Kolejny wzrost rejestracji aut osobowych w Polsce i UE | MOTOFAKTOR

Kolejny wzrost rejestracji aut osobowych w Polsce i UE

person Adrian Januszkiewicz 16/10/2018

Jak wynika z badania„Branża motoryzacyjna. Edycja Q3/2018” w pierwszym półroczu 2018 r. zostało zarejestrowanych 273,0 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 10,5%  więcej r/r.

W I połowie 2018 r. fabryki motoryzacyjne ulokowane w Polsce wypracowały wyższy wynik niż rok wcześniej – produkcja sprzedana wyniosła 79,3 mld zł i była większa o 2,5% r/r.

Wzrost rejestracji w Polsce najlepszy dla autobusów i najgorszy dla jednośladów

Wśród nowych pojazdów na polskich drogach największy wzrost rejestracji zanotowały autobusy w wynikiem 23,4%. Następne w kolejności są naczepy i przyczepy (+14,6%), pojazdy ciężarowe (+13,7%), samochody osobowe (+10,5%) i samochody dostawcze (+9,6%). Ujemny wynik w tym zestawieniu zanotowały Motocykle (-7,0%) oraz motorowery (-33,2%).

 

Najpopularniejszymi markami sprzedanymi w I półroczu nad Wisłą były kolejno Skoda (35,8 tys. sprzedanych aut), Toyota (29,3 tys.) i Volkswagen (28,5 tys.). W segmencie premium były to kolejno Mercedes-Benz (8,4 tys.), Audi (7,9 tys.) i BMW (7,0 tys.).

Nieduże wzrosty rejestracji na terenie Unii i spadki w produkcji

Na terenie Unii Europejskiej pod kątem rejestracji nowych pojazdów najlepiej wypadł segment samochodów dostawczych, który odnotował 5,1% wzrostu rejestracji. Następne w kolejności są pojazdy ciężarowe (+4,4%), samochody osobowe (+2,9%) i autobusy (+1,7%).

 

Pod kątem produkcji nowych pojazdów na terenie wspólnoty największy wzrost po I półroczu 2018 odnotowały samochody dostawcze i pojazdy ciężarowe z łącznym wynikiem +17,7%. Wzrost odnotowała również produkcja autobusów z wynikiem 13,2%. Z kolei produkcja samochodów osobowych odnotowała spadek na poziomie 13,6%.

 

Więcej szczegółów w skróconym raporcie KPMG i PZPM pt. „Branża motoryzacyjna. Edycja Q3/2018”.

 

Źródło: PZPM

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).