Kierowcy pod szczególnym nadzorem | MOTOFAKTOR

Dziś do godz. 22:00 na terenie Polski będzie prowadzona akcja kontrolno-prewencyjna TRUCK&BUS.

W ramach prowadzonej akcji Polska Policja oraz Europejska Organizacją Policji Ruchu Drogowego TISPOL będą w szczególności kontrolować kierowców ciężarówek i autobusów.

Policjanci ruchu drogowego w czwartek 17 października do godziny 22.00 będą prowadzić w całym kraju ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "TRUCK&BUS". Na drogach pojawi się około 5 tys. policjantów ruchu drogowego. Akcja jest realizowana wspólnie z organizacją TISPOL. A to oznacza, że polscy policjanci włączą się w działania prowadzone na drogach całej Unii Europejskiej. podinsp. Radosław Kobryś Biuro Ruchu Drogowego KGP w rozmowie z dziennik.pl

 

Mundurowi w czasie akcji mają wykrywać i eliminować nieprawidłowości związane z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy. Z informacji uzyskanych w KGP wynika również, że kierowcy TIR-ów oraz busów powinni spodziewać się na drogach punktów kontroli, w których z policjantami będą również współpracować przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego.

Na kierowcach i przewoźnikach wykonujących przewozy pasażerskie ciąży ogromna odpowiedzialność. Od ich kwalifikacji i rzetelności zależy zdrowie, a nawet życie osób podróżujących autobusami i tzw. busami. podinsp. Radosław Kobryś

 

I właśnie dlatego mundurowi zwrócą szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów związanych z przewozem pasażerów w szoferkach ciężarówek, na pokładach autobusów i busów. Funkcjonariusze m.in. sprawdzą czy liczba podróżujących nie przekracza tej określonej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Karą za złamanie tego przepisu jest odebranie prawa jazdy kierowcy oraz nawet 10 punktów karnych. A w przypadku rażących naruszeń nie będzie taryfy ulgowej, policjant nie nałoży mandatu tylko skieruje do sądu wniosek o ukaranie kierowcy. podinsp. Radosław Kobryś

 

Policjant zapowiedział też kontrole części ładunkowej busów.

Zdarzają się sytuacje, kiedy np. pracownicy ekip budowlanych są w nich przewożeni na siedzeniach nieprzymocowanych do podłogi samochodu – na taboretach lub skrzynkach. A nawet na podłodze razem ze sprzętem. podinsp. Radosław Kobryś

 

Kontroli będą poddawane również pojazdy wykonujące międzynarodowy i krajowy transport drogowy rzeczy. Policjanci sprawdzą stan techniczny i wyposażenie pojazdów oraz sposób mocowania ładunków. Zweryfikują również czas pracy kierowców i ich trzeźwość.

 

Podinsp. Kobryś przyznał, że mimo akcji ukierunkowanej na kierowców ciężarówek, busów i autobusów, kontroli powinni spodziewać się także kierowcy samochodów osobowych. Na drogach pojawią się m.in. nieoznakowane radiowozy grupy Speed wyposażone w wideorejestratory.

 

Źródło: auto.dziennik.pl

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).