KE: obowiązkowe wyposażenie pojazdów dla bezpieczeństwa | MOTOFAKTOR

KE: obowiązkowe wyposażenie pojazdów dla bezpieczeństwa

person Adrian Januszkiewicz 18/05/2018

Komisja Europejska zaproponowała pakiet rozwiązań służących bezpieczeństwu ruchu drogowego, w tym wytyczne dotyczące obowiązkowego wyposażenia nowo produkowanych pojazdów.

Inicjatywy Komisji Europejskiej obejmują zintegrowaną politykę na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym nowe normy emisji spalin a także wytyczne dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów. Z danych KE wynika, że w 2017 roku 25 tys. osób zginęło na drogach UE, a 135 tys. zostało poważnie rannych. W związku z tym Komisja proponuje, aby nowe modele pojazdów były wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa:

 

 • zawansowany system hamowania awaryjnego (samochody osobowe)
 • przystowanie pojazdu do możliwości montażu alkotestu (samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy)
 • system detekcji senności kierowcy (samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy)
 • rozpoznawanie/zapobieganie rozpraszania uwagi (samochody, furgonetki, ciężarówki, autobusy)
 • rejestrator zdarzeń (wypadków) (samochody i furgonetki)
 • sygnał zatrzymania awaryjnego (samochody, furgonetki, ciężarówki, autobusy)
 • test zderzeniowy przedniej części pasażera o pełnej szerokości – ulepszone pasy bezpieczeństwa (samochody osobowe i dostawcze)
 • powiększenie strefy zderzenia czołowego z pieszymi i rowerzystami – bezpieczny typ szkła (samochody i furgonetki)
 • inteligentna kontrola prędkości (samochody, furgonetki, ciężarówki, autobusy)
 • asystent utrzymania pasa ruchu (samochody, samochody dostawcze)
 • zabezpieczenie słupka przed uderzeniem bocznym (samochody osobowe, furgonetki)
 • kamera cofania lub system wykrywania (samochody, furgonetki, ciężarówki, autobusy)
 • system monitorowania ciśnienia w oponach (samochody dostawcze, ciężarówki, autobusy)
 • wykrywanie i ostrzeganie o innych użytkownikach drogi po stronie pasażera i po stronie pojazdu (pojazdy ciężarowe i autobusy)

Komisja proponuje także wprowadzenie pierwszych w historii norm emisji CO2 dla pojazdów ciężarowych o dużej ładowności. W 2025 r. średnie emisje CO2 z nowych pojazdów ciężarowych będą musiały być o 15 proc. niższe niż w 2019 r., a w 2030 r. będą niższe o 30 proc.

 

Kolejna propozycja to wprowadzenie strategii mającej na celu uczynienie z Europy światowego lidera w dziedzinie w pełni zautomatyzowanych pojazdów. Ponadto Komisja proponuje stworzenie w pełni cyfrowego środowiska wymiany informacji w transporcie towarowym. Ma to ograniczyć biurokrację i ułatwić przepływ informacji usprawniając logistykę transportu.

 

Źródło: Komisja Europejska

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).