Każdego dnia w Polsce płonie ok. 27 samochodów | MOTOFAKTOR

Każdego dnia w Polsce płonie ok. 27 samochodów

Jeden pożar samochodu powoduje zwykle 15 tys. zł. strat i wynika przede wszystkim z wad samego pojazdu. W 2018 liczba aut zniszczonych przez pożar przekroczyła 10 tys.

Każdego dnia w Polsce płonie ok. 27 siedem samochodów. W ubiegłym roku pożar atakował 1 na 3028 pojazdów. Eksperci portalu rankomat.pl sprawdzili, kiedy najczęściej dochodzi do pożarów pojazdów i na jakie straty narażeni są ich właściciele.

Ponad 10 tys. pożarów w 2018 r.

Od kilku lat liczba pożarów samochodów, motocykli i autobusów rośnie. Choć w latach 2011-2013 odnotowano niewielki spadek tego rodzaju zdarzeń, to od 2014 r. ich liczba ponownie wzrosła. W ubiegłym roku, po raz pierwszy w ostatniej dekadzie liczba pożarów przekroczyła 10 tysięcy.

Gdzie i kiedy dochodzi do pożarów aut?

Najczęściej zniszczeniu przez pożar ulegają samochody osobowe w dużych miastach. W 2018 r. straż pożarna w Warszawie wzywana była do płonących pojazdów mniej więcej raz dziennie (369 interwencji). Rzadziej do tego typu zdarzeń dochodziło w Krakowie (169), Wrocławiu (165), Łodzi (150) i Gdańsku (144).

 

Najczęściej samochody płoną w miesiącach letnich. W ubiegłym roku w lipcu przekroczona została granica 1000 pożarów. Do płonących pojazdów strażacy najrzadziej wzywani byli zimą (np. w styczniu 681 razy).

Jakie są koszty pożarów aut?

Straty wynikające z pożarów pojazdów są coraz wyższe. Średnie straty po wygaszeniu jednego pożaru auta w poprzednim roku wyniosły 15,1 tys. zł. Państwowa Straż Pożarna zaznacza jednak, że dane przez nią ewidencjonowane opierają się na przybliżonych stratach, które ustala osoba kierująca działaniami ratowniczymi na miejscu zdarzenia.

Odszkodowanie zapewni ubezpieczenie AC

Na pokrycie strat poniesionych po pożarze z polisy OC lub na drodze cywilnej właściciel auta może liczyć tylko w przypadku wykryciu sprawcy, a i to nie daje gwarancji uzyskania szybkiej rekompensaty (sprawca może być np. nieubezpieczony i niewypłacalny).

 

Jedynie wybór odpowiedniej polisy autocasco lub AC mini z ochroną od pożaru może skutecznie zapobiec utracie majątku. Kierowca otrzyma odszkodowanie nawet wtedy, gdy do pożaru doszło z jego winy lub sprawca nie udało się ustalić, kto jest sprawcą.

 

Źródło: rankomat.pl

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).