Kauczuk syntetyczny bez ropy - nowe odkrycie Yokohamy | MOTOFAKTOR

Kauczuk syntetyczny bez ropy - nowe odkrycie Yokohamy

person Adrian Januszkiewicz 30/04/2021

Yokohama opracowała technologię umożliwiającą wydajne wytwarzanie butadienu – surowca do produkcji kauczuku syntetycznego – z biomasy.

Butadien jest podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji kauczuku syntetycznego używanego do wytwarzania różnorodnych produktów gumowych, w tym opon samochodowych. Na skalę przemysłową jest on obecnie wytwarzany przez koncerny chemiczne i petrochemiczne jako produkt uboczny pirolizy benzyny ciężkiej. Rozwój niezależnej technologii produkcji butadienu ma pomóc zmniejszyć naszą zależność od ropy naftowej i obniżyć emisje dwutlenku węgla (CO2), które są główną przyczyną globalnego ocieplenia. Nowa technologia jest też tańsza niż, ta wykorzystywana obecnie.

 

Odkrycia umożliwiającego wydajne wytwarzanie butadienu z biomasy dokonano w Laboratorium Produkcji Bio-monomerów, które zostało utworzone wspólnie przez Yokohama Rubber, RIKEN CSRS i Zeon Corporation w kwietniu 2020 r. Jego zespołowi badawczemu udało się stworzyć komórki o doskonałych zdolnościach do produkcji butadienu przy użyciu nowych sztucznych szlaków i enzymów. Zespół wyprodukował także kauczuk polibutadienowy z butadienu wytworzonego podczas pierwszej na świecie produkcji fermentacyjnej przeprowadzonej przy użyciu nowej technologii.

 

Wcześniej, w 2018 roku, Laboratorium Produkcji Bio-monomerów osiągnęło światowy sukces, wykorzystując nowy sztuczny szlak i wysoce aktywne enzymy do tworzenia komórek o doskonałych zdolnościach do syntezy izoprenu. Technologia ta również wykorzystuje biomasę (cukier), w tym przypadku do produkcji izoprenu.

 

Yokohama Rubber, RIKEN Center for Sustainable Resource Science (CSRS) i Zeon współpracują w ramach projektu badawczego od 2013 roku.

 

RIKEN to jedyna w Japonii kompleksowa instytucja badawcza zajmująca się naukami przyrodniczymi. RIKEN CSRS jest zaangażowany w tworzenie zrównoważonego społeczeństwa poprzez badania biologiczne, w szczególności badania podstawowe dotyczące efektywnego wykorzystania bioprocesów przeprowadzonych przez mikroorganizmy roślinne.

 

Yokohama Rubber, jako producent opon i wyrobów gumowych, aktywnie angażuje się w badania nad wykorzystaniem biomasy pochodzącej z roślin, która jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla (poziomy emisji CO2 równe poziomom jego pochłaniania).

 

Zeon jest wiodącym producentem kauczuków syntetycznych i kładzie w badaniach nacisk na poprawę ich wydajności.

 

Wyniki badań Laboratorium Produkcji Bio-monomerów zostały opublikowane 13 kwietnia w Nature Communications, internetowym czasopiśmie publikującym wysokiej jakości badania ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych.

 

Źródło: Yokohama

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).