Kongres H2Poland już za nami | MOTOFAKTOR

Kongres H2Poland już za nami

W dniach 17-18 maja br. w Poznaniu odbył się kongres H2Poland - pierwsze w Polsce i regionie CEE targi w całości poświęcone technologiom wodorowym.

 

Wydarzenie było platformą wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i przedstawicielami administracji publicznej. Istotnym elementem konferencji była ekspozycja najnowszych rozwiązań poświęconych nisko i zeroemisyjnej gospodarce.

Wielkopolska Platforma Wodorowa

Gdy w 2019 roku działalność rozpoczęła Wielkopolska Platforma Wodorowa, koordynująca wysiłki biznesu, władz lokalnych i ośrodków naukowych na rzecz nisko i zeroemisyjnej gospodarki, powszechne wykorzystanie wodoru w gospodarce wydawało się odległą perspektywą. Dziś temat wielkopolskiej doliny wodorowej jest wszechobecny, a wodór – wykorzystywany w kolejnych projektach infrastrukturalnych.

 

Samorząd województwa myśli o wykorzystaniu tego ekologicznego paliwa przyszłości w transporcie zbiorowym, głównie w naszych regionalnych pociągach. Chcemy dotrzymywać kroku liderom ruchu na rzecz wodoru w Europie i na świecie – zadeklarował Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

PKN Orlen przeznaczy miliardy złotych na inwestycje w wodór

PKN Orlen, czołowy koncern multienergetyczny w Europie Środkowo-Wschodniej, do 2030 roku przeznaczy aż 7,4 mld zł na inwestycje, które umożliwią rozwój w obszarze nisko i zeroemisyjnego wodoru, opartego o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych – zadeklarował podczas kongresu H2Poland Grzegorz Jóźwiak, dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen S.A.

 

Podkreślił, że w ramach realizacji strategii do końca tej dekady ma powstać 10 hubów wodorowych, a kierowcy w Polsce, Czechach i na Słowacji będą mogli korzystać z sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru.

 

Inwestycje w zielony wodór będą wspierały transformację Grupy Orlen w kierunku neutralnego emisyjnie koncernu, a także wzmacniały bezpieczeństwo energetyczne Polski i całego regionu – dodał Grzegorz Jóźwiak.

Sieć dolin wodorowych w oparciu o polską myśl techniczną

Ostatnie lata pokazały, że nasza kadra akademicka ma ogromne sukcesy na polu tworzenia i wdrażania technologii wodorowych, co w połączeniu z zaangażowaniem instytucji, takich jak ARP, oraz władz samorządowych, daje nadzieję na osiągnięcie przez Polskę pozycji wodorowego lidera Europy – przekonywał podczas kongresu H2Poland prof. Tomasz Gackowski, dyrektor zarządzający ds. rozwoju strategicznego w Agencja Rozwoju Przemysłu SA.

 

Jego zdaniem, zwiększanie udziału wodoru w polskim miksie energetycznym ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski zwłaszcza dziś, w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę i potrzeby natychmiastowego uniezależnienia się od importu surowców ze wschodu.

Funkcje i zadania dolin wodorowych

Pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska zwrócił uwagę, że budowa gospodarki wodorowej będzie się opierać na tworzeniu dolin wodorowych, które pozwolą na stworzenie łańcucha wartości związanych z gospodarką wodorową, tj. produkcja, transport, magazynowanie i końcowe zastosowanie wodoru w różnych sektorach gospodarki. W dolinach wodorowych mają być prowadzone projekty badawczo-rozwojowe oraz inwestycyjne, które przyczynią się do rozwoju tego sektora.

 

Zgodnie z „Polską Strategią Wodorową” do 2030 r. planowanie jest utworzenie co najmniej pięciu dolin wodorowych. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że jesteśmy na właściwej drodze do realizacji tego celu – zaznaczył.

 

Wiceminister klimatu i środowiska poinformował również, że planowane jest powołanie Operatora Dolin Wodorowych, który będzie nadzorował Ekosystem Innowacji Dolin Wodorowych, skupiający dotychczas utworzone doliny.

 

Zachęcam, aby każda z dolin wybrała swoją inteligentną specjalizację. Wierzę, że doliny wodorowe będą stanowiły lokalne centra doskonałości technologii wodorowych – dodał.

 

Zdaniem wiceministra Zyski każda Dolina Wodorowa spowoduje znaczący rozwój lokalnych sektorów przemysłowych wykorzystujących technologie wodorowe. Do głównych korzyści powstawania dolin wodorowych zalicza m.in.:

 

  • budowę silnego i konkurencyjnego globalnie polskiego przemysłu wodorowego,
  • wzmacnianie regionalnej konkurencyjności poprzez budowę silnej lokalnej gospodarki opartej na specjalizacji wodorowej,
  • integrację polskiego potencjału przemysłowego, naukowego i badawczego w strategicznych dla Polski priorytetowych obszarach technologii wodorowych,
  • budowę polskiego kapitału technologicznego w przemyśle wodorowym,
  • wzrost dostępu do nowych i innowacyjnych technologii transferowanych do Dolin Wodorowych i powstawanie tam nowych firm,
  • wzrost dostępu do źródeł finansowania, w tym dotacji UE oraz instrumentów zwrotnych,
  • powstawanie nowych wysokopłatnych miejsc pracy.

 

Jak zaznaczył, jednym z celów „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040” ma być stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.

 

W ramach realizacji Strategii rozpoczęliśmy pracę nad „Konstytucją dla wodoru”. Jest to pakiet legislacyjny, którego celem jest zapewnienie korzystnego otoczenia regulacyjnego dla rozwoju gospodarki wodorowej oraz wprowadzenie mechanizmu wsparcia dla produkcji wodoru. Obecnie najbardziej zaawansowane są prace nad filarem wprowadzającym reguły dla rynku wodoru – wyjaśnił.

 

Dodał także, że projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw uzyskał wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów i w niedalekiej przyszłości ma zostać przekazany do uzgodnień zewnętrznych, opiniowania i konsultacji publicznych.

 

Zarówno sformalizowane Doliny Wodorowe, jak i poszczególni członkowie Dolin będą mieli możliwość wypowiedzenia się ws. kierunku i kształtu zaproponowanych zmian w prawie. Mając na uwadze znaczenie Dolin, jako podmiotów budujących ekosystem rynku wodoru, uwagi te będą szczegółowo przeanalizowane, a uzasadnione propozycje wdrożone do procedowanego projektu – powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.

 

Źródło: PAP/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).