Każdego dnia w Polsce płonie ok. 27 samochodów | MOTOFAKTOR

Każdego dnia w Polsce płonie ok. 27 samochodów

person Adrian Januszkiewicz 22/05/2019

Jeden pożar samochodu powoduje zwykle 15 tys. zł. strat i wynika przede wszystkim z wad samego pojazdu. W 2018 liczba aut zniszczonych przez pożar przekroczyła 10 tys.

Każdego dnia w Polsce płonie ok. 27 siedem samochodów. W ubiegłym roku pożar atakował 1 na 3028 pojazdów. Eksperci portalu rankomat.pl sprawdzili, kiedy najczęściej dochodzi do pożarów pojazdów i na jakie straty narażeni są ich właściciele.

Ponad 10 tys. pożarów w 2018 r.

Od kilku lat liczba pożarów samochodów, motocykli i autobusów rośnie. Choć w latach 2011-2013 odnotowano niewielki spadek tego rodzaju zdarzeń, to od 2014 r. ich liczba ponownie wzrosła. W ubiegłym roku, po raz pierwszy w ostatniej dekadzie liczba pożarów przekroczyła 10 tysięcy.

Gdzie i kiedy dochodzi do pożarów aut?

Najczęściej zniszczeniu przez pożar ulegają samochody osobowe w dużych miastach. W 2018 r. straż pożarna w Warszawie wzywana była do płonących pojazdów mniej więcej raz dziennie (369 interwencji). Rzadziej do tego typu zdarzeń dochodziło w Krakowie (169), Wrocławiu (165), Łodzi (150) i Gdańsku (144).

 

Najczęściej samochody płoną w miesiącach letnich. W ubiegłym roku w lipcu przekroczona została granica 1000 pożarów. Do płonących pojazdów strażacy najrzadziej wzywani byli zimą (np. w styczniu 681 razy).

Jakie są koszty pożarów aut?

Straty wynikające z pożarów pojazdów są coraz wyższe. Średnie straty po wygaszeniu jednego pożaru auta w poprzednim roku wyniosły 15,1 tys. zł. Państwowa Straż Pożarna zaznacza jednak, że dane przez nią ewidencjonowane opierają się na przybliżonych stratach, które ustala osoba kierująca działaniami ratowniczymi na miejscu zdarzenia.

Odszkodowanie zapewni ubezpieczenie AC

Na pokrycie strat poniesionych po pożarze z polisy OC lub na drodze cywilnej właściciel auta może liczyć tylko w przypadku wykryciu sprawcy, a i to nie daje gwarancji uzyskania szybkiej rekompensaty (sprawca może być np. nieubezpieczony i niewypłacalny).

 

Jedynie wybór odpowiedniej polisy autocasco lub AC mini z ochroną od pożaru może skutecznie zapobiec utracie majątku. Kierowca otrzyma odszkodowanie nawet wtedy, gdy do pożaru doszło z jego winy lub sprawca nie udało się ustalić, kto jest sprawcą.

 

Źródło: rankomat.pl

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).