzięki temu kierowcy będą mogli uniknąć przykrych niespodzianek. Jukka Kasi

Opony inteligentne pojawią się przed zrobotyzowanymi samochodami

Choć na prawdziwą rewolucję przyjdzie jeszcze poczekać, dostępne są już różne rozwiązania z czujnikami i oponami inteligentnymi. Czujniki ciśnienia powietrza w oponach TPMS są już znane użytkownikom indywidualnym, ale bardziej zaawansowane technologie były dotychczas zarezerwowane do zastosowań profesjonalnych. Na przykład Nokian Tyres Intuitu to koncepcja dla sektora rolnictwa obejmująca opony z czujnikami i aplikację mobilną do zbierania danych.

 

Jukka Kasi uważa jednak, że rozwiązania takie jak Intuitu staną się powszechne także w segmencie użytkowników indywidualnych, jeszcze zanim na drogi wjadą samochody autonomiczne.

Opony inteligentne upowszechnią się najpierw w samochodach elektrycznych, ponieważ mają one duże opony i mnóstwo czujników oraz łączy z oponami. Stanie się tak w ciągu około pięciu lat. Jukka Kasi

 

Źródło: Nokian Tyres

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).