Korea Electric Terminal zbuduje fabrykę części EV na terenie KSSE | MOTOFAKTOR

Korea Electric Terminal zbuduje fabrykę części EV na terenie KSSE

KSSE wydała pierwszą w tym roku decyzję o wsparciu. Dzięki temu KET Poland wybuduje w Zabrzu fabrykę części do samochodów elektrycznych.

Nowy zakład da zatrudnienie 250 osobom, a jego budowa i wyposażenie będą kosztowały blisko 90 mln zł. Zajmie się on produkcją modułów elektrycznych i elektronicznych takich jak przekaźniki wstępnego ładowania – EPR (Electronic Precharge Relay), które są jednym z elementów PRA (Power & Relay Assembly) tj. modułu do sterowania przepływu prądu między baterią akumulatorową wysokiego napięcia a falownikiem w samochodach elektrycznych.

 

To już kolejna w ostatnim czasie inwestycja lokowana w Zabrzu na tamtejszych terenach inwestycyjnych. Pod koniec 2018 roku nieruchomości w tym mieście kupiły firmy Iron Force, Ulus Metal oraz Pionart. Wsparcie i doradztwo lokalizacyjne pierwszej z nich zapewnił Obszar Inwestycji Bezpośrednich Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

Kosztem ponad 80 mln zł do końca 2023 r. Iron Force wybuduje w Zabrzu zakład, w którym znajdzie pracę ponad sto osób. Inwestor specjalizuje się w wytwarzaniu m.in. nadmuchiwaczy poduszek powietrznych oraz podzespołów pasów bezpieczeństwa dla motoryzacji.

 

Turecka firma Ulus Metal, produkująca wyroby metalowe na potrzeby branży motoryzacyjnej, kupiła już jedną nieruchomość w strefie w Zabrzu na początku ub. roku. W połowie 2018 roku ruszyła tam szacowana na blisko 60 mln zł budowa hali produkcyjno-magazynowej, gdzie zatrudnienie znajdzie początkowo 80 pracowników.

 

Inwestycje Ulus Metal i Iron Force będą kolejnymi z branży automotive na terenie zabrzańskiego Regionalnego Parku Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Ostatnio kosztem ponad 50 mln zł powstawał tam zakład koreańskiej firmy ERAE produkujący moduły klimatyzacji. Inna koreańska firma z branży YS Poland Autoparts postanowiła zainwestować tam blisko 37 mln zł.

 

W 2018 roku KSSE pozyskała 51 nowych inwestycji wartych ponad 2,5 mld zł wobec 58 projektów za ponad 3,4 mld zł rok wcześniej. W 2018 r. inwestorzy zadeklarowali stworzenie co najmniej 2,1 tys. nowych miejsc pracy i utrzymanie ponad 20 tys.

 

Spośród 51 pozyskanych w 2018 roku inwestycji 11 było projektami wspieranymi na nowych, obowiązujących od września ub. roku, zasadach, w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – łączna wartość tych projektów przekracza 930 mln zł.

 

Źródło: KSSE/wnp.pl

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).