Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego 2022 już niedługo | MOTOFAKTOR

Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego 2022 już niedługo

person Adrian Januszkiewicz 23/09/2022

W dniach 12-13 października 2022 r. w warszawskim Hotelu Sound Garden odbędzie się XVII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, który ponownie będzie stacjonarny.

Coroczne spotkanie branży ponownie „na żywo”

Organizatorzy XVII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego są dobrej myśli, ufając że organizacja wydarzenia w tradycyjnej formie będzie nareszcie możliwa. Ostatni Kongres „w realu” odbył się w listopadzie 2019 r. – tuż przed ujawnieniem przez media pierwszych informacji na temat epidemii COVID-19 w chińskim Wuhan.

 

Ostatnia przedpandemiczna edycja Kongresu miała skromniejszy charakter niż ta z roku 2018. Planowano wówczas organizację wydarzenia z większym rozmachem, w interwałach dwuletnich. Plany te podzieliły los wielu innych z tamtego okresu. Choć Kongres zwykle odbywał się w listopadzie lub grudniu, w roku 2022 zdecydowano się na październik po to, by uniknąć ewentualnych restrykcji covidowych, mogących pojawić się wraz z chłodniejszymi dniami późnej jesieni. Kongres odbędzie się w dniach 12-13 października w warszawskim hotelu Sound Garden. Obecna sytuacja pandemiczna, dopuszczająca organizację masowych imprez branżowych takich jak niedawne targi Automechanika we Frankfurcie czy targi IAA w Hanowerze, pozwala myśleć, że i mniejsze spotkania nie zostaną zablokowane przez pandemię. Gdyby jednak tak się stało, organizatorzy są gotowi na przeprowadzenie Kongresu w formule online, tak jak w dwóch poprzednich latach.

 

Panelowe dyskusje zamknięte całkowicie w przestrzeni internetowej są dziś możliwe do realizacji, choć jeszcze w 2019 roku z pewnością organizacja Kongresu w takiej formule nie przyszłaby nam do głowy. Nic jednak nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego, osobistego kontaktu. Aktywnego udziału w sesjach tematycznych, ale i kuluarowych dyskusji przy kawie – mówi Tomasz Bęben, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) – Jesteśmy przygotowani na każdą opcję, jednak szczerze liczymy na to, że tegoroczna edycja branżowego szczytu odbędzie się, jak dawniej, w formule bezpośredniej – dodaje Tomasz Bęben.

Co się zmieniło od ostatniego Kongresu? Obecne problemy branży

Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego z 2019 r. z perspektywy czasu można by ocenić jako wydarzenie niemalże sielankowe i beztroskie. Niektóre ówczesne problemy branży motoryzacyjnej i szerzej – całej gospodarki, które traktowaliśmy bardzo poważnie, dziś moglibyśmy klasyfikować jako te drugiej czy trzeciej kategorii. Poczyniono wówczas wiele podsumowań oraz… prognoz dotyczących rynku, które szybko zostały zweryfikowane przez rzeczywistość.

 

Nie były one jednak aż tak bardzo abstrakcyjne, patrząc z obecnej perspektywy. Już wtedy producenci i dystrybutorzy części spodziewali się spowolnienia gospodarczego. Szacowano, że kilkuletni czas branżowej prosperity skończy się, a przyczynią się do tego obserwowane na rynku wojny handlowe, słabsze wyniki gospodarcze zachodnich państw Europy czy Brexit i jego konsekwencje. Obawiano się także słusznie o nowe przepisy prawne, wprowadzane na szczeblu unijnym i krajowym, które mogą hamować rozwój firm motoryzacyjnych. Najważniejszymi kwestiami omawianymi podczas sesji tematycznych spotkania był utrudniony dostęp do danych generowanych przez pojazdy, konieczność utrzymania przepisów GVO czy potrzeba reformy systemu badań technicznych pojazdów. Jak wiemy, te kwestie wcale nie straciły na swojej aktualności.

 

Obecnie, po wielu problemach związanych z pandemią i wojną w Ukrainie – zerwaniem łańcuchów dostaw, zmniejszeniem dostępności surowców, lawinowym wzrostem cen energii itd., branża znajduje się w dobrej kondycji – przynajmniej w porównaniu do innych gałęzi gospodarki.

 

Tegoroczne podsumowanie roku będzie szczególnie ważne, bo żyjemy w ciekawym, ale i pełnym niepokoju czasie. Po wielu miesiącach pandemii, która doprowadziła do przerwania łańcuchów dostaw, branża zaczęła już wychodzić na prostą. Wybuch wojny w Ukrainie sprawił jednak, że pojawiły się kolejne okoliczności, które wpływają na koniunkturę w sektorze motoryzacyjnym – mówi Alfred Franke, Prezes Grupy MotoFocus.pl – Nawet w tak nieprzewidywalnych czasach warto tworzyć rynkowe prognozy, choćby po to, by być przygotowanym na radzenie sobie z aktualnymi, jak i potencjalnymi, nowymi wyzwaniami. Podobnie jak podczas poprzednich kongresowych spotkań, w tej edycji odbędzie się specjalna sesja poświęcona zagrożeniom dla niezależnego rynku motoryzacyjnego – dodaje Alfred Franke.

 

W programie spotkania znalazły się także debaty i dyskusje na temat takich kwestii jak digitalizacja w branży motoryzacyjnej, polityka klimatyczna Unii Europejskiej czy rozwój elektromobilności.
Przedstawione mają być również najnowsze dane dotyczące działalności producentów i dystrybutorów części oraz warsztatów samochodowych.

 

XVII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, organizowany przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych odbędzie się w dniach 12-13 października 2022 roku w warszawskim hotelu Sound Garden.

 

Szersze informacje i rejestracja na wydarzenie są możliwe TUTAJ.

 

Źródło: SDCM 

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).