Kolumny pneumatyczne – głębsze spojrzenie Arnott | MOTOFAKTOR

Firma Arnott szczegółowo tłumaczy zasadę działania kolumn w zawieszeniu pneumatycznym.

Układy zawieszenia pneumatycznego mogą występować w różnych konfiguracjach, które determinują to, z jakich elementów są zbudowane. Na rynku mamy do czynienia z różnymi zestawieniami kolumn pneumatycznych, amortyzatorów i sprężyn powietrznych (miechów). W przypadku kolumn pneumatycznych, miechy są zawsze z nimi zintegrowane, w przeciwieństwie do rozwiązań gdzie miech pracuje obok amortyzatora. Zazwyczaj kolumny pneumatyczne są stosowane w przednich zawieszeniach pojazdów, podczas gdy na osi tylnej stosuje się zwykle połączenie miechów i amortyzatorów. Ponadto spotykamy rozwiązania z zawieszeniem pneumatycznym wszystkich czterech kół.

Co jest w środku?

Pomimo, iż układ sprężyny i amortyzatora w zawieszeniu konwencjonalnym wygląda inaczej niż kolumna pneumatyczna, ich wymiana zasadniczo jest podobna. Jeśli mechanik potrafi wymienić sprężynę i amortyzator, to poradzi sobie także z wymianą kolumny. Niezależnie od podobieństw, istnieją także spore różnice w budowie.

 

Sprężyna powietrzna lub inaczej miech pneumatyczny wspiera pojazd poprzez ciśnienie powietrza, a nie energię zmagazynowaną w sprężynie, przyjrzyjmy się więc jak taki układ jest zbudowany. Istotną jego częścią są wytrzymałe opaski zaciskowe, które utrzymują gumowy rękaw na miejscu i zapobiegają wyciekom powietrza. Dolne mocowanie czyli tak zwany dolny tłok ruchomy jest połączone z zewnętrzną rurą amortyzatora i uszczelnione za pomocą O-ringu w celu utrzymania ciśnienia powietrza.

 

Gumowy rękaw miecha jest zwykle umieszczony w aluminiowej puszce celem usprawnienia jego funkcjonowania. Dodatkowo, całość jest często zamknięta w elastycznej osłonie przeciwpyłowej dla dalszej ochrony przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. W zależności od konstrukcji, osłona ta pomaga znacznie zredukować ryzyko wycieków powietrza z podzespołu.

 

Wewnątrz kolumny pneumatycznej znajduje się odbojnik, którego zadanie polega na ochronie tłoczyska i dolnego zaworu podczas „dobijania” zawieszenia przy maksymalnym ugięciu. Niektóre kolumny posiadają drugą komorę powietrzną w górnej części lub wręcz dodatkowy zbiornik powietrza. Ta dodatkowa objętość powietrza pozwala na stworzenie dwóch poziomów skoku sprężyny.

 

Wynika to głównie z chęci uzyskania jeszcze bardziej komfortowej jazdy. Kiedy powietrza w komorze jest mniej, zawieszenie jest sztywniejsze, podczas gdy większa ilość powietrza oznacza bardziej miękkie prowadzenie, ponieważ należy sprężyć większą ilość powietrza. Po drugie, taka konstrukcja umożliwia skrócenie całego elementu i łatwiejszą zabudowę w ciasnej przestrzeni tylnego zawieszenia. W konsekwencji nie tracimy zbyt dużo przestrzeni bagażowej.

Wymiana

Istnieje kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas serwisowania kolumn pneumatycznych. W przypadku amortyzatora ze sprężyną zwojową, zawsze mamy możliwość jej wymiany na nową zostawiając amortyzator jeśli jest wciąż sprawny. Niestety, w przypadku kolumn pneumatycznych zwykle nie jest to możliwe. Skomplikowana konstrukcja większości kolumn nie pozwala na oddzielenie miecha od amortyzatora bez ryzyka późniejszych wycieków powietrza.

 

Istnieje jednak szereg wyjątków, w których dzięki konstrukcji OE kolumny możliwa jest wymiana jedynie sprężyny powietrznej. W takich przypadkach Arnott oferuje opcje wymiany jedynie miecha, a dodatkowo całej kolumny łącznie z amortyzatorem. Jeśli zdecydujemy się na wymianę tylko miecha, należy dokładnie sprawdzić amortyzator pod kątem zużycia, funkcjonowania i wycieków. Każdy wyciek w praktyce eliminuje amortyzator z dalszego użytkowania ponieważ olej z amortyzatora w krótkim czasie doprowadziłby do zniszczenia nowego miecha. Zużyty amortyzator z kolei, może doprowadzić do sytuacji w której to miech przejmuje uderzenie w momencie najazdu na nierówność i może łatwo ulec uszkodzeniu.

Źródło: Arnott

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).