Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego tym razem w sieci | MOTOFAKTOR

Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego tym razem w sieci

person Adrian Januszkiewicz 15/10/2020

XV edycja Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego (17-18.11.2020) będzie wyjątkowa, ponieważ odbędzie się online, jednak kongresowa idea ma być niezmienna.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że sieć znajduje coraz to nowe zastosowania, zapewniając możliwość organizowania imprez masowych z zachowaniem stuprocentowego bezpieczeństwa. Co prawda wirtualne wesela jeszcze się nie upowszechniły, ale w sieci można oglądać na żywo koncerty i spektakle teatralne, a także brać udział w wirtualnych imprezach targowych oraz kongresach, które musiały przenieść się z centrów wystawienniczych i konferencyjnych do internetu.

Wyniki w czasach pandemii

XV Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, najważniejsze doroczne wydarzenie w branży motoryzacyjnej odbędzie się w dniach 17-18 listopada. Uczestnicy spotkają się pod internetowym adresem www.moto-konferencja.pl.

Kiedy wiosną przenosiliśmy termin Kongresu na jesień, mieliśmy nadzieję, że pandemia będzie już wtedy jedynie złym wspomnieniem. Niestety, covidowa rzeczywistość okazała się gorsza, niż można było przewidzieć i nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy świat uwolni się od wirusa. Kongres musi się jednak odbyć, ponieważ jest wiele niezwykle ważnych spraw, które trzeba poruszyć. Alfred Franke prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych

 

Pierwszego dnia Kongresu odbędzie się podsumowanie wyników trzech tegorocznych kwartałów oraz przedstawiona zostanie prognoza na ostatni kwartał.

W tym roku podsumowanie będzie pod wieloma względami wyjątkowe, bo po raz pierwszy branża motoryzacyjna znalazła się w tak trudnej sytuacji wywołanej przez pandemię. Lockdown i czasowe przerwanie produkcji w wielu fabrykach, zerwanie łańcuchów dostaw, drastyczny spadek sprzedaży samochodów – wszystko to zachwiało rynkiem, co siłą rzeczy odczuwają wszyscy gracze, zarówno producenci jak i dystrybutorzy. Uczymy się jednak funkcjonować w nowej rzeczywistości, więc na przyszłość można mimo wszystko spoglądać z ostrożnym optymizmem. Tomasz Bęben Dyrektor ds. Prawnych i Przemysłu, SDCM

Co nas czeka po GVO

17 listopada przedstawiony ma zostać również raport FIGIEFA na temat europejskich regulacji, które tworzą ramy prawne rynku motoryzacyjnego, w których działają wszystkie podmioty. Absolutnie kluczową sprawą wydaje się przyszłość przepisów zawartych w rozporządzeniu MV BER/GVO, które wygasa w 2023 roku.

Ich przyszły kształt to sprawa najwyższej wagi. Przypomnijmy, że wprowadzenie GVO nie tylko zwiększyło szanse podmiotów działających w niezależnym sektorze motoryzacyjnym – zarówno dostawców, dystrybutorów jak i warsztatów w konkurencji z autoryzowanymi stacjami obsługi. Przede wszystkim jednak dokonało prawdziwej rewolucji w świadomości użytkowników, którzy dowiedzieli się, kto produkuje części motoryzacyjne i że „oryginał” nie musi nosić logo producenta samochodu, a równie dobrze może być opatrzony znakiem handlowym rzeczywistego wytwórcy, zaś profesjonalnie wykonana naprawa – w tym gwarancyjna – może zostać przeprowadzona z użyciem części jakości OES w niezależnym warsztacie. Alfred Franke

Handel w sieci – zyskać zamiast tracić

Uczestnicy Kongresu dowiedzą się też, jakie zmiany w czasie pandemii zaszły w handlu w Internecie. E-commerce rozwija się niezwykle dynamicznie, o czym świadczą wyrastające jak grzyby po deszczu paczkomaty.

 

Rosną obroty elektronicznego handlu częściami motoryzacyjnymi, a Internet w coraz większym stopniu obejmuje również usługi serwisowe. Sieci warsztatowe oferują możliwość zdalnego zamówienia wizyty w warsztacie, włącznie z odebraniem samochodu i późniejszym odstawieniem naprawionego auta na miejsce.

Wzrost popularności e-commerce jednym się podoba, inni zaś patrzą na to zjawisko z niechęcią. Niesie ono pewne zagrożenia dla wielu graczy rynkowych, ale zarazem stwarza nowe szanse. O jednym i drugim trzeba się dowiedzieć, żeby przygotować się na nadchodzącą przyszłość. Dlatego również i ten temat musiał znaleźć się w programie Kongresu. Alfred Franke

Jak przeżyć Zielony Ład

Drugi dzień Kongresu poświęcony będzie głównie zagadnieniom związanym z przemysłem. Podsumowany zostanie wpływ pandemii COVID-19 na jego obecny stan, zaś szczegółowe dane przedstawi Sigrid de Vries – Sekretarz Generalny CLEPA, organizacji skupiającej europejskich producentów części motoryzacyjnych. O tym jak na tym tle wypadają producenci działający w Polsce, dowiedzieć się będzie można z prezentacji przygotowanej przez SDCM.

Jeden z bloków tematycznych poświęcony zostanie nowej polityce unijnej, której celem jest osiągnięcie przez europejską gospodarkę neutralności emisyjnej. Niestety założenia europejskiego Zielonego Ładu (Green Deal) wydają się w odniesieniu do motoryzacji niezwykle ambitne, szczególnie w tak trudnej sytuacji, do jakiej doprowadził kryzys pandemiczny. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z przewidywaniami ekspertów na temat tego, jak europejska polityka ekologiczna wpłynie na poszczególne działy branży motoryzacyjnej. Tomasz Bęben

Do regeneracji, nie na szrot

Tematem z naszego krajowego podwórka będą natomiast regulacje prawne dotyczące handlu częściami używanymi. Kwestia ta poruszana jest na forum Kongresu od lat, ale sytuacja niewiele zmieniła się na lepsze.

 

Na internetowych platformach sprzedażowych wciąż kwitnie handel rozmaitym motoryzacyjnym szmelcem, który nie powinien być ponownie montowany w samochodach nie tylko z tego powodu, że taki pokątny handel szkodzi legalnie funkcjonującym firmom, ale przede wszystkim dlatego, że przyczynia się do obniżenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Mamy przy tym do czynienia z takim oto paradoksem, że z jednej strony internetowe szroty oferują całą masę używanych części o niezweryfikowanej jakości, a z drugiej – firmy zajmujące się fabryczną regeneracją części muszą sprowadzać rdzenie zza granicy, bo w Polsce zamiast do regeneracji trafiają one na internetowe aukcje. Dlatego tak ważne są działania, które skłonią ludzi odpowiedzialnych za kształt przepisów do wprowadzenia racjonalnych regulacji. Alfred Franke

Czwarta rewolucja u progu

Podczas Kongresu dowiedzieć się będzie można o czwartej rewolucji przemysłowej, która jest już faktem, czego przykład stanowi właśnie motoryzacja. Przemysł 4.0 oznacza integrację inteligentnych maszyn, systemów oraz wprowadzanie takich zmian w procesach produkcyjnych, aby z jednej strony zwiększyć wydajność wytwarzania, a z drugiej wprowadzić możliwość elastycznych zmian asortymentu. Zmiany dotyczą nie tylko technologii, ale też nowych sposobów pracy i roli ludzi w przemyśle.

XV Kongres Rynku i Przemysłu Motoryzacyjnego będzie oczywiście inny niż wszystkie dotąd. Zorganizowanie tego wydarzenia w formie online to ambitne przedsięwzięcie, a zarazem eksperyment, który – jestem przekonany, będzie udany. Oczywiście wolelibyśmy spotkać się ze wszystkimi „w realu”, wypić razem kawę, porozmawiać w kuluarach. Ten nieformalny aspekt organizowanych przez nas wydarzeń był zawsze nie do przecenienia. Mamy więc nadzieję, że już kolejny Kongres odbędzie się normalnie. Alfred Franke

 

Źródło: SDCM

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).