Kolejne ulgi dla biznesu w prekonsultacjach | MOTOFAKTOR

Kolejne ulgi dla biznesu w prekonsultacjach

person Adrian Januszkiewicz 21/06/2021

Ministerstwo Finansów przedstawiło do konsultacji kolejny pakiet ulg dla biznesu związany m.in. z IPO i tzw. estońskim CIT-em.

Ulgi na IPO

Jednym z elementów pakietu poddanego prekonsultacjom są rozwiązanie dla firm, które chcą wejść na giełdę i dla tych, którzy w giełdowego debiutanta będą inwestowali.

Ulga na IPO pomoże firmom w podjęciu decyzji o wejściu na giełdę. To skuteczny sposób na znalezienie dodatkowych środków na rozwój. Wejście na giełdę oznacza jednak koszty związane z przekształceniem organizacji, opracowaniem oferty czy działaniami marketingowymi. Takie wydatki zostaną wliczone w koszty w 150%. Ulga na IPO jest w Polsce bardzo potrzebna, bo potencjał giełdy nie jest wystarczająco wykorzystany przez mniejszy biznes. Jan Sarnowski wiceminister finansów

 

Debiutanci muszą ponieść koszty związane z przygotowaniem, przekształceniem organizacji, przygotowaniem oferty, działaniami marketingowymi. Ponoszą również wydatki na sporządzenie prospektu emisyjnego, opłaty notarialne, sądowe, skarbowe czy giełdowe. Resort finansów proponuje ulgę, która ma ułatwić poniesienie tych kosztów. Takie wydatki mają zostać zakwalifikowane w koszty w wysokości 150%. Przy czym w przypadku usług doradczych, prawnych i finansowych, bezpośrednio związanych z emisją, odliczenie ma przysługiwać do maksymalnej wysokości 50% wydatków, nie więcej jednak niż 50 tys. zł bez uwzględnienia podatku VAT.

 

Propozycja zawiera także zachętę dla inwestorów. Każda zarobiona na giełdzie złotówka obciążona jest obecnie 19% podatkiem Belki. W ramach proponowanego rozwiązania, każdy kto kupi akcje startującej na giełdzie spółki i zachowa je przez 3 lata, ma nie płacić podatku od ich sprzedaży. To ma zwiększyć zainteresowanie nowymi firmami po stronie inwestorów.

Estoński CIT 2.0

Od stycznia przyszłego roku, każda spółka kapitałowa, niezależnie od wielkości, ma mieć możliwość wybrania rozliczenia na zasadach Estońskiego CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych. Ma być to możliwe, ponieważ w drugiej fazie wdrażania w Polsce tego rozwiązania, zniesiony ma zostać wymagany do tej pory limit przychodów firmy na poziomie 100 mln zł.

 

Zniesiony ma zostać także obowiązek ponoszenia określonych nakładów inwestycyjnych. Uprawnione do skorzystania z systemu mają być nie tylko spółki z o.o. i SA, ale również, na określonych zasadach, trzy kolejne rodzaje form prawnych: spółki komandytowe i spółki komandytowo-akcyjne, a z funduszu inwestycyjnego także spółdzielnie.

 

Pozostać mają tylko dwa warunki, tj. wymóg prowadzenia w Polsce realnego biznesu, czyli osiąganie większości przychodów z działalności operacyjnej i zatrudnianie minimalnej liczby pracowników oraz prosta struktura właścicielska, czyli ograniczenie kręgu udziałowców do osób fizycznych i brak wielopoziomowej struktury.

Od stycznia przyszłego roku w Polsce funkcjonować będzie Estoński CIT 2.0. Zlikwidujemy 3 z 5 warunków wejścia w ten sposób opodatkowania. Nie wystąpi również konieczność zapłaty podatku w momencie wejścia do systemu estońskiego. Wcześniej mogła ona wynikać z korekty wyniku finansowego. Proponujemy, żeby był on płacony jedynie jeśli firma zdecyduje się na bardzo szybkie wyjście z ryczałtu. Jeśli zostanie nim przez 4 lata, podatku nie zapłaci, zobowiązanie podatkowe z tego tytułu wygaśnie. Co ważne, podatku na wejściu nie zapłacą również jednoosobowe działalności gospodarcze, które przekształcą się w spółkę kapitałową. Jan Sarnowski

Ułatwienia dla Podatkowej Grupy Kapitałowej

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie podatkowej grupy kapitałowej jest atrakcyjnym modelem biznesowym, którego zaletą jest możliwość wspólnego rozliczania dochodów przez spółki wchodzące w skład grupy. Obecnie PGK mogą utworzyć spółki kapitałowe, których przeciętna wysokość kapitału zakładowego wynosi pół miliona zł. Ministerstwo Finansów zaproponowało zmniejszenie tej wartości o połowę, do 250 tys. Dzięki temu możliwość założenia grupy podatkowej ma być otwarta dla mniejszych podmiotów. Możliwe ma być także połączenie, przekształcenie oraz podziały spółek, które tworzą PGK. Zniesiony ma zostać również warunek rentowności.

Ulga konsolidacyjna

W ramach propozycji skierowanych do sektora MŚP, na prekonsultacje trafia też projekt mający wspierać łączenie firm (ich konsolidację).

Upadłość firmy, która doświadcza przejściowych problemów, może skutkować stratami nie tylko dla samego przedsiębiorcy, ale również dla jego pracowników i całego otoczenia biznesowego. Fuzja połączona z częściową restrukturyzacją przyniesie korzyści i firmom i rynkowi. Firmy potrzebują wsparcia, które pozwolą im sprawnie przeprowadzić procesy konsolidacyjne. Stąd propozycja ulgi. Jan Sarnowski

 

W ramach procesu konsolidacji firma oprócz zaliczenia wydatków związanych z przejęciem innej spółki do kosztów uzyskania przychodów, ma być w stanie również w ramach ulgi kolejny raz odliczyć ich równowartość od podstawy opodatkowania. Oznacza to, że na każdą złotówkę wydaną na konsolidację, dochód do opodatkowania ma zmniejszyć się o 2 zł. Jakie to będą wydatki? Takie poniesione bezpośrednio w związku z nabyciem udziałów w spółce kapitałowej. Czyli między innymi koszty obsługi prawnej, wyceny, sporządzenia planów połącznia czy audytu.

Prekonsultacje

  • Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich.
  • Uwagi i opinie można zgłaszać na adres sekretariatDD@mf.gov.pl do 25.06.2021 r.
  • W przypadku osób fizycznych koniecznym warunkiem uwzględnienia ich opinii w toku konsultacji podatkowych, jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  • Do dokumentów przekazywanych w formatach nieedytowalnych (np. JPG) należy dołączyć ich postać edytowalną.

 

Klauzula Informacyjna Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej dotycząca przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).