KNF złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie Ursusa | MOTOFAKTOR

KNF złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie Ursusa

person Joanna Piszcz 10/04/2019

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wykorzystania informacji poufnej w związku z obrotem akcjami Ursus SA oraz o blokadzie rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnego.

W dniu 9 kwietnia 2019 r. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła uchwałę w sprawie przekazania do publicznej wiadomości informacji o złożeniu w dniu 22 marca 2019 r. zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wykorzystania informacji poufnej z art. 181 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2018 r. poz. 2286, z późn. zm.) w związku z obrotem akcjami Ursus SA oraz o blokadzie rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnego spółki POL-MOT Auto SA.

 

KNF informuje, że 20 marca br. o godzinie 21:13 ukazał się raport bieżący spółki Ursus SA. Zgodnie z treścią tego raportu, w dniu 11 marca br. Ursus podjął decyzję o opóźnieniu obowiązku przekazania do wiadomości publicznej informacji powziętej w dniu 11 marca 2019 r. o wpłynięciu do spółki, na skutek dokonanych przez PKO BP SA czynności, nadanych przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Lublinie z siedzibą w Świdniku, m.in. wezwania do zapłaty należności głównej 10 031 697,77 zł wraz z odsetkami oraz informacji o wszczęciu egzekucji z rzeczy ruchomych oraz nieruchomości Ursusa. Tego samego, dnia tj. 20 marca 2019 r. o godz. 21:21 ukazał się raport bieżący, w którym Ursus poinformował o zajęciu w dniu 20 marca br. przez komornika zbioru rzeczy ruchomych przeznaczonych do przetworzenia oraz zapasów magazynowych.

 

Również tego dnia, o godzinie 21:36 Ursus poinformował o otrzymaniu zawiadomienia o zbyciu w dniach 18-19 marca br. przez POL-MOT Auto SA 722.235 akcji Ursus SA. Spółka POL-MOT Auto SA jest spółką zależną od POL-MOT Holding SA, dla której spółką dominującą jest INVEST-MOT Sp. z o.o. Zgodnie z treścią ww. raportu, środki ze sprzedaży akcji miały w zamierzeniu służyć poprawie sytuacji finansowej w grupie kapitałowej POL-MOT Holding SA. Cała grupa kapitałowa, obejmująca INVEST-MOT Sp. z o.o., POL-MOT Holding SA, POL-MOT Auto SA oraz REO Sp. z o.o. Inwestycje SKA, posiadała przed sprzedażą 41,72% głosów na WZA Emitenta, natomiast po tej transakcji posiada 40,61% głosów na WZA.

 

Jak ustalił Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, spółka POL-MOT Auto SA sprzedawała akcje Ursus SA w okresie pomiędzy powstaniem opóźnionej informacji poufnej, a jej upublicznieniem. Poza transakcjami, o których informowała spółka Ursus SA w dniu 20 marca w godzinach wieczornych, POL-MOT Auto SA sprzedawała akcje także na sesji w dniu 20 marca br. przed publikacją opóźnionej informacji poufnej. Zgodnie z treścią raportu bieżącego Ursusa, w dniu 20 marca br. trwała fizyczna egzekucja z majątku spółki. W tym dniu spółka POL-MOT Auto SA sprzedawała akcje Ursusa na GPW, osiągając ponad 11% udział w sesyjnym wolumenie sprzedaży.

 

Mając to na uwadze 22 marca 2019 r. Zastępca Przewodniczącego KNF, na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym, wystąpił o dokonanie blokady rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych prowadzonych na rzecz POL-MOT Auto SA. Jednocześnie UKNF złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 181 ustawy o obrocie, tj. wykorzystania informacji poufnych, polegającego na nabywaniu lub zbywaniu, na własny rachunek lub na rzecz osoby trzeciej, bezpośrednio lub pośrednio, instrumentów finansowych, których informacja ta dotyczy.

 

Źródło: KNF

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).