Kontrola stanu technicznego pojazdu przed wakacjami | MOTOFAKTOR

Kontrola stanu technicznego pojazdu przed wakacjami

person Redakcja 19/06/2019

Wakacje już za pasem. W związku z tym, warsztaty z sieci MaXserwis przypominają o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu przed letnimi wojażami.

Przed wakacyjnym wyjazdem należy wykonać obowiązkowo kontrolę stanu technicznego pojazdu. Ma to wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i wygodę podróży. Część czynności serwisowych oraz wymian możemy wykonać we własnym zakresie, np. w przypadku wycieraczek. Przy bardziej rozbudowanych układach, lepiej jest poddać je kontroli wykwalifikowanym mechanikom, aby mieć pewność, że wszystko pójdzie dobrze.

 

Jednym z nich jest układ zawieszenia. Podczas wakacyjnych wypraw musimy mieć świadomość, że w wielu przypadkach droga, po której będziemy się poruszać nie będzie równa jak stół, a elementy zawieszenia, od czasu ostatniej wymiany, mogą już nie być tak sprawne, jak wcześniej. Nie chcemy przecież znaleźć się w sytuacji, kiedy zawieszenie z którejś strony się złamie i pojazd nie będzie w stanie jechać dalej. W przypadku stwierdzenia jakichś uszkodzeń elementów układu zawieszenia po jednej stronie auta, najlepiej zdecydować się na wymianę po obu stronach osi, aby ich zużycie było w miarę równomierne.

Hamulce muszą być sprawne

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku układu hamulcowego. Tu sprawa jest znacznie poważniejsza, bo ten układ ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo nasze, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Kontrolę sprawności układu hamulcowego możemy przeprowadzić sami, najlepiej na zamkniętej drodze, poprzez nieduże rozpędzenie pojazdu i wykonanie awaryjnego hamowania. Jeżeli podczas hamowania zacznie nasz pojazd ściągać na bok, to może to oznaczać usterkę układu hamulcowego. Podczas wizyty w warsztacie kontroli powinniśmy poddać zaciski, tarcze i klocki hamulcowe (i/lub szczęki i bębny hamulcowe), a także płyn hamulcowy i czujniki zamontowane na elementach układu. Niesprawność każdego z tych elementów może zepsuć nam wyjazd na wakacje. Jeśli dokonamy wymiany tych elementów, ważne jest również odpowietrzenie hamulców, w przeciwnym wypadku skuteczność hamowania może znacząco spaść.

Stan ogumienia wpływa na prowadzenie pojazdu

Stan ogumienia przed dalszą podróżą jest również ważny. Konieczna jest kontrola głębokości bieżnika, ponieważ płytki bieżnik może utrudnić nam prowadzenie pojazdu szczególnie na mokrej nawierzchni. Opona wówczas nie będzie w stanie odpowiednio odprowadzać wody spod pojazdu i narazimy się w ten sposób na aquaplaning oraz niechciane uczestnictwo w zdarzeniu drogowym, które może być dla nas tragiczne w skutkach. W przypadku dobrego stanu ogumienia, warto również sprawdzić wyważenie kół oraz ciśnienie w oponach. Oba te parametry mają wpływ na równomierne zużycie opon, jak i nasze bezpieczeństwo.

 

Istotna jest również kontrola ewentualnych wycieków, układu jezdnego pojazdu czy też układu klimatyzacji. Jeżeli decydujemy się na dalekie wyjazdy, to na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Gdzie szukać pomocy?

Wszystkie wyżej wymienione kontrole może wykonać każdy warsztat sieci MaXserwis, działającej na terenie całej Polski. Warsztaty te oferują szeroką gamę usług serwisowych na wysokim poziomie.

 

Oprócz idealnego stanu technicznego samochodu, nie zapomnijmy o przygotowaniu kierowcy do podróży – wypocznijmy przed dłuższą jazdą i jedźmy z przeświadczeniem, że lepiej dojechać trochę później niż wcale…

 

Artykuł sponsorowany przez Auto Partner S.A.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).