Kolejny udany sezon współpracy Petronasa z Mercedesem | MOTOFAKTOR

Kolejny udany sezon współpracy Petronasa z Mercedesem

person Adrian Januszkiewicz 7/11/2020

Po Grand Prix Formuły 1 na torze Imola zespół Mercedes-AMG Petronas Motorsport ma na koncie 104 wygrane podczas 11 lat współpracy.

Następny wyścig Formuły 1, na torze w Stambule, zbliża się wielkimi krokami. Po wyrównaniu i pobiciu rekordu zwycięstw Michaela Schumachera na zawodnika zespołu Mercedes-AMG Petronas Motorsport, Lewisa Hamiltona, czekają kolejne wyzwania. Wciąż jest sporo punktów do zdobycia, można dalej śrubować także rekordy zdobytych pole position, miejsc na podium czy najszybszych okrążeń podczas wyścigu. Historia współpracy marek Petronas i Mercedes-Benz to niemal niekończące się pasmo sukcesów.

Trudne do pobicia: podwójne 6, za chwilę 7

Sześć – właśnie tyle tytułów z rzędu, zarówno w klasyfikacji kierowców, jak i konstruktorów, ma na koncie zespół Mercedes-AMG Petronas Formula One. A właściwie miał, bo po wyścigu na torze Imola ekipa przypieczętowała dominację w kolejnym sezonie, zdobywając siódmy tytuł wśród konstruktorów. Petronas, dostawca paliw, olejów i innych płynów jest dumny z tych niewiarygodnych osiągnięć. Niesamowita passa wciąż trwa – już w Turcji Lewis Hamilton może dołożyć do tego siódme zwycięstwo w klasyfikacji kierowców.

Piątka na torze: 53 – 104 – 116 – 201 – 213

Oczywiście, po kolejnym weekendzie wyścigowym te liczby zapewne się zmienią. Jeśli tak się stanie, GP Turcji będzie kolejnym rozdziałem w historii współpracy pełnej sukcesów. 53 razy kierowcy bolidów Mercedesa zajmowali dwa pierwsze miejsca na podium. 104 razy wygrywali wyścig, 116 razy zdobywali pole position. 201 razy startowali z pierwszej linii i 213 razy kończyli wyścig na podium.

 

Podczas każdego wyścigu na torze było obecne mobilne laboratorium Petronas, które wspomagało zespół podczas walki. Począwszy od wtorku aż po flagę z szachownicą w niedzielne popołudnie inżynierowie Petronas obserwują na monitorach parametry wszystkich płynów w bolidach.

Zmieńmy skalę: Miliony i… miliardy

Na torze Petronas tworzy kolejną serię liczb, które zapierają dech w piersiach. Systemy telemetryczne zespołu zapisały ponad 3,9 mln zmian biegów, ponad 13 mln pokonanych zakrętów i 3,2 miliarda wtrysków paliwa. Te imponujące dane podkreślają jakość paliwa Petronas Primax, wytrzymałość olejów Petronas Syntium i możliwości płynów Petronas Tutela.

Z toru na drogi: 750, a na tym nie koniec…

Ponad 750 rozmaitych płynów Petronas zostało opracowanych i przetestowanych we współpracy z zespołem Mercedes-AMG Petronas Formula One od roku 2010 do dziś. Dzięki temu inżynierowie Petronas mieli okazję sprawdzić w ekstremalnych warunkach nowe produkty, zanim trafiły do milionów samochodów na całym świecie. Były to przede wszystkim paliwa, oleje silnikowe i inne płyny.

Fantastyczna trójka: paliwo, olej silnikowy i przekładniowy

Podczas każdego weekendu wyścigowego inżynierowie Petronas pobierają i sprawdzają średnio 200 próbek oleju silnikowego i oleju przekładniowego. Dodatkowo kontrolują ponad 30 próbek paliwa. Program opracowywania i badania paliw i olejów został uruchomiony w 2010 roku, gdy powstał zespół Mercedes-AMG Petronas Formula One. Od tamtej pory ekipa ma na koncie sukcesy, a od siedmiu lat zdecydowanie dominuje w tym sporcie. A liczby? Tylko to potwierdzają.

Źródło: Petronas

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).