Kontrola akumulatora po powrocie z wakacji | MOTOFAKTOR

Kontrola akumulatora po powrocie z wakacji

person Redakcja 24/08/2021

Nie tylko zimą, ale i latem zmiana temperatury otoczenia wpływa na sprawność akumulatora samochodu. Już przy 20 stopniach może wystąpić proces samorozładowania.

Z każdą kolejną kreską przyspiesza, co przy dłuższym postoju w nasłonecznionym miejscu prowadzi do degradacji baterii. Przy kolejnych dziesięciu stopniach, nawet dwukrotnie szybciej. Co przy komorze silnika wypełnionej metalowymi elementami można porównać z wnętrzem rozgrzanego piekarnika.

 

Nie zawsze oznacza to natychmiastowy problem z rozruchem, ale uwypukli go w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym. Szczególnie w pojazdach, które poza wakacyjnymi wyjazdami, na co dzień używane będą na krótkich dystansach.

 

Dodatkowym „pożeraczem” prądu jest coraz liczniejsza elektronika – od systemów wspierających kierowcę, poprzez układ start/stop po multimedia. W tym notorycznie wykorzystywane porty usb, bezprzewodowe ładowanie smartfonów czy kamerki rejestrujące sytuację na drodze.

 

Do sprawdzenia stanu baterii wystarczy zwykły miernik napięcia, który za kilka złotych można kupić w każdym markecie budowlanym. Nominalne w samochodach osobowych to nawet 14,4V, które przy uruchomionym silniku i włączonych światłach maleje do 12,5V. Spadek poniżej tej wartości jest już sygnałem do natychmiastowego działania.

 

Wystarczy przy tym podłączyć akumulator do tzw. prostownika. W tym zakresie firma NOCO oferuje pełną gamę ładowarek serii Genius, które dla wielu kierowców i mechaników na całym świecie są nieodzownym elementem wyposażenia garażu czy warsztatów.

Ich główną cechą jest możliwość ładowania baterii 6V i 12V w tym litowych. Poza modelem NOCO Genius 2D, pozostałe mają zdolność oceny sprawności i aktywowania trybu autonaprawy, czyli odsiarczania. Przy ich pomocy mamy też dużą szansę odratowania akumulatora rozładowanego do zera. I co ważne dla użytkownika - wbudowana elektronika automatycznie nadzoruje cały proces i jest odporna na spadki napięcia w sieci 230V. Dodatkowe układy chronią przed iskrzeniem bądź odwrotnym podłączeniem zacisków do biegunów akumulatora. Sławomir Gosławski NOCO

 

Ładowarki NOCO z serii Genius można wykorzystać także do podłączenia akumulatorów skuterów, motorowerów, motocykli, quadów, sprzętu ogrodowego czy łodzi.

 

Źródło: NOCO

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).